Interesujesz się nie tylko oglądaniem meczy i suchymi faktami, ale też ciekawostkami? Dobrze się składa, bowiem przed Tobą tekst, w którym sprawdzamy rekordy piłkarskie wszechczasów. Wymieniamy tutaj piłkarzy, trenerów i zespoły, które dokonały rzeczy niemożliwych. Takich, których pobicie zajmie kolejne setki lat lub nigdy nie nastąpi.
Największe piłkarskie rekordy Guinnessa
Nie ma co przeciągać i od razu przechodzimy do przedstawienia naszym zdaniem najważniejszych rekordów w historii piłki nożnej.
Najbardziej utytułowany trener piłkarski
Zaczynamy wybitną postacią, Sira Alexa Fergusona. Szkot nieprzerwanie aż przez 27 lat był trenerem Manchesteru United, a wcześniej także St. Mirren oraz Aberdeen. Nie bez powodu uznawany jest za najbardziej wybitnego trenera w historii piłki nożnej. Zdobył aż 49 różnych trofeów, co jest rekordem Guinnessa jeśli chodzi o takie osiągnięcie w świecie piłki nożnej. Żadnemu innemu szkoleniowcowi nie udało się zbliżyć do tego magicznego osiągnięcia. Do jego największych sukcesów zaliczyć trzeba aż 13 razy wywalczone Mistrzostwo Anglii, dwukrotny triumf w Lidze Mistrzów czy triumf w Klubowych Mistrzostwach Świata. Pomimo owocnej kariery klubowej, Alexowi Fergusonowi nigdy nie udało się poprowadzić żadnej reprezentacji, choć w kuluarach wielokrotnie mówiło się o tym, że “podchody” pod niego robiła nie tylko reprezentacja Anglii.
Rekordowe zwycięstwo w historii piłki nożnej
W Księdze Rekordów Guinnessa znalazło się też miejsce dla najwyższego wyniku w historii piłki nożnej. Rzadko zdarzają się mecze z dwucyfrowym wynikiem, a co dopiero powiedzieć o trzycyfrowym? To nie żart, a rzeczywistość. W 2002 roku w spotkaniu ligi madagaskarskiej, pomiędzy AS Adema i SOE Antananarivo padł wynik 149:0 dla gospodarzy. Zastanawiasz się, skąd tak wysoki wynik i jak to możliwe, skoro mecz trwa 90 minut? Gracze Antananarivo postanowili zaprotestować przeciwko ich zdaniem stronniczemu sędziowaniu w poprzednich meczach i wbijali sobie przez całe spotkanie gole samobójcze.
Najszybciej zdobyta bramka
Zastanawiasz się, w jakim czasie padł najszybszy gol w historii piłki nożnej? Takie rekordy piłkarskie lubi każdy! Okazuje się, że Ricardo Olivera potrzebował dokładnie 2,8 sekundy, żeby otworzyć wynik meczu Rio Negro Capital przeciwko Soriano. Wszystko wydarzyło się w 1998 roku na turnieju w Urugwaju.
Najszybsze wejście smoka
Skoro mamy najszybszą bramkę od początku meczu, to warto też dowiedzieć się, jaki jest najszybszy gol po wejściu na boisko. Taki rekord zanotował duński napastnik Nicklas Bendtner. W trakcie meczu Arsenalu z Tottenhamem, Arsene Wenger zdecydował się wpuścić na boisko Bendtnera podczas rzutu rożnego. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Duńczyk błyskawicznie wbiegł w pole karne i dosłownie po 1,8 sekundy trafił do bramki po asyście Cesca Fabregasa.
Najwięcej bramek w jednym roku
Rzeczy niebywałej dokonał Lionel Messi. Argentyńczyk, który przez zdecydowaną większość swojej kariery związany był z FC Barceloną, w 2012 roku zdobył dla Dumy Katalonii i reprezentacji Argentyny aż 91 goli we wszystkich rozgrywkach. Messi potrzebował do tego jedynie 69 meczy! Tym samym wyśrubował wcześniejszy rekord Gerda Muellera aż o 6 trafień.
Najwięcej goli wśród bramkarzy
Gole strzelane przez bramkarzy to rzadkość, ale raz na jakiś czas widuje się golkipera, wykonującego rzut karny, rzadziej rzut wolny czy wbiegającego w pole karne na ostatnią akcję meczu. Dlatego warto zobaczyć, jak wyglądają rekordy piłkarskie, jeśli chodzi o najbardziej bramkostrzelnych… bramkarzy. Rekord należy do brazylijczyka Rogerio Ceniego. Golkiper, który zawiesił buty na kołku w 2015 roku zdobył podczas swojej kariery aż… 131 goli w oficjalnych meczach. Takiego dorobku może pozazdrościć nawet wielu napastników!
Najwięcej bramek w jednym meczu
Zaszokował Cię wyczyn Ceniego? To jeszcze nic. Istnieją też takie rekordy piłkarskie, jak najwięcej bramek w jednym meczu, strzelonych przez jednego piłkarza. Tym ananasem jest Yanick Djouzi Manzizila, który w barwach Kongo United zdobył aż 21 goli przeciwko Balrog Botkyrka Sodertaelje. Mecz zakończył się wynikiem 30:0.
Gol z największej odległości
Piłkarskie rekordy Guinnessa zawierają też polskie nazwiska. I wcale nie chodzi o Roberta Lewandowskiego. Choć oczywiście Lewy ze swoimi rekordowo szybko zdobytymi 5 golami też znalazł się w legendarnej księdze. Tym razem mowa jednak o Arturze Borucu. W 2013 roku, w meczu pomiędzy Southampton, a Stoke, Boruc wpuścił gola z… 91,9 metrów. Wszystko po tym, jak bramkarz rywali, Asmir Begović wznowił grę z własnego pola karnego. Potężny wykop i kozioł totalnie zaskoczył Boruca. Na jego usprawiedliwienie można wskazać na wiatr, którego potężne podmuchy rzeczywiście niosły piłkę, która poruszała się niczym szybowiec.
Najszybsze pięć goli
Skoro napisaliśmy o Lewandowskim, to warto sprecyzować jego rekord. Lewy w meczu z Wolfsburgiem (22.09.2021) strzelił pięć bramek, w zaledwie 9 minut. Wydaje się, że takie piłkarskie rekordy są już nie do poprawienia. Cieszy więc nas, że jego autorem jest Polak. Najwybitniejszy polski piłkarz w historii tejże dyscypliny.
Najwyższy i najniższy piłkarz na świecie
Rekordy piłkarskie kończymy dość nietypowymi osiągnięciami, jeśli tak można to nazwać. Jaki jest najwyższy piłkarz świata? Ile ma wzrostu. Bramkarz Kristof Van Hout mierzy aż 208 centymetrów. A kim jest najniższy piłkarz świata? Pomocnik Miedzi Legnica, Marcin Garuch mierzy zaledwie 153 cm.
Jeżeli spodobały Ci się nasze rekordy piłkarskie, to mamy dobrą informację, bowiem już wkrótce ukażą się podobne teksty, przedstawiające kolejne, nieprawdopodobne wyczyny w historii piłki nożnej. Już teraz możesz sprawdzić też, jak prezentują się najlepsi strzelcy Barcelony w historii klubu.