Daniel Staniszewski bez medalu na kolarskich mistrzostwach świata

Daniel Staniszewski bez medalu na kolarskich mistrzostwach świata

W ostatnim dniu tegorocznych Mistrzostw Świata (4 marca) w kolarstwie torowym nie powiodło się Danielowi Staniszewskiemu z Pogoni Mostostal Puławy i Wojciechowi Pszczolarskiemu z czeskiego SKC TUFO Prostejov. Brązowi medaliści mistrzostw Starego Kontynentu w swojej koronnej konkurencji (madison) zajęli dopiero 13. miejsce.

Impreza w holenderskim Apeldoorn rozpoczęła się w 28 lutego i trwała pięć dni. Udział wzięło w niej aż 25 naszych reprezentantów. Największy sukces odniósł Szymon Sajnok z CCC Sprandi Polkowice, który 3 marca zgarnął złoty medal w wieloboju (omnium). Na wielobój składają się cztery wyścigi: punktowy, australijski, tempowy oraz scratch i to ten pierwszy zadecydował o układzie sił w czołówce. Sajnok wyprzedził z dorobkiem 111 punktów Holendra Jana Willema van Schipa (107) oraz Włocha Simone Consonniego (104). W pozostałych konkurencjach najbliżej medali byli Mateusz Rudyk (sprint) oraz Justyna Kaczkowska (3 kilometry na dochodzenie), którzy zgodnie zajęli 5. miejsce. Ostatecznie Biało-Czerwoni wyjechali tylko z jednym krążkiem, podczas gdy gospodarze zatrzymali ich u siebie aż 12.

Daniel Staniszewski i Wojciech Pszczolarski w madisonie długo plasowali się tuż za podium. Niestety upadek puławianina w kluczowej fazie zawodów kosztował ich utratę jakichkolwiek szans na znalezienie się na pudle. Z dorobkiem 53 punktów rywalizację wygrał niemiecki duet Roger Kluge oraz Theo Reinhardt. Tuż za naszymi zachodnimi sąsiadami znaleźli się Hiszpanie Sebastian Mora i Alberto Torres, którzy wypracowali 45 oczek. Na najniższym stopniu podium stanęli Australijczycy Callum Scotson oraz Cameron Meyer z 37 punktami na koncie.

Daniel Staniszewski wziął również udział w wyścigu drużynowym na 4 kilometry na dochodzenie (1 marca). Pozostałymi członkami ekipy byli Bartosz Rudyk ze Stali Grudziądz, Dawid Czubak i Szymon Krawczyk z Voster Uniwheels Team oraz Alan Banaszek i Sajnok z CCC Polkowice. Polacy zajęli 10. lokatę i spisali się nieco gorzej od pań, które były ósme na tym samym dystansie.

W cieniu przygotowań naszych reprezentantów do mistrzostw świata zostały wybrane nowe władze i prezes Polskiego Związku Kolarskiego. 6 lutego nowym sternikiem został pochodzący z Lubartowa Janusz Pożak. Pożak to były zawodnik Spółdzielcy Lublin i mistrz Polski w wyścigu szosowym ze startu wspólnego w 1980 roku. To także organizator lubartowskiego Święta Roweru i współtwórca sekcji kolarskiej MKS Lewart. Na stanowisku zastąpił Dariusza Banaszka. Byłe władze podały się do dymisji po ujawnieniu afery obyczajowej dotyczącej jednego z wysoko postawionych członków PZKol. Dymisji Banaszka domagał się również sam minister sportu Witold Bańka. Pożak dostał zadanie oczyszczenia atmosfery w związku po ostatnich skandalach.

fot. Verva Activejet/materiały prasowe