FIFA zdecydowała ws. mundialu 2026. Wiemy, gdzie odbędzie się finał

FIFA zdecydowała ws. mundialu 2026. Wiemy, gdzie odbędzie się finał
Icon Sport

Mistrzostwa świata w 2026 roku odbędą się na terenie trzech krajów, ponieważ zostaną rozegrane w Kanadzie, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Mimo tego, że do turnieju pozostały jeszcze ponad dwa lata, to FIFA zdecydowała ws. mundialu 2026 i zakomunikowała, jakie stadiony będą gospodarzami meczu otwarcia oraz decydującego starcia finałowego.

Warto przypomnieć, że oprócz zmiany i rozegrania turnieju na terenie trzech państw, dojdzie także do zwiększenia liczby uczestników. Do tej pory udział w turnieju brały 32 reprezentacje, a od 2026 roku ta liczba zwiększy się do 48. W fazie grupowej oznacza to podział na 12 grup po 4 zespoły.

Mundial 2026. FIFA podała miejsce meczu otwarcia i finału

Pewnym jest to, że największa część turnieju odbędzie się w Stanach Zjednoczonych, ponieważ w tym kraju dojdzie do rozegrania 60 z 80 meczów. Łącznie gospodarzami będzie 16 miast – 11 z USA, trzy z Meksyku i dwa z Kanady.

FIFA zdecydowała ws. mundialu 2026 i okazało się, że mecz otwarcia jednak zostanie rozegrany w Meksyku. Areną tego pojedynku będzie Estadio Azteca, którego pojemność sięga prawie 90 tys. kibiców. Łącznie ten obiekt będzie gospodarzem trzech spotkań w fazie grupowej. Co ciekawe, w swojej historii ten stadion dwukrotnie gościł już uczestników mundialu – miało to miejsce w 1970 i 1986 roku. Za każdym razem odbywał się tam finał.

Wiadomo już także, jaki stadion będzie miał okazję gościć dwóch finalistów mundialu 2026. Ostatecznie postawiono na MetLife Stadium w mieście East Rutherford w stanie New Jersey. Na co dzień rozgrywane tam są spotkania NFL, a pojemność tego obiektu to 82,5 tys. kibiców. W 2014 roku odbył się tam Super Bowl XLVIII.

Tytułu mistrza świata będą bronili Argentyńczycy, którzy podczas katarskiego mundialu po dramatycznym finale okazali się lepsi od Francuzów. Trzecie miejsce zajęła Chorwacja, pokonując w spotkaniu o brązowy medal rewelację tamtej imprezy – Maroko.