Speedway Grand Prix 2022 – zapowiedź, terminarz, transmisja

Zakończył się cykl Grand Prix żużel. Wszyscy już czekamy na Speedway Grand Prix 2023. Tegoroczne zmagania wystartowały 30 kwietnia odbyły się już wszystkie z zaplanowanych rund. Co koniecznie musisz wiedzieć na temat rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata 2022? Oto kompedium wiedzy.

Kiedy Speedway Grand Prix 2022? Terminarz

Jak wygląda Speedway Grand Prix 2022 terminarz? Zmagania rozpoczęły się 30 kwietnia 2022 w chorwackim Gorican. Ostatnia runda pierwotnie planowana była z kolei na 5 listopada – ten turniej miał się odbyć w Oceanii. Już wiadomo, że tych zawodów niestety nie będzie, a cykl zakończy się w Toruniu. To sprawiło, że szybciej poznaliśmy Indywidualnego Mistrza Świata 2022. Poniżej sprawdzisz, jak dokładnie prezentuje się kalendarz Speedway Grand Prix 2022.

Speedway Grand Prix 2022

Początkowo chciano zorganizować 12 rund Speedway Grand Prix 2022, ale ze względu na wojnę w Ukrainie zdecydowano się odwołać turniej w Rosji. Miał się on odbyć w dniu 9 lipca w Togliatti. Wiadomo już, że nic z tego nie będzie. Oto Speedway Grand Prix 2022 terminarz po usunięciu rundy w Rosji:

 • 30 kwietnia, Gorican (Chorwacja); zwycięzca: Bartosz Zmarzlik
 • 14 maja, Warszawa (Polska); zwycięzca: Max Fricke
 • 28 maja, Praga (Czechy); zwycięzca: Martin Vaculik
 • 4 czerwca, Teterow (Niemcy); zwycięzca: Patryk Dudek
 • 25 czerwca, Gorzów Wlkp. (Polska); zwycięzca: Anders Thomsen
 • 13 sierpnia, Cardiff (Walia); zwycięzca: Daniel Bewley
 • 27 sierpnia, Wrocław (Polska); zwycięzca: Daniel Bewley
 • 10 września, Vojens (Dania); zwycięzca: Bartosz Zmarzlik
 • 17 września, Malilla (Szwecja); zwycięzca: Bartosz Zmarzlik
 • 1 października, Toruń (Polska); zwycięzca: Martin Vaculik
 • 5 listopada, Oceania – odwołane!

Bez wątpienia warto wnikliwie przeanalizować SGP 2022 terminarz, by nie przegapić żadnych zawodów. Daty turniejów należało zapisać w kalendarzu na czerwono!

Już na pierwszy rzut oka widać, że SGP 2022 terminarz uwzględnia aż cztery turnieje w Polsce. Pierwszy z nich odbył się 14 maja w Warszawie. Do historii przeszły już także zawody na stadionie im. Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim. Ostatnio natomiast mieliśmy ściganie we Wrocławiu, a teraz wyczekujemy zmagań w Toruniu. Polskich kibiców czekają zatem jeszcze spore emocje. Z pewnością nie zabraknie takich, którzy odwiedzą Gród Kopernika, by śledzić z bliska zmagania najlepszych żużlowców na świecie i poznać ostateczne rozstrzygnięcia w tegorocznym cyklu.

SGP 2022 kalendarz jasno pokazuje, że do zakończenia batalii o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata pozostały już tylko zmagania w Toruniu. Czeka nas zatem jeszcze trochę emocji, choć trzeba też wyraźnie podkreślić, że rywalizacja wkroczyła już na decydujący poziom. Niebawem już absolutnie wszystko będzie jasne. Najważniejsze rozstrzygnięcie znamy jednak już po zmaganiach na szwedzkiej ziemi. Tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zdobył Bartosz Zmarzlik. Tym samym został on najmłodszym żużlowcem, który uczynił to aż trzy razy!

Zmarzlik jest bez wątpienia niesamowitym zawodnikiem. Chyba wielu młodych żużlowców marzy, by iść jego śladem. Ten sezon należy do niego. Wywalczył mistrzostwo Polski, mistrzostwo świata, a poza tym ma szanse na to, by sięgnąć ze Stalą Gorzów po triumf w PGE Ekstralidze. W tym sezonie skończy się pewien etap w życiu Zmarzlika – chodzi oczywiście o to, że przenosi się ze Stali Gorzów do Motoru Lublin.

