Wiemy więcej o lidze zawodowej. „Krajek" i Jarzyn" zagrają w Rio?

Wiemy więcej o lidze zawodowej. „Krajek" i Jarzyn" zagrają w Rio?

Azoty Puławy zagrają w nowym sezonie w Lidze Zawodowej, o czym informowaliśmy już kilkukrotnie. Istniały spore obawy odnośnie liczby ekip, które zdecydują się wziąć udział w rozgrywkach, co wiązałoby się z przekształceniem klubu w spółkę akcyjną.

Liga Zawodowa piłkarzy ręcznych ruszy już w połowie września. Jeśli chodzi o nowości, należy wspomnieć o podziale ligi na dwie grupy – najprawdopodobniej Niebieską i Pomarańczową, jak wynika z informacji Przeglądu Sportowego. Dodatkowo – mecze PGNiG Superligi nie będą już kończyły się wynikami remisowymi – jeśli po godzinie gry obie drużyny będą miały tyle samo goli, zostanie zarządzona dogrywka, a po niej – rzuty karne. W fazie play-off mają być rozgrywane dwumecze. W ćwierćfinałach zagrają drużyny z miejsc jeden-cztery lub jeden-pięć (czwarty i piąty zespół zmierzą się w barażu) w obu grupach. Dalsza rywalizacja również ma toczyć się w formule mecz i rewanż.

Pierwszeństwo udziału w nowopowstałych rozgrywkach dostaną kluby, które pozostały w lidze lub do niej awansowały. Z takiej opcji skorzystali wszyscy – choć nie wiadomo co ze Śląskiem Wrocław – superligowicze oraz beniaminkowie z Elbląga i Piotrkowa Trybunalskiego. Do tego grona dołączy Wybrzeże Gdańsk, które przekształciło się w SA. Każdy uczestnik Ligi Zawodowej musi wykazać się brakiem zadłużenia, a minimalny budżet to półtora miliona złotych, z czego 1,2 mln musi być przekazywane na wynagrodzenia.

W LZ, jak donosi portal reczna.pl, zagrają: Vive Tauron KielceMMTS KwidzynKPR LegionowoChrobry GłogówPogoń SzczecinGwardia OpoleOrlen Wisła PłockAzoty PuławyGórnik ZabrzeZagłębie LubinPogoń SzczecinStal Mielec, Wybrzeże Gdańsk i Piotrkowianin Piotrków Trybunalski.

– Skład ligi będzie podobny ilościowo, jak w latach poprzednich. Jest już sześć spółek, trzy w reorganizacji, trzech pierwszoligowców wyraziło chęć gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Nie wydaje mi się, żeby poziom rozgrywek spadł. Oszczędzanie nie będzie dla klubów opłacalne – mówił kilka dni temu Jerzy Witaszek. Owo oszczędzanie związane jest z faktem, że przez kolejne trzy lata – jeśli spełnione będą wymogi organizacyjne – nikt z LZ nie spadnie.


DWÓCH AZOTOWCÓW W KADRZE NA IO

Rafał Przybylski Przemysław Krajewski (na zdjęciu) Azotów Puławy znaleźli się w kadrze, jaką Talant Dujszebajew powołał na zgrupowania przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro. Do Brazylii pojedzie zaledwie czternastu graczy.

SZEROKA KADRA NA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE W RIO DE JANEIRO

Bramkarze: Sławomir Szmal (Vive Tauron Kielce), Marcin Wichary (Wisła Płock), Piotr Wyszomirski (TBV Lemgo, Niemcy)
Lewoskrzydłowi: Przemysław Krajewski (Azoty Puławy), Mateusz Jachlewski (Vive), Adam Wiśniewski (Wisła)
Lewi rozgrywający: Karol Bielecki, Piotr Chrapkowski, Michał Jurecki, Mariusz Jurkiewicz (wszyscy Vive), Tomasz Gębala (Wisła)
Środkowy rozgrywający: Łukasz Gierak (TuS-N Lubbecke, Niemcy)
Prawi rozgrywający: Krzysztof Lijewski (Vive), Rafał Przybylski (Azoty), Andrzej Rojewski (DhfK Lipsk, Niemcy), Michał Szyba (Kadetten Schaffhausen, Szwajcaria)
Prawoskrzydłowi: Michał Daszek (Wisła), Paweł Paczkowski (Vive)
Obrotowi: Maciej Gębala (Wisła), Bartosz Jurecki (Chrobry), Mateusz Kus (Vive), Kamil Syprzak (FC Barcelona, Hiszpania).