MŚ 2022 zasady: ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata?

Mistrzostwa Świata w Katarze jako pierwsze w historii rozgrywane są późną jesienią. Czy w związku z tym zasady MŚ 2022 się czymś różnią? Sprawdź między innymi ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata w Katarze, ile jest meczy w fazie pucharowej, czy są rewanże w 1/8 finału i nie tylko.

Zasady MŚ 2022: ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata i nie tylko

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze to ostatni mundial, na którym wystąpią 32 reprezentacje. Od kolejnej imprezy, którą będą MŚ 2026, które zostaną zorganizowane w Kanadzie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych, wystąpi aż 48 reprezentacji. Ten pomysł spotyka się z różnymi komentarzami, czemu oczywiście nie można się dziwić.

Wróćmy jednak do tego, jak wyglądają zasady Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022? 32 reprezentacje zostały podzielona na osiem grup, składających się z czterech reprezentacji każda. W fazie grupowej każda reprezentacja z każdą rozegra po jednym meczu. Oznacza to, że będziemy świadkami trzech kolejek w każdej z grup MŚ 2022. Zasady nie przewidują dogrywek ani też rzutów karnych w fazie grupowej.

Zupełnie inaczej wygląda to w fazie pucharowej. Zasady Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 mówią jasno o tym, że zarówno w 1/8, 1/4, 1/2, jak i w wielkim finale, rozegrany zostanie tylko jeden mecz. W przypadku remisu po zakończeniu regulaminowego czasu gry, odbędzie się dogrywka, a jeżeli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, czeka nas seria rzutów karnych w celu wyłonienia zwycięzcy. Takimi scenariuszami kończy się wiele meczów Mistrzostw Świata 2022, bowiem wiele z reprezentacji, mając wiedzę, że w fazie pucharowej nie ma miejsca na błędy, gra bardzo asekuracyjnie.

Jeżeli chodzi o MŚ 2022 zasady dogrywki i rzutów karnych, to nie ma tutaj żadnej filozofii. Obowiązują standardowe procedury, wyznaczone przez FIFA. Dogrywka składa się z dwóch połów po 15 minut (30 minut łącznie) plus to, co ewentualnie doliczy arbiter. Rozgrywana jest pełna dogrywka, bez względu na to, jakimi wynikiem zakończy się jej pierwsza połowa. Nie obowiązuje zasada złotego gola, która była praktykowana dawniej.

mś 2022 zasady

Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata 2022?

Wiesz już, że na MŚ 2022 jest osiem grup, składających się z czterech reprezentacji każda. Zatem warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile drużyn wychodzi z grupy na Mundialu 2022 w Katarze. Awans z każdej grupy uzyskają wyłącznie po dwie najlepsze reprezentacje. Nie ma baraży, a reprezentacje z miejsc trzecich i czwartych, odpadają z dalszej rywalizacji na Mistrzostwach Świata.

My, jako polscy kibice, takie zasady Mistrzostw Świata znamy doskonale, bowiem ostatnie mundiale kończyły się dla nas właśnie po trzech meczach. W fazie pucharowej zwycięzcy grup zagrają z drugimi miejscami z innych grup, co jasno określa drabinka turniejowa.

Co decyduje kolejności w grupie na MŚ 2022? Zasady Mistrzostw Świata w piłce noznej

Wiadomo już, jakie są zasady na Mundialu na Katarze oraz ile drużyn wychodzi z grupy. Mistrzostwa Świata 2022 czasem wymagają jednak dokładniejszej kalkulacji.

Choć najczęściej do wyłonienia reprezentacji, które awansują z grupy na MŚ 2022 wystarczy dorobek punktowy, to zdarzało się już w historii Mistrzostw Świata tak, że decydować musiały bramki. Zobacz zatem, jak ustalana jest kolejność w grupie. Co decyduje o kolejności, jakie są zasady na Mundialu w Katarze?

 1. Liczba punktów.
 2. Bilans bramek.
 3. Liczba goli strzelonych.
 4. Liczba punktów, uzyskana w meczach zainteresowanych drużyn.
 5. Bilans bramek, wynikający z meczy zainteresowanych drużyn.
 6. Liczba goli strzelonych w meczach zainteresowanych drużyn.
 7. Punkty fair play
 8. Losowanie

To kolejność i zasady, które decydują o miejscu w grupie MŚ 2022. Zasady punktów fair play dotyczą każdego gracza danej reprezentacji i może być zastosowana wyłącznie jedna z wymienionych zmiennych. Prezentują się one tak: żółta kartka oznacza odjęcie jednego punktu, dwie żółte kartki trzech punktów, czerwona kartka czterech punktów, a żółta i czerwona karta pięciu punktów. Nie można ich stosować w ujęciu sumarycznym.

Zasady Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2022 – skrót najważniejszych informacji

 • Ile drużyn gra na Mundialu 2022? 32 drużyny
 • Ile jest grup MŚ 2022? 8 grup po 4 drużyny
 • Ile drużyn wychodzi z grupy na Mistrzostwach Świata 2022? Awans z grupy 2 najlepsze drużyny
 • Ile jest meczów w fazie pucharowej, czy są rewanże w 1/8, 1/4 i 1/2? Faza pucharowa jeden mecz, bez rewanżu