Faworyci Grand Prix Żużel 2022

Do rywalizacji w ramach Speedway Grand Prix 2022 nie przystąpił aktualny Indywidualny Mistrz Świata Artiom Łaguta. Rosjanin nie będzie mógł pokusić się o obronę tytułu ze względu na wojnę w Ukrainie – reprezentanci Sbornej zostali wykluczeni z cyklu SGP. W związku z tym w akcji nie oglądamy również Emila Sajfutdinowa. On również mógłby mocno namieszać.

Wobec tego od początku sezonu jednym z głównych kandydatów do złota był Bartosz Zmarzlik. Polak skończył ubiegłoroczne zmagania w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata na drugiej lokacie. Miał tylko trzy punkty mniej niż Łaguta. Przed sezonem stało się jasne, że teraz może powrócić na mistrzowski tron. Szło mu fenomenalnie i zdołał potwierdzić, że jest naprawdę kapitalny.

Bukmacherzy przed rozpoczęciem cyklu podsuwali prognozy, że duże szanse na mistrzostwo świata mają również tacy zawodnicy jak Maciej Janowski, Leon Madsen czy Tai Woffinden. Ci żużlowcy w zeszłym roku prezentowali wysoką formę i bezsprzecznie należy ich zaliczyć do światowej czołówki. Mają ogromne umiejętności i na pewno są to Speedway Grand Prix 2022 uczestnicy, którzy mogą bardzo mocno zamieszać w ostatnim turnieju. Na złoty medal nie mają już jednak szans.

Eksperci, biorąc pod uwagę obecną formę, ale i wyniki z zeszłego sezonu Grand Prix, przygotowali kursy. Największe szanse na tytuł mistrzowski przyznano oczywiście Bartoszowi Zmarzlikowi. To naturalnie nie jest żadne zaskoczenie. Ten zawodnik niezmiennie prezentuje bardzo wysoki poziom sportowy. Czyje notowania również stoją wysoko? Warto podjąć się wnikliwej analizy tego, co zaserwowali nam bukmacherzy.

Pierwsze zawody w Gorican, ale i drugie w Warszawie niczego nie zmieniły. Podobnie zresztą jak turniej w Pradze i Teterow oraz Gorzowie Wielkopolskim czy Cardiff oraz we Wrocławiu i Vojens. Największe szanse na mistrzowski tytuł nadal przypisywało się Bartoszowi Zmarzlikowi. Na zawodniku Moje Bermudy Stali Gorzów można było zarobić najmniej. Bukmacherzy po jakimś czasie praktycznie przestali wierzyć w to, że po jakiś większy sukces może sięgnąć Maciej Janowski, który w klasyfikacji generalnej w pewnym momencie spadł dość nisko. Po świetnym starcie spuścił z tonu i wszystko wskazywało na to, że może mieć problem, by cykl zakończyć na podium. Ostatecznie się jednak odbił i sięgnął po brąz.

Zmarzlik był faworytem bukmacherów. Uważali oni też, że spore szanse na to, by wywalczyć świetny rezultat w Grand Prix na żużlu 2022 ma choćby Leon Madsen. Duńczyk ostatecznie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu, a na jego koncie pojawiły się 133 punkty. 31 punktów mniej zgromadził Patryk Dudek. Ten zawodnik mógł powalczyć o brązowy medal. Finalnie jednak nic z tego nie wyszło.

Dudek i Zmarzlik jak najbardziej mieli szanse na to, by powalczyć o medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. A co z resztą Polaków? Notowania Pawła Przedpełskiego nie stały zbyt wysoko. Generalnie do tej pory – poza wyjątkami – nie błyszczał Grand Prix. Na pewno ma on o czym myśleć. Podobnie zresztą było z Maciejem Janowskim, który co prawda w “generalce” jest siódmy, ale przecież jeszcze jakiś czas temu był wiceliderem cyklu.

Analizując SGP 2022 terminarz, szybko doszliśmy do wniosku, że wicemistrzem świata pewnie będzie Leon Madsen. Może w tym roku nie szło mu absolutnie perfekcyjnie, ale jest to bezsprzecznie zawodnik ze sporym doświadczeniem i umiejętnościami. Na pewno zasłużył na srebro. Daniel Bewley natomiast wygrał ostatnio dwa turnieje z rzędu i tym samym potwierdził, że znajduje się w świetnej formie.

