Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

Dla każdego fana sportu i aktywnego spędzania czasu kluczowe jest dobranie odpowiedniego obuwia, które jest przygotowane na wyzwania związane z wybraną dziedziną sportu i różnią się od butów noszonych na co dzień. Niezwykle dużą i wciąż rosnącą popularnością cieszy się ostatnimi czasami bieganie, a jednym z pierwszych wyzwań stojącym przed świeżo upieczonym biegaczem, jest odpowiedź na pytanie, jakie buty do biegania wybrać. Odpowiedź na nie wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, które tu omówimy.*

Dlaczego potrzebujesz dobrych butów?

Początkujący biegacze często wychodzą z założenia, że skoro dopiero zaczynają, w pełni wystarczające będzie tanie obuwie. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z tego, że wysokiej jakości buty do biegania to nie tylko wyższy komfort i łatwość biegania – ale przede wszystkim mniejsze ryzyko kontuzji. Dobrej klasy obuwie sportowe to po prostu ochrona twojego zdrowia i kondycji fizycznej.

Rodzaj podłoża

Przy wyborze butów do biegania jednym z kluczowych pytań jest – na jakiej powierzchni będą one głównie używane? Buty przeznaczone do twardych powierzchni różnią się od tych przeznaczonych do miękkich. Te pierwsze charakteryzują się lepszą amortyzacją oraz bardziej płaskim bieżnikiem podeszwy, która dodatkowo będzie wykończona specjalnie utwardzaną, trudno ścieralną gumą. Ponadto przy butach przeznaczonych do biegania po asfalcie znacznie częściej występują modele ze stabilizacją.

Wybór rozmiaru obuwia

Rozmiary podawane przez różnych producentów niestety często różnią się od siebie, dlatego najlepiej jest po prostu zmierzyć długość swojej stopy i w oparciu o jej wymiary dobrać rozmiar butów. Następnie wybieramy buty o co najmniej 5mm dłuższe – podczas biegu stopy nieco puchną, a twoje obuwie musi być na to gotowe. Jeśli planujesz biegać dłuższe dystanse, wtedy stopień spuchnięcia stopy będzie proporcjonalnie większy, dlatego przy pokonywaniu dystansów dłuższych, niż maraton, wybiera się buty nawet o 1-1,5cm większe.

Jeśli twoje stopy różnią się długością między sobą – wybierz buty w rozmiarze swojej dłuższej stopy. Warto mieć również na uwadze, że przy regularnym i długotrwałym bieganiu, następuje naturalne rozpłaszczanie się stopy, co wiąże się z koniecznością wybierania coraz większych rozmiarów obuwia.

Waga biegacza

Kluczowym elementem butów do biegania jest ich amortyzacja. Elementy amortyzacyjne buta stosunkowo szybko się zużywają – badania wskazują, że co każde przebiegnięte 500km, właściwości amortyzacyjne buta maleją o 1/3. Sposób wykonania amortyzacji w danym bucie dostosowywany jest do wagi biegacza i jeśli ważąc 90kg zdecydujesz się na buty do biegania przeznaczone dla osoby o wadze w okolicach 75km – prędkość zużywania się amortyzacji drastycznie wzrośnie. Wzrost ten jest na tyle duży, że w takim przypadku, po kilkuset przebiegniętych metrach, właściwości amortyzacyjne buta znikają niemal zupełnie.

Brak amortyzacji to niemal pewne problemy, szczególnie w przypadku biegania po asfalcie. Ból stawów czy kości to najmniejsze z dolegliwości, jakie mogą spotkać biegacza wyposażonego w niewłaściwe bądź wyeksploatowane obuwie. Dlatego bardzo ważnym jest, jeśli regularnie i dużo biegasz – aby co jakiś czas wymieniać obuwie, nawet jeśli wydaje się ono nie mieć większych wad fizycznych i sprawiać wrażenie w pełni zdolnego do użycia.

Bogaty wybór butów do biegania, pozwalający na wybór modelu idealnego spełniającego twoje oczekiwania, znajdziesz pośród ofert Allegro, gdzie w jednym miejscu znajdziesz asortyment marek zarówno tych bardziej, jak i mniej znanych.

*Materiał przygotowany przez partnera