F1 Arabia Saudyjska – godzina, kwalifikacje, wyścig, o której GP Arabii Saudyjskiej? (09.03.2024)

F1 Arabia Saudyjska – godzina, kwalifikacje, wyścig, o której GP Arabii Saudyjskiej? (09.03.2024)
fot. Icon Sport

Rozpoczął się kolejny sezon Formuły 1 2024. Pierwszy wyścig miał miejsce w Bahrajnie, a teraz czeka nas natomiast rywalizacja w Arabii Saudyjskiej. Co warto wiedzieć przed F1 Arabia Saudyjska?

Kiedy GP Arabii Saudyjskiej 2024? O której godzinie wyścig i kwalifikacje?

GP Arabii Saudyjskiej F1 zapowiada się bardzo interesująco. Ciekawe, czy któryś z zawodników zdoła rozprawić się z Maksem Verstappenem. Teoretycznie Holender ma ogromne szanse na kolejny sukces, jednak być może ktoś znajdzie receptę na to, by go pokonać.

O czołowe lokaty walczyć mogą m.in. Sergio Perez, Charles Leclerc czy Carlos Sainz. Oczywiście zanim dojdzie do wyścigu, czekają nas treningi i kwalifikacje. Pozwolą one kierowcom na to, by lepiej zapoznać się z torem w Arabii Saudyjskiej.

7 marca 2024 roku (czwartek): 

 • 14:30 – pierwszy trening
 • 18:00 – drugi trening

8 marca (piątek):

 • 14:30 – trzeci trening
 • 18:00 – kwalifikacje

9 marca (sobota):

 • 18:00 – wyścig

GP Arabii Saudyjskiej F1 (09.03.2024)

F1 Arabia Saudyjska odbywa się na torze Jeddah Corniche Circuit. Pierwszy wyścig w tym miejscu odbył się w 2021 roku. W tym miejscu warto odnotować, że organizacja wyścigów Formuły 1 w tym kraju wzbudzała mnóstwo kontrowersji.

Wszystko przez łamanie w tym państwie praw człowieka. Amnesty International określał decyzję o organizowaniu zmagań F1 w Arabii Saudyjskiej jako “haniebną”. Podmiot Human Rights Watch ocenił natomiast, że eliminacja ma być próbą legitymizacji reżimu w kraju oraz odwróceniem uwagi od rażącego łamania praw człowieka.

Choć burza wokół wyścigu w Arabii Saudyjskiej była ogromna, to ostatecznie i tak doprowadzono do organizacji zmagań w tym kraju. Pierwsze, historyczna rywalizacja w Arabii Saudyjskiej miała miejsce w sezonie 2021. Wówczas wygrał Lewis Hamilton. Rok później najlepszy okazał się Max Verstappen.

2023 rok przyniósł kolejne zmagania w Arabii. Wtedy z triumfu cieszył się Sergio Perez. Drugie miejsce zajął Max Verstappen, a trzeci był Fernando Alonso. Najszybsze okrążenie zapisał na swoim koncie Max Verstappen, zaś pole position startował Sergio Perez.

Kim są faworyci GP Arabii Saudyjskiej 2024? Kursy na wyniki

Przed tegorocznym Grand Prix Arabii Saudyjskiej warto zerknąć na F1 kursy. Kto ma największe szanse na odniesienie triumfu? Rzućmy okiem na to, jak stoją notowania poszczególnych zawodników.

 • Max Verstappen – 1,27
 • Sergio Perez – 8,00
 • Charles Leclerc – 12,00
 • Carlos Sainz – 18,00
 • Lewis Hamilton – 25,00
 • Lando Norris 30,00
 • George Russell – 40,00

Bukmacherzy przypuszczają więc, że najlepsze F1 wyniki w Arabii Saudyjskiej osiągnąć mogą Max Verstappen, Sergio Perez, Charles Leclerc czy Carlos Sainz.

OBSTAW TUTAJ

Gdzie oglądać GP Arabii Saudyjskiej 2024? Transmisja na żywo

Oczywiście dostępna będzie transmisja z Grand Prix Arabii Saudyjskiej. Zmagania kierowców Formuły 1 będzie można śledzić na platformie Viaplay.

By oglądać Grand Prix w tym miejscu, trzeba mieć wykupioną subskrypcję Viaplay Total (55 zł/miesiąc). Darmowy stream nie został przewidziany.