Jazda na rowerze zimą

Jazda na rowerze zimą

Mówi się, że dla prawdziwych kolarzy sezon rowerowy trwa cały rok, ale jednak nie każda aura umożliwia bezpieczną jazdę na jednośladzie. Silny, przenikliwy wiatr, deszcz, śnieg czy gołoledź mogą odstraszyć nawet największych fanów kolarstwa. Takie warunki nie są ani bezpieczne, ani zdrowe, dlatego jazdę w terenie warto połączyć z innym treningiem rowerowym, uprawianym w domu. Do tego celu przyda się trenażer rowerowy, który pomoże utrzymać kondycję oraz poprawić formę przed kolejnym sezonem.*

Specyfika treningu zimowego

Jeżeli zimowa aura jest sprzyjająca i warunki pogodowe umożliwiają trening na zewnątrz, warto wsiąść na rower i wybrać się w teren. To doskonały sposób na dotlenienie organizmu oraz poćwiczenie jazdy w innych, niż zazwyczaj warunkach. Aby jazda nie skończyła się przeziębieniem, warto odpowiednio się do niej przygotować. Bardzo ważna jest:

 • Odpowiednia odzież– na okres jesienno-zimowy przyda się odzież wodo- i wiatroodporna oraz oddychająca, która zapewni dobrą izolację przed warunkami pogodowymi, a jednoczenie umożliwi wydostanie się nadmiaru ciepła na zewnątrz. Nie należy zapomnieć o czapce pod kask, rękawiczkach, przydadzą się również pokrowce zakładane na buty oraz termoaktywna bielizna.
 • Niezbędna rozgrzewka– rozgrzewka pozwoli na przygotowanie mięśni oraz układu krwionośnego do pracy. Powinna trwać dłużej niż w typowych warunkach.
 • Widoczność na drodze– w trakcie zimowego treningu należy zadbać o dobrą widoczność na drodze. Oprócz obowiązkowych lampek należy wyposażyć się w odzież wzbogaconą o elementy odblaskowe. Przydadzą się specjalne naklejki fluorescencyjne, zwiększające widoczność.
 • Zadbanie o rower– zimowe warunki nie sprzyjają jednośladom. Należy pamiętać, aby po treningu spłukać sól oraz w razie potrzeby, umyć rower. Niezbędne jest zabezpieczenie łańcuchów specjalnymi olejami, przyda się również przegląd łożysk, linek i pancerzy.
 • Ciepły, energetycznym posiłek– pozwoli utrzymać właściwą temperaturę ciała. Na drogę przyda się bidon, utrzymujący ciepło.

Trenażer rowerowe – jaki mamy wybór.

Trenażer rowerowy to urządzenie, które pozwala korzystać z własnego roweru, bez konieczności wychodzenia z domu, stanowi substytut prawdziwej jazdy. Szczegółowe porady na jego temat oraz spis potrzebnych akcesoriów znajdziesz na blogu CentrumRowerowe.pl. Zajmuje niewielkie rozmiary, można z powodzeniem postawić go w pokoju i w wolnym czasie pracować nad formą. Z urządzeń mogą korzystać zarówno amatorzy, którzy chcą poprawić kondycję i zadbać o sylwetkę, jak i zawodnicy, dla  których jazda na urządzeniu umożliwia utrzymanie formy. Na rynku można znaleźć trenażery różnego typu, które różnią się przede wszystkim sposobem montażu roweru oraz możliwością regulacji oporu. Główne rodzaje trenażerów, różniące się montażem to:

 • Trenażery rolkowe- to najpopularniejsze urządzenia, które idealnie nadają się dla amatorów oraz osób zaczynających swoją przygodę z tego rodzaju sprzętem. To proste konstrukcje, składające się z podstawy i trzech rolek, na których stawia się rower. Są kompaktowe, po ćwiczeniach można szybko je schować. Trenażer rolkowy można rozstawić na dowolnej powierzchni, jest prosty w montażu. Minusem urządzenia są ograniczone możliwości regulowania oporu oraz brak stabilności. Trenażer nie jest montowany na stałe do roweru, dlatego w trakcie jazdy należy stale kontrolować pozycję oraz balansować ciałem.
 • Trenażery pośrednie (na tylne koło)- trenażer przylega do koła na zasadzie styku dwóch powierzchni, praca jest uzależniona od ruchu tylnego koła,
 • Trenażery bezpośrednie – z roweru należy zdemontować koło i zastąpić je trenażerem.

