Najlepsze pomysły na kącik sportowy dla dziecka

Najlepsze pomysły na kącik sportowy dla dziecka

Znasz tę sytuację, kiedy wracacie z pociechą z placu zabaw czy zajęć sportowych, a dziecko nadal jest pełne energii i już niedaleko mu do zdewastowania domu? Nie trzeba powtarzać, że ruch to gwarancja zdrowia. Wszyscy wiemy, jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna od pierwszych lat życia, jak korzystnie wpływa ona na rozwój psycho-ruchowy dziecka. Trzeba po prostu zorganizować dziecku przestrzeń, w której ono będzie mogło się rozwijać i bezpiecznie wyładowywać swoją energię.*

Dobrym rozwiązaniem jest urządzenie kącika sportowego w domu. Pomogą w tym zestawy gimnastyczne i klimatyczny wystrój pokoju, zachęcający do ćwiczeń. Dla małego piłkarza czy maratończyka takim motywatorem mogą być fototapety sportowe, gdyż będą przypominać dziecku, by regularnie dbać o kondycję, jak jego ulubiony sportowiec.

Dzisiaj można znaleźć zestaw na każdy gust, ogranicza nas tylko ilość miejsca w mieszkaniu i suma pieniędzy, którą jesteśmy gotowi na taki kącik przeznaczyć. Najbardziej ekonomiczną opcją są drabinki gimnastyczne, które można uzupełnić o dodatkowe elementy w zależności od wieku i preferencji naszego szkraba.

Drabinki gimnastyczne

Drabinka gimnastyczna to podstawowy kompleks sportowy, który można zamontować w niemal każdym mieszkaniu. Montowana jest do ściany lub do ściany i sufitu. Można kupić samą drabinkę i uzupełnić ją akcesoriami, a można poszukać zestawu, rozszerzonego o dodatkowe atrakcje.

Ścianki wspinaczkowe

Do wspinaczki nadają się klasyczne ścianki wspinaczkowe, a także przeróżne drabinki i siatki ze sznurków. Zaletą plecionych drabinek jest łatwy montaż, a więc zawsze można je zdjąć i zamienić na inny element.

Drabinki poziome

Drabinki poziome urozmaicą kącik sportowy, a montowane od strony ściany zapewnią dziecku jeszcze więcej możliwości do zabawy.

Zestawy z meblami

Jeśli dziecko ma swój pokój, można wybrać specjalnie zaprojektowany zestaw mebli, w którym łączy się łóżko,biurko, szafki, narzędzia gimnastyczne oraz inne akcesoria. Zaletą takiego zestawu jest różnorodność dodatków sportowych, przemyślana przestrzeń do zabawy, odpoczynku i nauki. Wadą natomiast będzie szybkie dorastanie dziecka, gdyż nastolatek już nie będzie chciał używać kolorowych mebli i ścianek.

Zestawy składane

Kiedy mamy do zagospodarowania bardzo ograniczoną przestrzeń, warto się przyjrzeć składanym zestawom. Ścianki gimnastycznej nie musimy nawet montować, wszystkie narzędzia da się rozłożyć, a potem złożyć i schować. Takie zestawy nie nadają się do użytkowania przez dorosłych domowników i starsze dzieci, gdyż mają większe ograniczenia co do wagi użytkowników.

Akcesoria dodatkowe

Aby urozmaicić i wzbogacić zabawę ze ścianką, można zamontować:

  • linę do wspinania
  • drążek do podciągania
  • pierścienie siłowe
  • huśtawkę
  • ścianę wspinaczkową metalową lub sznurkową

Wszystkie te dodatki są łatwe w zamontowaniu, można zamówić je od razu w zestawie ze ścianką lub kupić później.

O czym warto pamiętać, planując kącik sportowy?

  • Należy dokładnie zmierzyć pokój i wyznaczyć, ile metrów kwadratowych jesteśmy w stanie pod taką drabinkę przeznaczyć;
  • Przy aktywnym użytkowaniu drabinek przez dziecko tapety czy farba na ścianach jest narażona na szybsze zniszczenie. Warto rozważyć winylowe tapety, pokryte lakierem akrylowym. Są one całkowicie bezpieczne, odporne na ścieranie, można je myć wilgotną ścierką. Dodatkowo można zamówić takie tapety z nadrukiem, i umieścić na ścianie pokoju dziecięcego jego ulubione zwierzęta, bohaterów bajki lub piękny krajobraz.

  • Pomimo maty gimnastycznej, która zazwyczaj idzie w zestawie z drabinką, o bezpieczeństwo naszego dziecka może zadbać podłoga. Dopilnuj, aby w “strefie upadku” nie znalazły się żadne przedmioty, na które dziecko może upaść lub o które może się potknąć.

Dzięki ogromnemu wyborowi ścianek gimnastycznych i innych narzędzi sportowych dzisiaj możemy zapewnić naszym pociechom ciekawszą rozrywkę, niż gry w telefonie. I póki dziecko będzie testowało kącik sportowy, rodzice mogą spokojnie napić się kawy 🙂

*Materiał przygotowany przez partnera