Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023: szanse medalowe Polaków

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023: szanse medalowe Polaków
fot. Icon Sport

Na pewno mnóstwo emocji zagwarantuje nam lekkoatletyczny mundial. W kontekście zmagań na Węgrzech wiele osób zastanawia się, jak stoją Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 szanse Polaków. Pochylamy się nad tym wątkiem, wierząc, że będzie lepiej niż w amerykańskim Eugene.

Szanse medalowe Polaków na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce 2023

Oczywiście Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 Polacy z wielkimi nadziejami przystąpią do tej wielkiej imprezy. W ciemno można zakładać, że biało-czerwoni zrobią wszystko, by jak najlepiej zaprezentować się podczas mistrzostw świata na Węgrzech. O medale oczywiście łatwo nie będzie, ale wierzymy, że takich sukcesów w wydaniu naszych reprezentantów absolutnie nie zabraknie.

Przede wszystkim mamy nadzieję na to, że Polacy spiszą się lepiej niż przed rokiem w Eugene. Wówczas zdobyli tylko cztery medale. W rzucie młotem po złoto sięgnął Paweł Fajdek, natomiast ze srebrem do kraju wrócił Wojciech Nowicki. Katarzyna Zdziebło została z kolei dwukrotną mistrzynią świata w chodzie. Taki sukces osiągnęła na dystansie 20 oraz 35 km.

Dla biało-czerwonych był to najgorszy występ pod kątem medalowym od… 2013 roku. Jeżeli chodzi o najbliższe mistrzostwa, to na pewno sporym problemem dla Polski jest długa lista nieobecnych. Niestety, ale do akcji nie wkroczy m.in. Maria Andrejczyk (na zdjęciu). Szkoda, że nie zobaczymy jej podczas tych zawodów…

Do rywalizacji nie przystąpią też choćby Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska, Patryk Dobek, a także Adrianna Sułek. Ta ostatnia do tego grona dołączyła ze względu na ciążę.

Kto ostatecznie będzie reprezentować nasz kraj podczas MŚ 2023 na Węgrzech? Oto lista reprezentantów Polski:

Kobiety:

 • Biegi + sztafety: Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda, Kryscina Cimanouska, Martyna Kotwiła, Natalia Kaczmarek
 • Biegi: Margarita Koczanowa, Angelika Sarna, Anna Wielgosz, Sofia Ennaoui, Eliza Megger, Aleksandra Płocińska
 • Płotki: Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska
 • Biegi przez przeszkody: Alicja Konieczek, Aneta Konieczek
 • Maraton: Monika Jackiewicz, Aleksandra Lisowska
 • Chód: Katarzyna Zdziebło, Olga Chojecka, Agniesza Ellward
 • Trójskok: Adrianna Laskowska
 • Pchnięcie kulą: Klaudia Kardasz
 • Rzut dyskiem: Daria Zabawska
 • Rzut młotem: Malwina Kopron, Aleksandra Śmiech, Anita Włodarczyk
 • Siedmiobój: Paulina Ligarska
 • Sztafeta: Nikola Horowska, Aleksandra Piotrowska, Monika Romaszko, Aleksandra Formella, Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka

Mężczyźni: 

 • Biegi + sztafety: Dominik Kopeć, Albert Komański, Karol Zalewski
 • Biegi: Mateusz Borkowski, Filip Ostrowski, Michał Rozmys
 • Płotki: Damian Czykier, Krzysztof Kiljan, Jakub Szymański
 • Maraton: Adam Nowicki
 • Skok wzwyż: Norbert Kobielski
 • Skok o tyczce: Piotr Lisek, Robert Sobera, Paweł Wojciechowski
 • Pchnięcie kulą: Konrad Bukowiecki, Michał Haratyk
 • Rzut dyskiem: Oskar Stachnik, Robert Urbanek
 • Rzut młotem: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Marcin Wrotyński
 • Rzut oszczepem: Cyprian Mrzygłód, Dawid Wegner
 • Chód: Artur Brzozowski, Jakub Jelonek, Dawid Tomala
 • Sztafety: Adam Burda, Mateusz Siuda, Marek Zakrzewski, Łukasz Żok, Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński, Maksymilian Szwed

Reprezentantów mamy więc zatem całkiem sporo. A jak wyglądają Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 szanse medalowe Polaków?

Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek – rzut młotem

Oczywiście wierzymy w kolejne medalowe sukcesy naszych młociarzy! Mamy ku temu powody. Nowicki to przecież lider światowych tabel, zaś Fajdek ma na swoim koncie sporo sukcesów i jak najbardziej może zawalczyć o kolejne osiągnięcia. W Budapeszcie stanie przed szansą na to, żeby wywalczyć szóste złoto w karierze.

Anita Włodarczyk – rzut młotem

Jak prezentują się pozostałe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 szanse medalowe Polaków? Na pewno po cichu liczymy też na Anitę Włodarczyk. Co prawda niedawno mówiła ona o tym, że mistrzostwa świata są dla niej “imprezą przejściową” i nic się nie stanie, jeśli nie zdobędzie na nich medalu, jednak na pewno będziemy ściskać kciuki, by takie osiągnięcie udało się wywalczyć. Włodarczyk ma ogromne umiejętności. To jedna z czołowych polskich sportsmenek.

Niewykluczone, że wspomniane słowa są drobną zasłoną dymną. Wierzymy jednak w to, że w optymalnej formie chce być nade wszystko na igrzyska olimpijskie w Paryżu, które czekają nas w 2024 roku.

Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk – pchnięcie kulą

Wydaje się, że szanse medalowe mają też Konrad Bukowiecki oraz Michał Haratyk, którzy przystąpią do rywalizacji w pchnięciu kulą. Obydwaj nadal czekają na medal seniorskich mistrzostw świata. Wydaje się, że impreza w Budapeszcie to dobry moment na to, by w końcu się przełamać.

Pozytywnym sygnałem jest bez wątpienia to, że Bukowiecki ostatnio triumfował na Uniwersjadzie. Bez wątpienia znajduje się on w dobrej formie i jest w stanie powalczyć ze wszystkimi przeciwnikami.

Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala – chód sportowy

W chodzie sportowym dobrą formę zaprezentować mogą Katarzyna Zdziebło oraz Dawid Tomala. Dla chodziarki kapitalnie potoczyły się poprzednie mistrzostwa świata. W Eugene wywalczyła dwa srebrne medale. Może teraz zdoła pokusić się o złoto? To byłaby piękna historia, nie mamy najmniejszych wątpliwości.

Jeżeli chodzi zaś o Tomalę, to on także może powalczyć o wysokie lokaty. Jest przecież mistrzem olimpijskim z Tokio. Tomala bez wątpienia ma spory potencjał. Czas pokaże, czy zdoła to wykorzystać.

Piotr Lisek – skok o tyczce

W skoku o tyczce będziemy trzymać kciuki za Piotra Liska. Znajduje się on w wysokiej formie. Niedawno wywalczył minimum kwalifikacyjne do IO w Paryżu. Na pewno ma spory apetyt przed rywalizacją w Budapeszcie.

Natalia Kaczmarek, Pia Skrzyszowska, Natalia Kaczmarek – konkurencje biegowe

Nie można też zapominać o naszych świetnych biegaczkach. Kto wie, może Pia Skrzyszowska, Natalia Kaczmarek czy Anna Kiełbasińska pokuszą się o jakieś sympatyczne niespodzianki.