Mini badminton – Kilka wskazówek kiedy i jak zacząć

Bardzo często rodzice zadają sobie wiele pytań przed zapisaniem dziecka do jakieś sportowej szkółki. Od jakiego wieku moja pociecha powinna brać udział w zajęciach sportowych? Jak zweryfikować, czy zajęcia będą dobrze prowadzone? Na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania udziela Jarosław Suwała, trener FZ Forza Lublin.

Po pierwsze – dlaczego warto?

Jarosław Suwała: Przede wszystkim sport w najmłodszym wieku, a w zasadzie gry i zabawy ruchowe znacznie wspomogą prawidłowy rozwój naszego malucha. Poprzez zajęcia sportowe mięśnie się wzmacniają, a ścięgna i więzadła stają się coraz bardziej elastyczne i zdolne do wytrzymywania coraz to większych obciążeń. Układ krwionośny zostaje pobudzony a zmuszone do cięższej pracy serce rozbudowuje oraz wzmacnia się i oswaja z większym obciążeniem. Płuca również mają więcej pracy dzięki czemu wzrasta ich objętość, a większe zapotrzebowanie na tlen oznacza większe jego dostawy do poszczególnych organów. Poprzez ruch i odpowiedni dobór ćwiczeń możemy znacznie wpłynąć na sylwetkę dziecka, korygować postawę i właściwie rozwijać cały aparat ruchu.

A więc od kiedy zacząć?

Na przykład klub badmintona FZ Fora Lublin oferuje zajęcia dla dzieci już od 5 roku życia – najpierw w ramach mini badmintona. Dzieci grają małymi rakietkami na niskiej siatce lub bez, a lotki są zastąpione różnej wielkości balonami co ułatwia opanowanie podstawowych umiejętności. Poprzez badminton możemy rozwijać wiele cech psychomotorycznych takich jak: łapanie i rzucanie, skakanie i lądowanie, szybkość i zwinność, zdolność podejmowanie decyzji, stabilność i równowagę oraz funkcjonowanie w grupie.

To na co zwrócić uwagę przy decydowaniu o tym, gdzie zapisujemy dziecko, a więc komu je powierzamy?

Warto zrobić przynajmniej mały research w sieci, albo wśród znajomych i popytać się o doświadczenie trenera, który będzie prowadził zajęcia z naszym dzieckiem. Na co przede wszystkim zwracać uwagę? Oczywiście na przygotowanie i wiedzę trenera który to będzie prowadził zajęcia z małymi urwisami. Nieprawidłowe podejście i brak wiedzy mogą dużo namieszać w procesie kształcenia cech psychomotorycznych. Tylko odpowiednia wiedza i prawidłowy dobór ćwiczeń czy też form zabawy będą korzystne dla rozwoju młodego organizmu

Warto też zwrócić uwagę na to, do jakiej grupy dołączy nasze dziecko. Czy będzie ono w gronie swoich rówieśników czy też nie…

A także na to czy grupa dzieci jest mała, czy też bardzo duża. Wszystko to ma swoje plusy i minusy w zależności od wyboru danej aktywności fizycznej. W klubie badmintona FZ Forza Lublin dbamy o to aby dzieci w grupach były dopasowane wiekiem do siebie. Tolerowane są tylko małe różnice. Dla nas najważniejszy jest prawidłowy rozwój i dobra atmosfera podczas zajęć. Dzięki temu dzieci każdy trening opuszczają z uśmiechem na twarzy, pytając czy to fajne ćwiczenie które dzisiaj było powtórzymy kolejnym razem.

Jeśli nie jesteśmy pewni niektóre klubów umożliwiają udział w pierwszych kilku zajęciach za darmo, żeby zarówno dziecko, jak i rodzic mogli spokojnie się zastanowić, czy odpowiada im to miejsce i ta dyscyplina sportu.

Niestety, ale jeszcze wiele klubów nie daje takiej możliwości. A tak powinno być. Jeśli ktoś jest pewny, że dobrze prowadzi zajęcia, to przecież nie powinien się niczego obawiać. U nas można wziąć udział w pierwszych próbnych zajęciach, po których będzie widać, czy dziecko dobrze się bawiło i czy będzie chciało wrócić na kolejne zajęcia.