Mateusz Paniak: Polecam kriokomorę (Wywiad)

Zmniejszenie obrzęków, uśmierzenie bólu, przekrwienie tkanek, obniżenie napięcia mięśniowego, poprawa siły mięśniowej, skrócenie czasu leczenia kontuzji, poprawa samopoczucia, relaks, rześkość, rozluźnienie – to tylko niektóre zalety korzystania z kriokomory. Na temat tego zabiegu rozmawialiśmy z Mateuszem Paniakiem z lubelskiego AXiS.

Bartosz Biernacki – LUBSPORT.PL: Każdy o niej słyszał, ale nie każdy do końca wie co to jest. Pytam więc fachowca – czym jest kriokomora?

Mateusz Paniak – AXiS: Kriokomora składa się z dwóch części – przedsionka o temperaturze -50 stopni Celsjusza oraz części właściwej o temperaturze od -100 stopni Celsjusza do -160 stopni Celsjusza. Przeznaczona jest na kilka osób, które przez cały czas zabiegu muszą się w niej poruszać (chodzić). Do kriokomory zawodnicy wchodzą w atestowanym stroju: bawełnianej bieliźnie, grubych bawełnianych skarpetach, rękawiczkach oraz czapce lub opasce na uszy i maseczce ustno-nosowej ułatwiającej oddychanie. Zawodnik najpierw kierowany jest do przedsionka, w którym temperatura nie przekracza -70 stopni Celsjusza, gdzie czas przebywania wynosi około trzydziestu sekund. Po upływie tego czasu przechodzimy do komory właściwej, w której temperatura wynosi między -120 stopni Celsjusza, a -160 stopni Celsjusza, a czas pobytu to od jednej do trzech minut. Zabieg monitorowany jest cały czas przez osobę obsługującą komorę. Zaraz po zakończeniu zabiegu udajemy się na ćwiczenia dogrzewające nasz organizm, który prowadzi to wykwalifikowany fizjoterapeuta. Czas trwania ćwiczeń wynosi od dwudziestu do trzydziestu minut. Sama seria zabiegów może trwać od dwóch do sześciu tygodni.

Czy każdy może z niej skorzystać?

Żeby móc skorzystać z tego typu zabiegu musimy uwzględnić przede wszystkim wskazania oraz przeciwwskazania bezwzględne i względne. Chciałbym tutaj wymienić te najważniejsze. Wskazania: bóle kręgosłupa, zwichnięcia, skręcenia, nadciągnięcia mięśni, następstwa urazów, urazy sportowe, odnowa biologiczna, nadwaga, otyłość, przykurcze w stawach, obrzęki pooperacyjne, regulacja procesów przemiany materii. Przeciwwskazania bezwzględne: nietolerancja zimna, uszkodzenia skóry, obecność miejscowych odmrożeń, wyniszczenia i wychłodzenie organizmu, schorzenia mięśnia serca lub aparatu zastawkowego serca. Przeciwwskazania względne: wiek powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych, niedoczynność tarczycy, nadmierna labilność emocjonalna, wyrażająca się między innymi potliwością skóry.

Na co wpływa korzystanie z kriokomory?

Tutaj też chciałbym wymienić kilka podpunktów 🙂 Zmniejszenie obrzęków, uśmierzenie bólu, przekrwienie tkanek, obniżenie napięcia mięśniowego, poprawa siły mięśniowej, skrócenie czasu leczenia kontuzji, poprawa samopoczucia, relaks, rześkość, rozluźnienie, odnowa biologiczna organizmu, opóźnienie procesu starzenia.

Czy sam korzystasz z kriokomory?

Do tej pory udało mi się dwa razy skorzystać z takich zabiegów. Obiecałem sobie, że co roku będę korzystał z takiej formy odnowy biologicznej. Niewykluczone, że za jakiś czas znowu skorzystam:) Polecam to każdej osobie, która prowadzi aktywny tryb życia.

Widzisz efekty jej działania?

Gdyby nie było efektu to bym nie korzystał z zabiegów 😉 Jak już wcześniej wspomniałem – prowadzę aktywny tryb życia, dlatego odnowa biologiczna jest dla mnie bardzo ważna. Na pewno kriokomora dobrze wpływa na moje samopoczucie oraz regeneruje mój organizm do dalszej pracy.