Czym jest masaż klasyczny? (Wywiad)

Masaż klasyczny jest kolejnym zagadnieniem, które poruszamy w naszym cyklu wywiadów z Mateuszem Paniakiem z lubelskiego AXiS. Na co wpływa ten zabieg? Czy każdy może z niego korzystać? M.in. na te tematy rozmawialiśmy z naszym ekspertem!

Bartosz Biernacki – LUBSPORT.PL: Zacznijmy jak najbardziej ogólnie. Czym jest masaż klasyczny?

Mateusz Paniak: Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy i intensywności może być leczniczy, relaksacyjny oraz pobudzający. W zależności od sytuacji masaż może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Zabieg ten wykonywany jest na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego zabieg np. oliwki, kremu do masażu, talku lub maści leczniczej. Przeciwwskazania do masażu to: ciąża, menstruacja, gorączka, żylaki, ropne zmiany skórne, krwiaki, tętniaki, naczyniaki, gruźlica kości, nerczyca, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie, stany zapalne, zaawansowana miażdżyca, zapalenie nerwów obwodowych, zaawansowana osteoporoza, przebyty niedawno zawał i choroba nowotworowa.

Dla kogo przeznaczony jest ten zabieg?

Nie ma grupy osób, która nie może korzystać z tego zabiegu. Każda osoba niezależnie od wieku może być masowana, ale trzeba tutaj zastosować odpowiednią siłę. Na przykład niemowlęta wymagają masażu bardzo delikatnego, dzieci do lat piętnastu masażu średniej mocy, osoby w wieku piętnaście-czterdzieści lat masażu mocnego, osoby po czterdziestym roku życia masażu średniej mocy. Kobiety wymagają łagodniejszego masażu niż mężczyźni. Sporo zależy też od budowy ciała. Typ asteniczny to osobnik szczupły i wysoki, który wymaga łagodnego, dłużej trwającego masażu. Typ atletyczny potrzebuje masażu średniej mocy do granicy bólu. Typ pykniczny z przewagą tkanki łącznej i tłuszczowej wymaga masażu średniej mocy z możliwością przekroczenia granicy bólu.

Na jakie aspekty wpływa masaż klasyczny?

Masaż klasyczny działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni, zmniejsza tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. Chciałbym też dodać, że masaż nie tylko ma niwelować wszystkie dolegliwości bólowe. Stosuje się go także przy nerwicach, stanach lękowych i depresji. Pozytywnie oddziałuje na psychikę i stan fizyczny osób przemęczonych.

Porozmawiajmy trochę o historii masażu klasycznego. Wiesz coś na ten temat?

Z historią w szkole różnie u mnie bywało :). Wtedy człowiek nie był świadomy, jak bardzo zainteresuje go dany temat. Masaż jest jedną z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. W okresie medycyny sakralnej kapłani zalecali jego stosowanie tak jak i wód mineralnych, w czasie spełniania obrzędów. Były częścią kultu religijnego i jednocześnie miały znaczenie lecznicze. Ta część historii masażu powinna Was zaciekawić :). W Grecji masaż miał szczególne znaczenie dla sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich. Nie był to masaż w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, lecz raczej namaszczenie przez natłuszczanie ciała oliwą przed zawodami. Namaszczanie i nacieranie były pierwszymi w świecie zabiegami, z których rozwinął się wiele lat później masaż zwany klasycznym. W kronikach historycznych Cesarstwa Rzymskiego znajduje się notatka, że Juliusz Cezar, cierpiący na rwę kulszową, leczony był masażem z zastosowaniem głaskania, szczypania i nagniatania (techniki masażu). Stąd wniosek, że tak Grecy, jak i mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego rozumieli wartość masażu i stosowali go jako zabieg leczniczy, sportowy i kosmetyczny. Myślę, że wystarczy na tyle ;).

Na koniec chciałbym, abyś przedstawił techniki masażu klasycznego i wskazał Twoim zdaniem najskuteczniejszą.

W masażu klasycznym wyróżnimy kilka technik, które stosujemy (przy uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań): głaskanie, rozcieranie, ugniatanie i ucisk (jako odmianę ugniatania), oklepywanie, wibrację, roztrząsanie i końcowe głaskanie. Która technika jest najskuteczniejsza? Zdecydowanie technika rozcierania oraz ugniatania.