Jakiś czas temu wydawało się, że walka o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata 2022 będzie pasjonująca. Wówczas sytuacja wskazywała na to,  że różnice między topowymi zawodnikami nie są duże. Później jednak Zmarzlik bardzo mocno odskoczył. Patrząc na GP żużel 2022 terminarz, polscy kibice wierzyli, że postawi kropkę nad “i”. Tak też się stało.

Lista uczestników

Jacy zawodnicy znaleźli się w obsadzie Speedway Grand Prix 2022? Tak charakteryzowaliśmy ich jeszcze w trakcie cyklu.

 • Bartosz Zmarzlik (Polska) – najlepszy polski żużlowiec. Niezmiennie prezentuje wysoki poziom, bez względu czy to PGE Ekstraliga, czy indywidualne zmagania i bez wątpienia stać go na wiele. Ponownie został mistrzem świata.
 • Maciej Janowski (Polska) – on również ma niemały potencjał. Jest w stanie sięgać po najwyższe laury, ale w tym cyklu Grand Prix nie jest rewelacyjny.
 • Fredrik Lindgren (Szwecja) – Szwed przeplata lepsze występy nieco słabszymi. Generalnie jednak ma papiery na jazdę, co niejednokrotnie udowadniał.
 • Tai Woffinden (Wielka Brytania) – Brytyjczyk to szalenie wymagający rywal dla każdego zawodnika. Już trzykrotnie sięgał po indywidualne mistrzostwo świata. To chyba mówi samo za siebie.
 • Leon Madsen (Dania) – w 2019 roku sięgnął po srebrny medal Speedway Grand Prix. To świadczy o tym, że również jest dobrym zawodnikiem. Teraz znów może być wicemistrzem.
 • Max Fricke (Australia) – to 26-letni, dobrze zapowiadający się jeździec z Antypodów. Jeszcze sporo przed nim.
 • Jason Doyle (Australia) – 36-latek ma na koncie Indywidualne Mistrzostwo Świata z 2017 roku. Przed sezonem wydawało się, że może popsuć plany faworytom do złota. Rzeczywistość brutalnie to zweryfikowała.
 • Robert Lambert (Wielka Brytania) – młody, nieobliczalny, ambitny. Brytyjczyk zdążył już udowodnić, że jest zawodnikiem o niemałych umiejętnościach.
 • Anders Thomsen (Dania) – tak naprawdę nie bylo wiadomo, czego dokładnie można się po nim spodziewać. Notuje zarówno wzloty, jak i upadki. Teraz już nie jeździ, bo złapał kontuzję.
 • Martin Vaculik (Słowacja) – cieszy się sporym uznaniem w środowisku żużlowym. Generalnie jednak trudno oszacować, na co go stać.
 • Paweł Przedpełski (Polska) – podobna historia. Potencjał jest, papiery na jazdę są, ale musi jeszcze trafić ze sprzętem. Na razie totalnie się to nie udawało.
 • Mikkel Michelsen (Dania) – Michelsen ma bez wątpienia predyspozycje do bycia zawodnikiem ze światowego topu. Przed nim szansa na udowodnienie swoich umiejętności na tle czołowych zawodników.
 • Patryk Dudek (Polska) – popularny „Duzers” wrócił do cyklu Grand Prix żużel. Mimo wszystko powinien jeszcze napsuć sporo krwi dużo wyżej notowanym rywalom. Do tej pory szło mu nieźle.
 • Jack Holder (Australia) – ma smykałkę do jazdy na żużlu. Bardzo ciekawe, co pokaże w trakcie ostatnich aktach walki o mistrzostwo świata.
 • Dan Bewley (Wielka Brytania) – przed sezonem wydawało się, że to kolejny zawodnik, który może namieszać, ale raczej nie będzie mu łatwo znaleźć się w czołowej szóstce. Rzeczywistość pokazała, że może skutecznie rywalizować z wyżej notowanymi rywalami i nawet wygrywać turnieje.

Speedway Grand Prix 2022

Na co stać Polaków w Speedway Grand Prix 2022?