Trenażery rowerowe – idealny sprzęt dla osób o różnych potrzebach

Trenażery rowerowe to urządzenia, z których mogą korzystać wszyscy, niezależnie od wieku, kondycji oraz celów treningowych. Urządzenie zapewniają efektywny trening w warunkach domowych. Zalety ćwiczeń z trenażerem są bardzo duże:

 • pozwalają przygotować się do sezonu wiosennego,
 • umożliwiają poprawę dotychczasowych wyników,
 • umożliwiają poprawę sylwetki i zgubienie zbędnych kilogramów,
 • sprzyjają poprawie zdrowia
 • redukują stres i wpływają na poprawę samopoczucia,
 • umożliwiają pracę nad techniką jazdy,
 • umożliwiają pracę nad skupieniem i koncentracją,
 • pozwalają na ćwiczenia o dowolnej porze, w wolnym czasie.

Wybór trenażera w zależności od celu treningu

W zależności od potrzeb i celu treningu można wybrać urządzenia mniej lub bardziej zaawansowane. Amatorzy mogą zdecydować się na trenażery rolkowe, które są najbardziej popularne. Bardziej zaawansowani  sportowcy mogą zdecydować się na:

 • Trenażery magnetyczne- mają rolkę, na której opiera się tylne koło. Z urządzeń mogą korzystać osoby o większych aspiracjach, którym zależy na bardziej rozwiniętych opcjach regulacji oporu. Rower można zamontować na stałe, dlatego nie ma ryzyko upadku podczas jazdy. Opór zmieniany jest nie tylko za pomocą biegów, ale również manetek, umieszczonych na kierownicy. Działanie opiera się na układzie magnetycznym, który zapewnia opór dla koła zamachowego. Niektóre modele rozbudowane są o sprzęgło, dzięki temu jazda wydaje się bardziej realistyczna, przypomina zmagania na drodze.
 • Trenażery Elite- to zaawansowane trenażery, które zapewniają najbardziej realistyczne wrażenia z jazdy. Są to urządzenia hydrauliczne, wpina się w nie sam napęd roweru. Trenażery Elite zapewniają duże możliwości treningowe, dzięki zastosowaniu odpowiednich ustawień doskonale imitują naturalne podjazdy, zjazdy oraz pozwalają na samoczynne regulowanie oporu. Wyposażone są w pełną komunikację bezprzewodową, współpracują z komputerami i smartfonami.
 • Trenażery Tacx – to perełki wśród wszystkich urządzeń tego typu. To must have wszystkich kolarzy, również profesjonalnych, którzy przygotowują się do zawodów. Umożliwiają jazdę w domu, obserwując najciekawsze trasy rowerowe na świecie. W trakcie jazdy na ekranach monitora można obserwować odczyty uwzględniające prędkość, kadencję pedałowania, tętno, a to pozwalana na dokładną analizę treningu. Trenażery Tacx eliminują nudę i monotonię w czasie jazdy, dokładnie odwzorują jazdę w terenie, po różnych krajobrazach, umożliwiają ściganie  się z najlepszymi zawodnikami. Urządzenia powstają z najlepszej jakości materiałów, są odporne na odkształcenia czy zniszczenia.

Aby trening w domu był efektywny, należy zadbać o regularność. Istotną kwestą jest przygotowanie miejsca do treningu, które powinno umożliwiać swobodne wykonywanie wszystkich ruchów. W trackie treningu warto otworzyć okno, co pozwoli na dobrą wentylację i dopływ świeżego powietrza. Trening na trenażerach warto urozmaicić inną aktywnością, np. ćwiczeniami na siłowni, które pozwoli zwiększyć masę mięśniową.

*Artykuł Partnera