Euro 2024 sędziowie – poznaj arbitrów Mistrzostw Europy

Euro 2024 sędziowie – poznaj arbitrów Mistrzostw Europy
Icon Sport

Największa uwaga przy okazji każdej wielkiej międzynarodowej imprezy skupia się oczywiście na zawodnikach, ale nie da się ukryć, że bardzo istotnymi postaciami są także poszczególni arbitrzy. Jak przedstawiają się zatem sędziowie Euro 2024? Czy w tym gronie znajdzie się Polak? Szczegóły w niniejszym tekście.

Sędziowie Euro 2024 – kto sędziuje mecze?

Listę 19 sędziów głównych, których zadaniem będzie prawidłowe prowadzenie spotkań w ramach kolejnego piłkarskiego Euro, podano już pod koniec kwietnia bieżącego roku. Na ME zaplanowanych pomiędzy 14 czerwca a 14 zamelduje się ścisła czołówka. Po raz kolejny w tym zacnym gronie znajdzie się rzecz jasna Szymon Marciniak.

Natężenie spotkań na przestrzeni raptem miesiąca będzie dość spore, stąd też lista arbitrów jest naprawdę pokaźna. Decyzje odnośnie tego, który z sędziów będzie odpowiedzialny za dane spotkanie, zapadną rzecz jasna w okolicach rozpoczęcia turnieju finałowego. Nas najbardziej interesuje oczywiście obsada trzech potyczek grupowych z udziałem Biało-czerwonych. O ewentualnych ustaleniach w tej sprawie będę Was na bieżąco informował.

Lista sędziów Euro 2024

Większość pośród dziewiętnastki arbitrów to nazwiska doskonale znane przeciętnemu fanowi piłki nożnej. Anthony Taylor, Daniele Orsato czy też Clement Turpin w swoim CV mają już dziesiątki meczów na najwyższym poziomie, dlatego też bieganie z gwizdkiem podczas Euro będzie dla nich tzw. chlebem powszednim. Poniżej zamieściłem zestawienie zawierające wszystkich sędziów wraz z krajem ich pochodzenia:

 • Artur Soares Dias (Portugalia)
 • Marco Guida (Włochy)
 • Istvan Kovacs (Rumunia)
 • Ivan Kruzliak (Słowacja)
 • Francois Letexier (Francja)
 • Danny Makkelie (Holandia)
 • Jesus Gil Manzano (Hiszpania)
 • Szymon Marciniak (Polska)
 • Halil Umut Meler (Turcja)
 • Michael Oliver (Anglia)
 • Glenn Nyberg (Szwecja)
 • Daniele Orsato (Włochy)
 • Anthony Taylor (Anglia)
 • Sandro Scharer (Szwajcaria)
 • Daniel Siebert (Niemcy)
 • Facundo Tello (Argentyna)
 • Clement Turpin (Francja)
 • Slavko Vincić (Słowenia)
 • Felix Zwayer (Niemcy)

Artur Soares Dias

Prowadzenie spotkań podczas Igrzysk Olimpijskich to wyczyn, którym pochwalić mogą się tylko nieliczni. Pośród takiego gremium znajduje się chociażby Artur Soares Dias. Portugalczyk znalazł się wśród sędziów IO w 2021 roku. Nadchodzące ME będą zatem kolejną dużą sportową imprezą, na której pojawi się charyzmatyczny 44-latek.

Marco Guida

Na rok 2010 przypada pierwszy oficjalny mecz w Serie A, który poprowadził Marco Guida. Od tego czasu zmieniło się całkiem sporo, gdyż Włoch z niezbyt znanego osobnika stał się takim arbitrem, bez którego Euro 2024 sędziowie nie mogliby się obejść. Niemieckie Euro będzie jego pierwszą imprezą aż tak znaczącego kalibru. Wcześniej dane mu było rozstrzygać głównie w potyczkach eliminacyjnych.

Istvan Kovacs

Rumun Istvan Kovacs przebojem zdobywa europejskie podwórko. 39-latek zostaje wyznaczanych do coraz istotniejszych pojedynków, co tylko pokazuje, że wykonuje swoją pracę bardzo umiejętnie. Na Euro 2024 w jego gestii powinny leżeć głównie mecze grupowe.

