Na nowy stadion Lublin musi jeszcze poczekać

Na nowy stadion Lublin musi jeszcze poczekać

Kwestia wyboru wykonawcy, który podejmie się renowacji lekkoatletycznego stadionu Startu Lublin, w dalszym ciągu pozostaje nierozstrzygnięta. Początek przebudowy obiektu zlokalizowanego przy ulicy Piłsudskiego – ponownie został przesunięty w czasie.

Renowacja lekkoatletycznego stadionu przy ulicy Piłsudskiego to kolejna inwestycja w obiekty sportowe na terenie Lublina. Jednakże od samego początku z tą przebudową wiążą się kłopoty. Rozpoczęcie budowy nowego kompleksu sportowego, który ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce, przesuwano bowiem już kilkukrotnie. Pierwotnie zakładano, że prace remontowe rozpoczną się… we wrześniu 2015 roku.

Przypomnijmy, że opóźnienia spowodowane były m.in. niedociągnięciami w projekcie. – W projekcie pojawił się błąd, w którym chodziło o budynek zaplecza z szatnią i natryskami. Ma on być wkomponowany w trybuny, a w projekcie wykonawczym okazało się, że jego wysokość jest niższa niż w projekcie budowlanym. W związku z tym zmuszeni byliśmy do wykonania korekty, która opóźniła rozpoczęcie budowy – tłumaczyła w połowie sierpnia 2015 roku Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin. Według naszych ustaleń chodziło o zaledwie… 30 centymetrów!

Jak wyglądają postępy w sprawie renowacji stadionu po pięciu miesiącach od naszego ostatniego artykułu w tej sprawie? – W związku z tym przedsięwzięciem skierowano do nas wiele pytań. Zatem aktualnie nieustannie przygotowujemy odpowiedzi na te wszystkie zapytania. W związku z powyższym nie jestem w stanie na razie mówić o żadnych konkretach. Na chwilę obecną wiadome jest, że termin renowacji ponownie został przełożony. Należy zaznaczyć, że jakiekolwiek terminy, które się podaje, są przewidywane oraz przypuszczalne. Pomimo to myślę, że na wiosnę poznamy wykonawcę – tłumaczy Szczepańska.

W przypadku podobnych inwestycji zawsze pojawia się pytanie – skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Dokładne koszty renowacji będą znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu, ale mówi się o 34 milionach złotych. Ratusz podkreśla, że projekt przebudowy stadionu w Lublinie, który jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w całej Polsce, został wsparty finansowo ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.
– Pozyskane zostały środki zewnętrzne, pochodzące z dotacji z Ministerstwa Sportu. Na tę chwilę była mowa o tym, że ta dotacja nie będzie przekraczała kwoty 50%. Staramy się jednak o to, aby być może zgromadzić większą kwotę, natomiast to nie jest jeszcze w tym momencie całkowicie pewne – zaznacza Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Po renowacji stadion Startu ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Arena zostanie wyposażona w zadaszoną trybunę dla niespełna 1400 widzów. Przebudowane zostaną drogi wewnętrzne, a w okolicach stadionu powstanie ponad 40 miejsc parkingowych. Pojawi się także nowe oświetlenie, nagłośnienie i monitoring.

Według pierwotnych ustaleń – planowane zakończenie renowacji datuje się na połowę 2017 roku. Trudno wyrokować czy ten termin jest możliwy do spełnienia.