Odkrywamy młode talenty – Emilia Skuba

Dziś Lubsport odkrywa naprawdę młody talent z Lubelszczyzny. Bohaterka naszego artykułu jest tenisistką stołową. Mimo bardzo młodego wieku wie, czym jest reżim treningowy, zawziętość i systematyczna praca.

Emilia Skuba (na zdjęciu pierwsza z lewej) jest zawodniczką AZS UMCS Optima Lublin. I choć ma dopiero dziesięć lat, powoli dobija się do głównej kadry lubelskiego zespołu. Nie odkryjemy Ameryki, gdy powiemy, że Emilia jest najmłodszą tenisistką Optimy. Dzięki temu, wprowadza w treningi dużo radości.

– Jest bardzo ambitna, czerpie dużo przyjemności z treningów i gry. Jest bardzo sympatycznym dzieckiem. Ważne jest to, że znajduje radość w samych treningach, lubi pracować nad sobą i widać od razu, że ma pasję do tenisa stołowego. Dopóki będzie czerpała radość z pracy, żmudnych treningów i będzie wkładała w to tyle energii, co teraz, to na pewno wszystko przed nią – mówi Marcin Pawlak, prezes Optimy.

Ta pasja do tenisa stołowego nie wzięła się u Emilii znikąd. Miłością do tego sportu zaraził ją jej ojciec – Wojciech, były prezes klubu Trefl Zamość. On też przyznaje, że jego córka jest jak na swój wiek wyjątkowo pracowitą zawodniczką: – Ona to po prostu kocha i bardzo ciężko nad sobą pracuje. Pracowitość to jest jej największy plus. Trenuje co najmniej cztery razy w tygodniu.

Tata jest dumny ze swojej córki i pomaga jej osiągać lepsze wyniki. Dziewczynka ma prywatnego trenera z Ukrainy, który przyjeżdża z nią pracować. Oprócz tego Skuba senior stara się zabierać Emilię na wyprawy po Polsce na różne turnieje, żeby mogła nabrać doświadczenia.

Talent w młodym wieku to nie wszystko. Trzeba też mieć wolę walki i chcieć nad sobą pracować. – Moja córka ma twardy charakter. Nie przejmuje się porażkami, bo wie, że czas na zwycięstwa jeszcze przyjdzie. Teraz najważniejsze są dla niej treningi i wie, że trzeba wiele lat pracować, żeby osiągnąć sukces.

Emilia Skuba w swojej kategorii wiekowej plasuje się na osiemnastym miejscu w ogólnopolskim rankingu. Teraz chce osiągnąć pierwszą dziesiątkę, dlatego w najbliższym czasie ma w planach wystąpić w Grand Prix Polski Żaków, które odbędzie się w dn. 17-19 kwietnia w Ropczycach na Podkarpaciu.