Kim jest Szymon Marciniak? Informacje i ciekawostki o polskim arbitrze

Kim jest Szymon Marciniak? Informacje i ciekawostki o polskim arbitrze

Szymon Marciniak poprowadzi wielki finał mistrzostw świata, w którym reprezentacja Argentyny zagra z Francją. Co warto wiedzieć na temat polskiego arbitra?

Szymon Marciniak – kim jest prywatnie?

Marciniak urodził się 7 stycznia 1981 roku w Płocku. Jest absolwentem III liceum ogólnokształcącego w tym mieście. Ukończył też studia pedagogiczne na Wyższej Szkole Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi. Z wykształcenia jest zatem pedagogiem.

Już w najmłodszych latach ciągnęło go do sportu. Najpierw uprawiał kolarstwo. Gdy miał 15 lat, postanowił jednak porzucić tę dyscyplinę na rzecz piłki nożnej.

Grał na obronie. Był zawodnikiem młodzieżowej drużyny Wisły Płock. Właśnie z tym klubem zajął czwarte miejsce w mistrzostwach Polski juniorów. Przez krótki czas grał w czwartej lidze niemieckiej, a poza tym bronił barw Zdroju Ciechocinek i Kujawiaka Włocławek.

Po kilku latach uznał, że chce być arbitrem. Nieco później rozpoczął karierę w roli sędziego.

Prywatnie jest mężem Magdaleny. Ma z nią dwójkę dzieci – syna Bartosza (ur. 2003) oraz córkę Natalię (ur. 2012). Szymon Marciniak w wolnych chwilach amatorsko trenuje Muay Thai.

Warto wspomnieć, że podczas finału mistrzostw świata Szymon Marciniak będzie mógł liczyć na wsparcie małżonki.

W czwartek był plan szybkiego lotu do Kataru. Niektórym z naszych członków rodziny to się uda. Na pewno wspólnie zasiądziemy przy stole i będziemy trzymać kciuki za Szymona. Jego żona poleci do Kataru i obejrzy mecz z perspektywy trybun. My z dzieciakami, narzeczoną i rodzicami będziemy śledzić mecz w domu – powiedział TVP Sport brat Szymona, Tomasz.

Od kiedy sędziuje Szymon Marciniak? Jakie mecze prowadził?

Od 2011 roku Szymon Marciniak jest arbitrem międzynarodowym, a od 20 lipca 2015 roku – sędzią klasy UEFA Elite. To najwyżej oceniany polski arbiter. Regularnie prowadzi spotkania Ekstraklasy, Pucharu Polski, Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Był sędzią głównym podczas mistrzostw Europy 2016, a także mistrzostw świata 2018.

Podczas mundialu 2022 poprowadził już dwa mecze. W fazie grupowej sędziował pojedynek Francuzów z Duńczykami, a w 1/8 finału – starcie Argentyna vs. Australia. Teraz czeka go największe wyzwanie, za jakie niewątpliwie można uznać pracę podczas finału turnieju w Katarze.