Speedway Grand Prix 2022 klasyfikacja

Za nami już wszystkie rundy cyklu Grand Prix 2022 – w Gorican, Warszawie, Pradze, a także w Teterow i Gorzowie Wielkopolskim oraz Cardiff czy we Wrocławiu i Vojens, a także w Malilli czy Toruniu. Jak finalnie prezentuje się Speedway Grand Prix 2022 – klasyfikacja generalna? Na czele tego zestawienia znalazł się reprezentant Polski Bartosz Zmarzlik, co jest bez wątpienia świetną sprawą.

SGP 2022 klasyfikacja generalna

SGP 2022 klasyfikacja generalna

Jeszcze do niedawna mieliśmy spory ścisk w czołówce tego rankingu. Ostatecznie klasyfikacja SGP 2022 zdecydowanie najlepiej wygląda dla wszystkich fanów Bartosza Zmarzlika. Polak od początku sezonu prezentował wysoką formę. Choć nie wygrywał turnieju za turniejem, to i tak nie pozwalał się zepchnąć z pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej. Zmarzlik konsekwentnie powiększa swój dorobek. Finalnie zgromadził 148 punktów, co sprawiło, że sięgnął po mistrzostwa świata. To bez wątpienia fenomenalna sprawa. Żaden inny zawodnik nie osiągnął trzech takich sukcesów w tak młodym wieku. Bartosz to absolutny ewenement!

Drugie miejsce w rankingu indywidualnym zajął ostatecznie Leon Madsen. Duńczyk miał dość sporą stratę do Zmarzlika. Wyniosła ona aż 33 punkty.  Trzeci w kwalifikacji generalnej finalnie był Maciej Janowski. Kolejne miejsca zajęli tacy zawodnicy jak Fredrik Lindgren (103), Robert Lambert (103), Daniel Bewley (102), a także Patryk Dudek (102).

Na dalszych lokatach widnieją nazwiska takich zawodników jak Tai Woffinden (95), Martin Vaculik (91), Mikkel Michelsen (82) oraz Jason Doyle (81) czy też Jack Holder (67).

Klasyfikacja SGP
Miejsce Zawodnik Kraj Punkty
1. Bartosz Zmarzlik #95 Polska 166
2. Leon Madsen #30 Dania 133
3. Maciej Janowski #71 Polska 106
4. Fredrik Lindgren #66 Szwecja 103
5. Robert Lambert #505 Wielka Brytania 103
6. Daniel Bewley #99 Wielka Brytania 102
—–
7. Patryk Dudek #692 Polska 102
8. Tai Woffinden #108 Wielka Brytania 95
9. Martin Vaculik #54 Słowacja 91
10. Mikkel Michelsen #155 Dania 82
11. Jason Doyle #69 Australia 81
12. Jack Holder #25 Australia 67
13. Max Fricke #46 Australia 52
14. Anders Thomsen #105 Dania 51
15. Paweł Przedpełski #323 Polska 29

Klasyfikacja generalna Speedway Grand Prix 2022

SGP 2022 klasyfikacja po dziesięciu turniejach wygląda dobrze, a zarazem… źle dla fanów z Polski. Brzmi to dość paradoksalnie, ale tak właśnie jest. Wszystko dlatego, że Polak zarówno otwiera, jak i zamyka zestawienie, w którym uwzględniliśmy jedynie stałych uczestników cyklu.

Grand Prix żużel klasyfikacja nie prezentuje się korzystnie dla Pawła Przedpełskiego. Właśnie jego SGP 2022 wyniki pozostawiają sporo do życzenia i sprawiają, że okupował dolne rejony klasyfikacji. Ten zawodnik bezsprzecznie ma o czym myśleć.

