Polacy gotowi na Puchar Świata w skokach 2021/22

Wielkimi krokami zbliża się Puchar Świata w skokach. Rywalizacja rozpocznie się już 20 listopada w Niżnym Tagile. Przygotowania są już na ostatniej prostej, a Kamil Stoch i spółka ponownie znajdą się w gronie faworytów do zajęcia czołowych lokat w klasyfikacji generalnej cyklu. Polacy będą musieli jednak mieć się na baczności.

W stawce nie brakuje zawodników, którzy chcą im pokrzyżować szyki. Mocni będą chociażby Halvor Egner Granerud, Ryoyu Kobayashi, Karl Geiger, Markus Eisenbichler. Dodajmy, że Norweg praktycznie zdominował rywalizację w poprzednim sezonie, był także najlepszy podczas Letniego Grand Prix. Chętnych na zgarnięcie Kryształowej Kuli będzie jednak z pewnością znacznie więcej.

Letnie Grand Prix pokazało, czy Polacy są gotowi na Puchar Świata w skokach 2021/22

Polska kadra wzięła udział jedynie w części konkursów zaliczanych do Letniego Grand Prix. Biało-Czerwoni z fantastycznej strony pokazali się w Wiśle, gdzie na skoczni im. Adama Małysza zwyciężyli Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Mistrz świata z Seefeld zajął następnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, przegrywając jedynie z Halvorem Egnerem Granerudem. Piotr Żyła i Kamil Stoch skakali w kratkę, ale w przypadku tego drugiego na przeszkodzie stanęła kontuzja stawu skokowego.

Polscy skoczkowie narciarscy – na kogo zwrócić uwagę?

Wzorem poprzednich lat o sile, którą będzie pokazywać polska kadra, stanowić powinni Kamil Stoch, Dawid Kubacki oraz Piotr Żyła. Ci skoczkowie narciarscy są niezwykle doświadczeni i wiedzą, jak smakuje zwycięstwo. Coraz śmielej poczyna sobie Jakub Wolny, a na powrót do wielkiej formy czeka Maciej Kot. W kadrze znalazło się także miejsce dla młodych zawodników, jak Pawła Wąska, Kacpra Juroszka czy Jarosława Krzaka.

Kamil Stoch

Puchar Świata w skokach 2021/22 faworyci

Podczas mistrzostw Polski nie pokazał jeszcze pełni swoich możliwości. Kiedy jednak wystartuje Puchar Świata w skokach powinien ponownie zagościć w ścisłej czołówce. Trzykrotny mistrz olimpijski wciąż czuje głód sukcesów. Kamil Stoch w tamtym roku był trzeci, a na swoim koncie ma już dwie Kryształowe Kule. Z całą pewnością nie można go pomijać podczas wymieniania faworytów do zwycięstwa w Pucharze Świata. Dodajmy, że już tylko jeden wygrany konkurs dzieli go od przeskoczenia Adama Małysza pod tym względem.

Piotr Żyła

Z ostatnich mistrzostw Polski wyjechał z dwoma złotymi medalami (za konkursy indywidualny i drużynowy). W ubiegłym sezonie został mistrzem świata na normalnej skoczni, czym pokazał, że mimo upływu lat wciąż stać go na osiąganie sukcesów. Puchar Świata w skokach w sezonie 20/21 zakończył na bardzo dobrej, siódmej pozycji. Powtórka w jego wykonaniu jest co najmniej prawdopodobna.

Dawid Kubacki

Bardzo udanie prezentował się podczas ostatniej edycji Letniego Grand Prix. Mistrz świata z 2019 roku zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu. W minionym sezonie toczył zacięty bój z Piotrem Żyłą o to, który znajdzie się wyżej w Pucharze Świata. Ostatecznie Kubacki minimalnie przegrał ze swoim reprezentacyjnym kolegą. W swojej karierze wygrał już pięć konkursów, ale nie jest to pełnia jego możliwości. Należy spodziewać się, że podreperuje jeszcze swój dorobek.

Jakub Wolny

W kadrze znalazło się łącznie trzynastu skoczków. Trener Michal Doleżal będzie miał zatem z kogo wybierać. Czwartym zawodnikiem powinien być Jakub Wolny, za którym udane występy w Letnim Grand Prix. 26-latek wciąż się rozwija i czeka na pierwsze w karierze podium. Najbliżej był w sezonie 18/19, kiedy zajął 4. miejsce w Vikersund.

Maciej Kot

Do formy zdaje się wracać Maciej Kot, który w ubiegłym sezonie na punktowanej pozycji znalazł się tylko dwa razy. Jego występy w mistrzostwach Polski napawają jednak optymizmem. Podobnie jest w przypadku Klemensa Murańki.

Polscy skoczkowie narciarscy to grupa utalentowanych zawodników. Dla tych, którzy nie załapią się na występy w Pucharze Świata, szansą mogą okazać się starty w zawodach niższej rangi, a więc Pucharu Kontynentalnego.

Puchar Świata w skokach 2021/22 – najważniejsze imprezy

Aż cztery konkursy w kalendarzu Pucharu Świata odbędą się w Polsce. W dniach 4-5 grudnia skoczkowie narciarscy rywalizować będą w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza. 15 i 16 stycznia natomiast zmagania przeprowadzone zostaną na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

W międzyczasie – na przełomie grudnia i stycznia – odbędzie się tradycyjny Turniej Czterech Skoczni. Ostatni konkurs przed igrzyskami odbędzie się 30 stycznia w Willingen. Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wręczona zostanie 27 marca w Planicy.

Imprezą docelową będą igrzyska olimpijskie w Pekinie. Konkursy indywidualne zaplanowano na 6 i 12 lutego. 7 lutego przeprowadzony zostanie konkurs drużyn mieszanych, a 14 klasyczny konkurs drużynowy.

W dniach 11-13 marca w norweskim Vikersund odbędą się jeszcze mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Złotego medalu bronił tam będzie Karl Geiger. Dodajmy, że to jedyna impreza, której nie wygrał jeszcze żaden Polak.

FAQ

  • Kiedy zaczyna się Puchar Świata w skokach?
    Inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich zaplanowana została na weekend 20-21 listopada. Przeprowadzone zostaną wtedy dwa konkursy indywidualne w Niżnym Tagile. Później rywalizacja przeniesie się do Finlandii.
  • Kogo należy uznać za faworyta?
    Faworytów do zwycięstwa w Pucharze Świata będzie co najmniej kilku. Kryształowej Kuli bronił będzie Halvor Egner Granerud. Nie można przekreślać szans takich zawodników jak Markus Eisenbichler, Karl Geiger, Kamil Stoch, Robert Johansson, Dawid Kubacki czy Ryoyu Kobayashi.