PGE Ekstraliga: co dalej z Rosjanami? Nowe informacje o sezonie 2023

Sporo emocji budzi to, czy w przyszłorocznych rozgrywkach żużlowych startować będą zawodnicy z Rosji. Polski Związek Motorowy jeszcze nie ogłosił decyzji, ale pojawiają się nieoficjalne doniesienia.

PGE Ekstraliga. Nowe informacje na temat Rosjan

W minionym sezonie Rosjanie nie mogli startować w polskich rozgrywkach żużlowych – m.in. PGE Ekstralidze. Teraz, jak donosi portal WP SportoweFakty, jest już pewne, że trzech Rosjan z polskimi paszportami podpisze w listopadzie kontrakty z naszymi klubami.

Artiom Łaguta

Chodzi o takich żużlowców jak Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow czy Andriej Kudriaszow. Ze względu na Łagutę odpowiednie kroki podjęła Betard Sparta Wrocław, która dostarczyła do PZM kilka opinii prawnych wskazujących na bezprawność zawieszenia zawodnika z polskim obywatelstwem.

Działacze z centrali są coraz przychylniejsi i stąd też informacje, że Łaguta, Kudriaszow oraz Sajfutdinow będą uczestniczyć w listopadowej giełdzie transferowej. Każdy z tych zawodników musiałby jednak zgłosić, że chce startować jako Polak.

“Choć oficjalnie złożenie umów i zgłoszenie zawodników do ligi nie będzie oznaczało potwierdzenia do jazdy, to taka decyzja może okazać się formalnością” – spostrzega WP SF.

Może jednak pojawić się przeszkoda ze strony światowej federacji. FIM nie musi się bowiem zgodzić na to, by Rosjanie startowali z polskimi licencjami.