Tour de France 2022 wyniki 21. etapu: Jonas Vingegaard królem francuskiej rywalizacji!

Tour de France 2022 12 etap

Belg Jasper Philipsen został triumfatorem ostatniego etapu 109. edycji Tour de France. Jego wygrana nie wprowadziła jednak wyraźnych zmian w klasyfikacji generalnej. Tam wszystko jasne było już po dwudziestym dniu zmagań.

Ostatni akcent

Etap kończący zmagania w jednym z największych wyścigów kolarskich na świecie tradycyjnie już prowadził wprost do samej stolicy Francji. Start zaplanowano w specjalnej wielofunkcyjnej arenie ulokowanej w dzielnicy La Defense na zachód od centrum Paryża. Kolarze mknęli na południowy-zachód, mijając między innymi po drodze Wersal. Koniec ścigania miał natomiast już po raz 50. odbyć się na Polach Elizejskich.

Choć rywalizacja trwała niemal przez cały czas trwania ostatniego z etapów, to prawdziwe emocje rozpoczęły się dopiero po wjechaniu zawodników do ścisłego centrum stolicy. Jako pierwszy próbę ucieczki podjął Jan Tratnik. W późniejszych fragmentach krokiem Słoweńca starali się iść (lub też jak kto woli jechać) m.in. Max Schachmann, Antoine Duchesne czy też Jonas Rutsch. Żadna z tych brawurowych akcji nie została jednakże zakończona sukcesem.

Zmagania finalnie zamknął finisz wprost z peletonu. Na ostatnich metrach Jasper Philipsen toczył zacięty bój o pierwszą lokatę z Dylaema Groenewegenem oraz Alexandrem Kristoffem. Najlepszy ostatecznie okazał się ten pierwszy z wymienionych.

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, wyniki 21. etapu Tour de France nie miały najmniejszych konsekwencji, jeśli chodzi o układ sił w klasyfikacji generalnej.

  1. Jonas Vingegaard
  2. Tadej Pogacar
  3. Geraint Thomas
  4. David Gaudu
  5. Aleksandr Vlasov
  6. Nairo Quintana
  7. Romain Bardet Team
  8. Louis Meintjes
  9. Alexey Lutsenko

Jej szczegółowe wyniki znajdziecie w niniejszym linku.