Piękny Wschód – wyniku dwóch rowerowych maratonów

Piękny Wschód – wyniku dwóch rowerowych maratonów

17 bądź 34 godziny – tyle czasu mieli rowerzyści na przejechanie jednego z wybranych maratonów wchodzących w skład imprezy pod nazwą Piękny Wschód. Krótszy z maratonów (gigamaraton) to trasa o długości 252 km, zaś dłuższy (ultramaraton) wynosił 505 km trasy rowerowej.

Na starcie uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, w których maksymalnie mogło znajdować się 10 zawodników. Każda z grup startowała co trzy minuty. W gigamaratonie najlepszy był team złożony z sześciu kolarzy: Grzegorza Mazura, Krzysztofa Kurdeja, Ryszarda Herca, Szymona Koziatka, Remigiusza Ornowskiego i Jacka Chodonia.

Z pośród wyżej wymienionych, jeden związany jest Lublinem. Grzegorz Mazur od lat ściga się w drużynie Rowerowy Lublin.

Natomiast w rywalizacji indywidualnej w gigamaratonie najlepiej sprawdził się Karol Kaliszewski z Lublina, który 252 km pokonał w zaledwie osiem godzin. Jego rywale, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce nie byli wiele gorsi i przyjechali na mate odpowiednio sześć i osiem minut później.

Maraton miał kilka celów. Przede wszystkim miał promować kolarstwo szosowe, turystykę rowerową, miejscowości oraz tereny wschodniej Polski, przez które przebiega trasa wyścigu a także sprawdzić wytrzymałość uczestników w długodystansowej jeździe na rowerze.

Jak zawody ocenia sam ich organizator? – Cały maraton przebiegał sprawnie jeśli chodzi o organizację. Wiadomo, drogi pozostawiają wiele do życzenia, ale cieszę się, że kolarze dali radę. Chyba większym problemem było to, że w nocy na drogi wychodziły zwierzęta – mówił po zakończeniu maratonów, Włodzimierz Oberda.

Zestawienie wyników:

Ultramaraton (504 km): 1. Grzegorz Mazur, Krzysztof Kurdej, Ryszard Herc, Szymon Koziatek, Remigiusz Ornowski, Jacek Chodoń – wszyscy 16:02.00; 2; 7. Piotr Demianiuk + 0.52; 8. Michał Szadura i Jerzy Królikowski obaj + 2.59; 10. Jarosław Krydziński + 3.10.

Gigamaraton (252 km): 1. Karol Kaliszewski 8.20; 2. Michał Zbytniewski + 0.06; 3. Paweł Matyjaszczyk + 0.08; 4. Mieczysław Żyro; Tomasz Waleszkiewicz i Marek Dokudowiec wszyscy + 1.17; 7. Małgorzata Kosiorek; Piotr Kwiatkowski i Konrad Massalski wszyscy + 1.55; 10. Waldemar Strzałkowski + 2.10.