Ivan Kruzliak

Gdy jest się dobrym w swoim fachu, to faktem może stać się nawet wejście do sędziowskiej grupy premium z tak małego kraju jak Słowacja. To w ostatnich latach było dziełem Ivana Kruzliaka. Następnym, naturalnym krokiem jest udział w mistrzostwach Europy.

Francois Letexier

35-latek z Bedee stara się systematycznie umacniać swoją pozycję na europejskim podwórku. Nie ma ku temu oczywiście lepszej metody aniżeli dobrze poprowadzone mecze. W Ligue 1 na palcach jednej ręki można policzyć arbitrów zbierających lepsze recenzje od Letexiera. Mam nadzieję, że nie ulegnie to zmianie po zakończeniu ME w Niemczech.

Danny Makkelie

Polskim fanom osoba Danny'ego Makkelie jest raczej doskonale znana. To właśnie Holender był bowiem rozjemcą grupowej potyczki Biało-czerwonych z Argentyńczykami podczas MŚ w 2022 roku. Makkelie nie miał wtedy zbyt dobrego dnia, co nie przeszkodziło decydentom UEFY w wyznaczeniu go do “gwizdania” siedemnastego turnieju o tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie.

Jesus Gil Manzano

Mimo kilkuletniej obecności w szeroko pojętej sędziowskiej elicie Jesus Gil Manzano na niemieckich boiskach będzie debiutował w roli arbitra mistrzostw Europy. W zmaganiach La Liga idzie mu całkiem dobrze. Oby udało się przełożyć tę dyspozycję także na te nieco bardziej prestiżowe rozgrywki.

Szymon Marciniak

Nasz sędziowski skarb narodowy wprost z Płocka. Ogłoszenie powołania dla Szymona Marciniaka na nadchodzące Euro było w zasadzie tylko formalnością. Dla naszego rodaka niemieckie mistrzostwa będą drugimi zawodami tej rangi w dotychczasowej karierze. Na ME w 2020 roku nie udało mu się ostatecznie zameldować z powodu kontuzji.

Halil Umut Meler

Swoisty “bohater” legendarnego meczu pomiędzy Ankaragucu a Rizesporem to jeden ze szczęśliwej dziewiętnastki, jaka będzie rozstrzygała o losach 24 drużyn w trakcie Euro 2024. Miejmy nadzieję, że na europejskim czempionacie piłkarze na jego ewentualne błędy zareagują nieco mniej agresywnie aniżeli gracze klubu z Ankary.

Michael Oliver

39-latek z Ashington to zapewne zdaniem wielu jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci na Euro 2024. Każdy, kto śledzi na bieżąco zmagania Premier League, ten wie dokładnie, o czym mowa. Anglik prowadził już wiele spotkań o ogromną stawkę, dlatego też stres raczej nie będzie mu tym razem towarzyszył.

Glenn Nyberg

Glenn Nyberg może być dla części czytających ten tekst człowiekiem anonimowym. Szwed coraz śmielej puka jednak do sędziowskiej elity, czego dowodem jest pokaźna ilość meczów europejskich rozgrywek, które przypadają mu w udziale. Wcale bym się zatem nie zdziwił, gdyby na Euro 2024 także był jedną z głównych postaci.

Daniele Orsato

Na Euro 2024 sędziowie muszą charakteryzować się ogromnym doświadczeniem w meczach o stawkę. Umieszczenie w tym gremium Daniele Orsato nie powinno zatem absolutnie nikogo dziwić. Włoski arbiter gwizdał już m.in. podczas Euro 2020 (3 spotkania) oraz MŚ 2022, kiedy to pod jego batutą odbyły się także trzy mecze. Jednym z nich była półfinałowa potyczka Argentyny z Chorwacją. 48-latek sędziuje oczywiście na co dzień starcia w rodzimej Serie A.

