Styczeń to miesiąc, w którym odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024. Drabinka turnieju nie jest wbrew pozorom zbyt prosta. Zmagania toczą się bowiem w trzech odrębnych fazach. O czym dokładnie mowa? Szczegóły w niniejszym tekście.
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024 – grupy
Jesteście ciekawi, jak prezentują się w takiej prestiżowej imprezie jak Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024 grupy? Sprawdźcie zatem poniższe zestawienie:
Grupa A
- Niemcy
- Francja
- Macedonia Północna
- Szwajcaria
Grupa B
- Chorwacja
- Hiszpania
- Austria
- Rumunia
Grupa C
- Islandia
- Węgry
- Serbia
- Czarnogóra
Grupa D
- Norwegia
- Słowenia
- Polska
- Wyspy Owcze
Grupa E
- Szwecja
- Holandia
- Bośnia i Hercegowina
- Gruzja
Grupa F
- Dania
- Portugalia
- Czechy
- Grecja
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024 – ile drużyn wychodzi z grupy?
Faza wstępna, zasadnicza oraz pucharowa. Tak runda po rundzie będą wyglądać Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024. Zasady czempionatu są doskonale znane już od dość długiego czasu. Dla lepszego poglądu na całą sprawę opiszę je Wam paru poniższych akapitach.
Faza wstępna
W fazie wstępnej 24 drużyny są podzielone na sześć grup po 4 zespoły. Zmagania odbywają się w tzw. systemie kołowym. Za triumf otrzymuje się 2 punkty, remis premiowany jest 1 oczkiem, a za porażkę reprezentacje nie dostają absolutnie nic.
Co decyduje o układzie sił w tabeli? Oto krótka lista:
- Liczba punktów.
- Wynik bezpośredniego spotkania.
- Różnica bramek w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami.
- Liczba trafień w wyżej wymienionych starciach.
- Różnica goli
Do fazy zasadniczej awansują po 2 najlepsze ekipy z każdej z 6 grup.
Faza zasadnicza
W następnej rundzie rywalizacji melduje się 12 drużyn podzielonych na dwie oddzielne gremia. Tak skonstruowane są Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024. Ile drużyn awansuje z grupy do decydujących rozstrzygnięć? Dwa najlepsze teamy z każdej z grup meldują się w półfinałach. Drużyny z trzecich pozycji toczą bój o 5. miejsce.
Spotkania grupowe co do zasady przebiegają w systemie “każdy z każdym”. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której to określone reprezentacje rywalizowały ze sobą w fazie wstępnej. Wtedy zdobyte bramki oraz różnice goli z tamtych meczów zostają przenoszone do tabel skonstruowanych na potrzeby fazy zasadniczej.
Faza pucharowa
Ostatnim akcentem ME jest naturalnie faza pucharowa. Jak już wspomniałem wyżej, bierze w niej udział dokładnie 6 zespołów. Dwa walczą o lokatę numer pięć. Cztery kolejne uczestniczą w półfinałach. Przegrani toczą batalię o najniższy stopień podium, natomiast wygrani mierzą się w starciu o mistrzostwo Starego Kontynentu w piłce ręcznej.
Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2024 – drabinka
Na Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej 2024 drabinka z uwagi na skomplikowany format turnieju jest kwestią, którą laikowi trudno będzie zrozumieć. Bardzo pomocna zdaje się jednak być specjalna grafika, jaką na potrzeby mistrzostw przygotowali włodarze EHF (Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej):

Pomiędzy 10 a 28 stycznia czekają nas zatem ogromne emocje. Kto finalnie będzie mógł cieszyć się z tytułu najlepszej reprezentacji narodowej na Starym Kontynencie? O tym przekonamy się już niebawem.