Speedway Grand Prix 2022 uczestnicy z Polski to Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski, Paweł Przedpełski oraz Patryk Dudek. Zmarzlik i Dudek przez jakiś czas znajdowali się w ścisłej czołówce. Później “Duzers” radykalnie obniżył noty.

Przedpełski i Janowski są bardzo nieobliczalni. Już od jakiegoś czasu raczej mało kto stawiał na to, że zakończą sezon w TOP3 Speedway Grand Prix 2022. Mimo wszystko nie można było ich skreślać. To zawodnicy, którzy dużo potrafią i są w stanie napsuć sporo krwi teoretycznie mocniejszym rywalom. Finalnie wyżej stały oczywiście notowania Janowskiego. Przedpełski totalnie zawalił cykl SGP i musi obejść się smakiem jeśli chodzi o przepustkę do jazdy w elitatnym gronie w przyszłym roku.

Przed ostatnią rundą Grand Prix żużel 2022 wszyscy uważnie spoglądali, jak poszczególni zawodnicy sprawują się w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Jest to oczywiście pewien wyznacznik, choć powszechnie wiadomo, że zmagania indywidualne rządzą się swoimi prawami. Czasem jest tak, że w lidze zawodnik jedzie dobrze, a w turniejach indywidualnych jest gorzej – lub też na odwrót.

Jeżeli chodzi o najwyższą polską klasę rozgrywkową, to na fotelu lidera niespodzianki nie ma. Niezmiennie to Bartosz Zmarzlik otwierał zestawienie najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi. W 18 dotychczasowych meczach Moje Bermudy Stali Gorzów wykręcił średnią biegopunktową 2,667. Pewnie, zdarzyły mu się potknięcia, ale czuć, że od samego początku sezonu jest w bardzo dobrej dyspozycji. Zmarzlik to klasa sama w sobie. Z pewnego poziomu nie schodzi i za to należy mu się ogromny szacunek.

A jak przed ostatnią rundą GP żużel 2022 radziła sobie reszta reprezentantów Polski? Wysoki poziom starał się trzymać Maciej Janowski. Popularny “Magic” w klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi jest aktualnie siódmy. Średnio zdobywał blisko 13,13 punktów na mecz, więc jest dobrze. To optymistyczny prognostyk przed kolejną odsłoną walki o tytuł mistrza świata na żużlu w 2022 roku. Grand Prix żużel 2022 terminarz wskazuje na to, że teraz zawodnicy spotkają się dopiero w przyszłym roku.

Wracając jednak do PGE Ekstraligi, to gorzej niż Janowskiemu szło Patrykowi Dudkowi, choć i tutaj tragedii nie ma. Ten zawodnik ma średnią biegopunktową na poziomie 2,055. To sprawia, że we wspominanym zestawieniu zajmuje 10. miejsce. Całkiem nieźle, jednak na pewno jest potencjał na jeszcze więcej. Dudek wielokrotnie pokazywał, że może wyczyniać cuda na swoim motocyklu. To zawodnik o ogromnych umiejętnościach i sporym doświadczeniu.

Najsłabiej spośród czwórki reprezentantów Polski w Grand Prix sprawował  się Paweł Przedpełski. Ten zawodnik w klasyfikacji indywidualnej jest dopiero 23. Póki co jego średnia to 1,667. Czy podobną formę prezentować będzie w dalszych zmaganiach o miano Indywidualnego Mistrza Świata? Zadawaliśmy sobie takie pytanie. Rzeczywistość pokazała, że było słabo.

Na pewno jego postawa w premierowej rundzie w chorwackim Gorican nie napawa optymizmem polskich kibiców. Podobnie zresztą jak m.in. turniej w Warszawie i pozostałe zawody w IMŚ. “Jeżeli Paweł chce namieszać w cyklu, to musi wziąć się w garść. Bez wątpienia stać go na sporo, ale musi dogadać się ze sprzętem. Na razie do przełomu w Grand Prix nie doszło” – myśleliliśmy jakiś czas temu. Przełomu nie było…

Wyniki Przedpełskiego na pewno nie napawały dużym optymizmem. Tak było do pewnego czasu też z Dudkiem, ale w jego przypadku doszło do przełomu przy okazji Grand Prix Teterow, gdy “Duzers” wygrał. Poza tym w czasie zmagań w Gorzowie Wielkopolskim wszedł do finału. Czy jednak to był porządny przełom i teraz już będzie tylko lepiej? Wszystko wskazuje, że tak, bo w Cardiff również błyszczał. Do tego przyzwoicie wypadł we Wrocławiu czy Vojens.