Jakiś czas temu bardzo mocno odbił się za to Patryk Dudek. On również znajdował się na końcu klasyfikacji, a po wygranej w Teterow przedostał się na ósme miejsce. Później natomiast był już trzeci. Forma zawodnika Apatora Toruń ewidentnie wystrzeliła, co pozwalało wierzyć, że zakończy cykl Speedway Grand Prix 2022 na podium. Niestety, potem znowu spuścił z tonu i spadł na dalszą lokatę.

Wahania formy miał też Maciej Janowski. Co prawda finalnie miał dużą stratę do Bartosza Zmarzlik, jednak wziął się w garść na tyle, że zdobył brązowy medal Speedway Grand Prix 2022. To piękne sprawa, tym bardziej że przez jakiś czas nie było nawet jasne, czy utrzyma się w cyklu.

Speedway Grand Prix 2022 – komu idzie nieźle, a kto zawodzi?

SGP klasyfikacja 2022 wyraźnie pokazuje, że Bartosz Zmarzlik twardo i konsekwentnie kroczył po tytuł mistrza świata. Dotrzymywać kroku próbowali mu – raz z lepszym, raz z gorszym skutkiem – wspomniani wcześniej Leon Madsen, Patryk Dudek czy Daniel Bewley.

Nie tylko oni sprawowali się dotychczas całkiem dobrze. W TOP6 znajdują się jeszcze tacy zawodnicy jak Robert Lambert oraz Maciej Janowski.

Więcej spodziewaliśmy się po Jasonie Doyle'u czy Mikkelu Michelsenie. Ten drugi obiecująco wszedł w cykl, ale później obniżył loty. Zdecydowanie poniżej oczekiwań prezentował się też Jack Holder. Max Fricke, poza wystrzałem formy na PGE Narodowym w Warszawie, również nie błyszczał.

Długo zawodził poza tym Anders Thomsen, ale podczas Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim zdołał się przełamać. Duńczyk wygrał na stadionie im. Edwarda Jancarza i po tych zawodach klasyfikacja GP na żużlu 2022 wyglądała dla niego już zdecydowanie lepiej. Był już na siódmym miejscu, z którego potem spadł na 12. lokatę. Później natomiast doznał kontuzji i w ten sposób zakończył sezon.

Na pewno tegoroczny cykl nie układał się po myśli Polaka Pawła Przedpełskiego. Zawodnik toruńskiego Apatora jest jedynie tłem dla rywali. Szans na przełom niestety nie widać. Zrobił sobie bardzo słabą reklamę w zmaganiach o miano Indywidualnego Mistrza Świata. W PGE Ekstralidze też w tym sezonie nie błyszczał. Na pewno musi wyciągnąć wiele wniosków i poszukać szans na poprawę.

SGP 2022 – zasady punktacji

Jakie są najważniejsze zasady obowiązujące podczas Speedway Grand Prix? Każde zawody składają się z 20 biegów w ramach fazy zasadniczej. Ośmiu najlepszych zawodników przedostaje się do dwóch półfinałów, po których następuje finał.

Za zwycięstwo zawodnik zgarnia 20 punktów. Drugie miejsce oznacza uzyskanie 18 “oczek”, a trzecie – 16. Za czwartą lokatę dostaje się 14 pkt, a za piąta – 12. Później jest to kolejno 11,10,9,8,7,6,5,4,3,2,1 pkt.

Bezsprzecznie jest o co walczyć. Za zwycięstwo w danej rundzie można dostać przeszło 75 tys. złotych. To bez wątpienia ogromny zastrzyk finansowy.

Kiedy kolejna runda SGP 2022?

Ostatnie zmagania w ramach cyklu Speedway Grand Prix 2022 odbyły się już 1 października na toruńskiej Motoarenie. Wszyscy uczestnicy cyklu mieli wobec tego szansę na to, by podreperować swoje dorobki. To była już dziesiąta runda cyklu Speedway Grand Prix 2022!

Teraz fanom Speedway Grand Prix pozostaje oczekiwanie na kolejny sezon. Kto wie, może w nim Bartosz Zmarzlik również sięgnie po złoto?