Ruszają Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro! Reprezentanci Lubelszczyzny liczą na medale

Ruszają Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro! Reprezentanci Lubelszczyzny liczą na medale

5 sierpnia oficjalnie rozpoczną się XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Wśród blisko dwustu pięćdziesięciu sportowców, którzy reprezentują Polskę, znaleźli się również przedstawiciele województwa lubelskiego.

logo_LUBLIN_noweKibice największe medalowe nadzieje wiążą z zawodnikiem Agrosu Zamość, Pawłem Fajdkiem. 27-latek, jako jedyny w tym sezonie młociarz na świecie, rzuca regularnie powyżej 80 metrów. Dla aktualnego mistrza świata i Europy będą to drugie igrzyska olimpijskie w karierze. Cztery lata temu, w Londynie, lekkoatleta nie awansował nawet do finału.

Po raz trzeci z rzędu na igrzyskach zaprezentuje się zawodnik AZS-u UMCS Lublin, Rafał Fedaczyński. Wychowanek Unii Hrubieszów wystartuje w chodzie na 50 kilometrów. W Pekinie (w 2008 roku) 36-latek uplasował się na ósmym miejscu. Występ w Brazylii jest dla niego ostatnią szansą na sięgnięcie po olimpijski krążek.

Pozostali sportowcy reprezentujący Lubelszczyznę na imprezie tej rangi wystąpią po raz pierwszym. W tym gronie jest 25-letnia zapaśniczka, Katarzyna Krawczyk. Zawodniczka Cementu Gryf Chełm rywalizowała będzie w kategorii do 53 kilogramów. Dotychczas największym sukcesem 26-latki jest srebrny medal, wywalczony na Igrzyskach Europejskich w Baku w roku 2015.

„Czarnym koniem” zmagań bez wątpienia może zostać pływak Skarpy Lublin, Jan Świtkowski. 22-latek nastawia się przede wszystkim na walkę w konkurencji 200 metrów stylem motylkowym. Przed rokiem na tym dystansie wywalczył brązowy medal mistrzostw świata.

Klub AZS UMCS Lublin do Brazylii wysyła duet: Monika Brzostek, Kinga Kołosińska. Aktualnie, polskie plażowiczki sklasyfikowane są na jedenastym miejscu w olimpijskim rankingu.

W Rio de Janeiro wystąpi także szczypiornista Azotów Puławy, Przemysław Krajewski, którego trener reprezentacji Polski, Talant Dujszebajew, powołał do 14-osobowej kadry piłkarzy ręcznych. Oprócz „Krajka” w Brazylii zaprezentuje się urodzony w Lublinie, prawy rozgrywający RK Gorenje Velenje, Michał Szyba.

Olimpijskie paszporty zostały przyznane także innym sportowcom, związanym z województwem lubelskim. Wśród nich są Arleta Podolak, judoczka urodzona w Zamościu, a w latach 2006-2010 zawodniczka UKJ Legion Zamość, Malwina Kopron, lekkoatletka z Puław, specjalizująca się w rzucie młotem, urodzony w Puławach pływak, Konrad Czerniak i pochodzący z Lublina pływak, Mateusz Sawrymowicz.