W klasyfikacji generalnej cyklu Speedway Grand Prix 2022 Paweł Przedpełski zajmuje 15. miejsce (28 punktów), a Patryk Dudek ma 90 “oczek” i plasuje się na 4. lokacie. Śmiało można stwierdzić, że póki co Przedpełski notuje brutalne zderzenie z elitarnym cyklem.  Dudek na szczęście zdołał odbić się od dna i obecnie jego pozycja w rankingu wygląda już o wiele lepiej niż jeszcze jakiś czas temu.

Wyraźnie trzeba podkreślić, że po tytuł Indywidualnego Mistrza Świata z wielką prędkością mknie Bartosz Zmarzlik. Dotychczas zawodnik Stali Gorzów wywalczył 128 punktów i ma aż 20 “oczek” przewagi nad Leonem Madsenem. Zbyt wcześnie nie można niczego przesądzać, niemniej jednak fakt jest tai, że Zmarzlik ma pokaźną przewage i już raczej tylko kataklizm mógłby odebrać mu złoty medal. Wątpliwe, by dał sobie zabrać taki sukces! Ciekawiej pewnie będzie w trakcie walki o 3. miejsce. Aktualnie brąz przypada Danielowi Bewleyowi, ale Patryk Dudek siedzi mu “na ogonie” – ma tylko “oczko” mniej.

Gdzie obejrzeć Speedway Grand Prix 2022? Transmisja

Zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata 2022 oczywiście były transmitowane. Speedway Grand Prix 2022 gdzie oglądać? Zdecydowano, że tym razem turnieje będzie można śledzić za pośrednictwem platformy player.pl. Miesięczny dostęp do tego serwisu to wydatek rzędu 15 złotych.

Nie za wszystkie rundy będzie trzeba jednak płacić. Speedway Grand Prix 2022 transmisja z każdej rundy w Polsce dostępna będzie na ogólnodostępnym, bezpłatnym kanale TTV. Ci Polacy, którzy nie pojawią się na stadionie, będą mogli zatem bez większych przeszkód śledzić rywalizację w telewizji.

Transmisja z najbliższych zawodów zagranicznych nie będzie zatem dostępna “za darmo”. Ci, którzy chcą śledzić zmagania, będą musieli wykupić dostęp na platformie Player. Innej opcji na śledzenie zmagań w sposób w stu procentach legalny niestety nie ma. Ale z Torunia za to darmowy przekaz jak najbardziej będzie – w TTV.

Z nielegalnych streamów lepiej nie korzystać. Przede wszystkim za sprawą tego, że są to przekazy nadawane niezgodnie z prawem. Poza tym strony, na których udostępniane są takie transmisje, zazwyczaj są zawirusowane. Same przekazy live są natomiast marnej jakości i często się zacinają, co jest niezwykle frustrujące.

Oczywiście warto uważnie przejrzeć SGP 2022 terminarz, by nie przegapić żadnego turnieju. Miejmy nadzieję, że w kolejnych imprezach z cyklu IMŚ Zmarzlik nadal będzie spisywał się solidnie i krok po kroku przybliżać się będzie do mistrzowskiego tytułu. Oby tak było!

Gdzie obstawiać Grand Prix Żużel 2022? Zakłady bukmacherskie

Zamierzasz obstawiać Speedway Grand Prix? Warto rozważyć rejestrację z Fortuna kod promocyjny. Dzięki temu otrzymasz najwyższe bonusy na zakłady na żużel. Ciekawą opcją jest też STS kod promocyjny, dzięki czemu możesz obstawiać SGP na lepszych warunkach.

FAQ

 • Speedway Grand Prix 2022 gdzie oglądać?
  Transmisje dostępne będą na platformie player.pl, a polskie rundy w TTV.
 • Kto jest faworytem?
  W gronie faworytów przed sezonem wymieniało się takich zawodników jak Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski oraz Leon Madsen i Tai Woffinden.
 • Kiedy ósmy turniej Speedway Grand Prix 2022?
  Ósmy turniej Speedway Grand Prix 2022 odbędzie się już 10 września 2022 roku we Wrocławiu. Transmisja na platformie Player.