Igrzyska olimpijskie. Jest decyzja ws. Rosjan i Białorusinów!

Igrzyska olimpijskie. Jest decyzja ws. Rosjan i Białorusinów!
fot. Icon Sport

Już w przyszłym roku odbędą się igrzyska olimpijskie w Paryżu. Zapadła decyzja ws. startu Rosjan i Białorusinów w tej prestiżowej imprezie.

Rosja i Białoruś obecna na igrzyskach olimpijskich!

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę sprawił, że świat sportu zdecydował się na wprowadzenie sankcji na agresora. Podjęto decyzję o tym, że Rosjanie i Białorusini nie będą uczestniczyć w wielu prestiżowych rozgrywkach sportowych. Wykluczono ich choćby z igrzysk olimpijskich.

Później stopniowo luzowano te ograniczenia. Dzięki temu Rosjanie i Białorusini stopniowo wracali do sportowych zmagań.

Przed trzema dniami międzynarodowe federacje sportowe oficjalnie zwróciły się do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Zarekomendowano dopuszczenie Rosjan i Białorusinów jako sportowców neutralnych do przyszłorocznych igrzysk.

Podczas obrad przedstawiciele międzynarodowych federacji, 206 krajowych komitetów olimpijskich, a także sportowcy zwrócili się do MKOl o “szybką” decyzję. Wszystko po to, by umożliwić start we Francji nielicznej grupie sportowców z Białorusi oraz Rosji, którym udało się już pokonać barierę kwalifikacyjną.

“Przedstawiciele międzynarodowych federacji sportów letnich zwrócili się do MKOl o umożliwienie startu w igrzyskach Paryż 2024 tym indywidualnym neutralnym sportowcom, którzy zakwalifikowali się lub zakwalifikują dzięki wynikom. Ponadto poprosiły o wydanie decyzji w tej sprawie tak szybko, jak to możliwe, aby procedury kwalifikacji olimpijskich były jasne dla tych sportowców” – napisano w informacji opublikowanej przez MKOl.

Ostatecznie MKOl ogłosił, że Rosjanie i Białorusini, którzy zakwalifikują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, będą mogli rywalizować jako sportowcy o statusie neutralnym. Nie będą mogli zatem posługiwać się flagami, emblematami czy hymnami. Taka decyzja została przekazana w dniu 8 grudnia. Nie dotyczy ona sportów drużynowych.

Zawodniczki czy zawodnicy chętni do rywalizacji w igrzyskach olimpijskich w Paryżu będą musieli spełnić specjalny warunek. Chodzi o potwierdzenie, że dana osoba nie wspiera aktywnie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Póki co nie wiadomo, w jaki sposób będzie to weryfikowane. Możliwe, że zawodnicy będą podpisywać specjalne deklaracje.

Czytaj też: Skoki narciarskie Klingenthal wyniki kwalifikacji: Ryoyu Kobayashi najlepszy na Vogtland-Arenie!