Bieganie jesienią może być przyjemne

Bieganie jesienią może być przyjemne

Wraz z końcem lata wiele osób rezygnuje z biegania. Niektórzy zaczynają korzystać z innych form aktywności fizycznej, zapisują się na zajęcia w klubach fitness, na siłownię, na pływalnię. Są też tacy, którzy w okresie jesienno–zimowym rezygnują z ruchu.*

A bieganie jesienią może być bardzo przyjemne. Zwłaszcza gdy jest to łagodna jesień. Nie dokuczają nam już upały, wieczory i ranki są chłodniejsze, więc nie męczymy się tak bardzo, jak latem. Podczas biegania zdecydowanie poprawia się nam samopoczucie.

Najlepiej biegać po parku, po lesie, wąwozie, kontakt z przyrodą doskonale relaksuje. Bieganie w terenie zmniejsza też ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów, a nawierzchnia leśnych ścieżek jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla stawów niż asfalt.

W zbyt chłodne, deszczowe i wietrzne dni treningi na świeżym powietrzu można zastąpić treningami w domu. Bardzo pomocnymi sprzętami są bieżnie, których spory wybór znajdziemy w marbo-sport.pl.

Treningi na bieżni też bardzo dobrze wpłyną na nasze samopoczucie i na kondycję. Bieżnia to sprzęt, na którym warto ćwiczyć także zimą, gdy aura uniemożliwia treningi na świeżym powietrzu.

Warto biegać z kimś bliskim

Niektórzy z nas lubią biegać w pojedynkę we własnym tempie. Warto jednak namówić kogoś bliskiego, aby towarzyszył nam na trasie. Będzie weselej. Wspólne treningi to także motywacja do biegania.

Odpowiedni strój

Jesienią trzeba postarać się o strój odpowiednio dobrany do pogody. Najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna. W takiej odzieży będzie nam cieplej. Odzież termoaktywna odprowadza też wilgoć. Najlepiej ubierać się na cebulkę, wtedy można zdjąć jedną warstwę w przypadku, gdy będzie nam gorąco. Zakładanie zbyt ciepłych ubrań szybko doprowadzi do przegrzania organizmu, zaczniemy się pocić, a mokre ubrania utrudniają bieganie. Bieganie w mokrych przepoconych ubraniach może skończyć się też przeziębieniem.

W chłodniejsze, wietrzne dni niezbędna będzie kurtka wiatrowa. Chroni przed wiatrem i deszczem. Wykonana jest z lekkiego, cienkiego materiału. Najlepiej wybrać kurtkę wykonaną z materiału oddychającego, który odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Elementy odblaskowe

Podczas wieczornych treningów warto zakładać ubrania z jak największą ilością elementów odblaskowych. W ten sposób zwiększymy widoczność na drogach i ścieżkach i jednocześnie zwiększymy swoje bezpieczeństwo. Przyda się też latarka czołówka albo opaska z diodą na ramię.

*Materiał przygotowany przez partnera