Anthony Taylor

Taylor to podobnie jak jego rodak Oliver jedna z tych osób, którą się kocha lub nienawidzi. Jeszcze niedawno można było go zaliczać do ścisłego międzynarodowego TOP-u, jednakże seria niefortunnych decyzji na krajowym podwórku spowodowała solidny spadek w hierarchii.

Facundo Tello

Przedstawiciele UEFA postanowili także powierzyć misję sędziowania ME w Niemczech jednemu arbitrowi spoza europejskiej federacji. Mowa oczywiście o Facundo Tello. Argentyńczyk wszedł z impetem do wielkiej światowej piłki podczas MŚ w Katarze i jak widać trwa w tym miejscu po dzień dzisiejszy.

Sandro Scharer

Szwajcar to jeden z młodszych sędziów wyznaczonych do prowadzenia ME 2024. Jego “poważna” kariera rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy to w wieku 26 lat zadebiutował w meczu rodzimej Super League. Jedenaście lat później będzie mu dane rozstrzygać o losach najlepszych reprezentacji narodowych w Europie.

Daniel Siebert

Arbiter urodzony w Berlinie Zachodnim w grupie czołowych sędziów na Starym Kontynencie znajduje się od niemal dekady. Przez ten czas prowadził setki ważnych spotkań, a prawdziwą wisienką na torcie był niedawny mundial w Katarze.

Clement Turpin

Mimo stosunkowo niewielkiego wzrostu Turpin cieszy się dość sporym szacunkiem wśród piłkarzy. Jest to na pewno w dużej mierze kwestia profesjonalizmu, jaki cechuje spotkania z jego udziałem. Euro 2024 będzie piątym turniejem mistrzowskim z jego udziałem zaraz po Euro 2016 i 2020 oraz MŚ 2018, a także 2022.

Slavko Vincić

Prowadzenie tak prestiżowego starcia ćwierćfinałowego jak to pomiędzy Belgią a Włochami na ME w 2020r. to wyraźny sygnał, że Slavko Vincić cieszy się sporym zaufaniem sędziowskiej braci. Kolejnym dowodem tego jest zresztą umieszczenie go w gronie 19. arbitrów kolejnych mistrzostw na niemieckich boiskach.

Felix Zwayer

Od przeszło 12 lat uprawnienia sędziego międzynarodowego posiada Felix Zwayer. Niemiec jest na co dzień pośrednikiem w obrocie nieruchomościami i zamieszkuje w Berlinie, z którego to udaje się na kolejne spotkania w ramach rozgrywek Bundesligi.

Szymon Marciniak na Euro 2024

Tak jak już wcześniej wspomniałem, Euro 2024 to prawdopodobnie mocno wyczekiwana impreza dla Szymona Marciniaka. Polski arbiter nie pojawił się bowiem na poprzednim turnieju z uwagi na kontuzję. W odróżnieniu chociażby do składu jego ekipy na MŚ w Katarze, tym razem na liniach oprócz Tomasza Listkiewicza będzie towarzyszył płocczaninowi Adam Kupsik.

Postawienie na rodowitego mieszkańca Poznania wiąże się rzekomo z chęcią dania szansy udziału w wielkim międzynarodowym turnieju kolejnemu sędziemu z Polski. W roli drugiego głównego arbitra nikt nie ma raczej większych szans na angaż, tak więc Marciniak podjął decyzję o zmianie jednego z asystentów. Wspólnie prowadzone pojedynki podczas KMŚ pokazały, że to uzgodnienie należało do naprawdę trafionych.

Nie ma naturalnie jeszcze oficjalnej rozpiski zawierającej obsady sędziowskie poszczególnych meczów, ale mając na uwadze renomę Marciniaka, można domniemywać, że oprócz starć grupowych jego obecność w ćwierćfinałach bądź jednym z półfinałów to wręcz “pewniak”.

Kto będzie sędziował finał Euro 2024?

Kategorycznie nie należy wykluczać także Szymona Marciniaka w roli sędziego głównego finału Euro 2024. Finał Ligi Mistrzów oraz Mistrzostw Świata 43-latek ma już w swoim dorobku. Pora zatem na dołożenie do tej listy trzeciego najważniejszego meczu w piłkarskiej hierarchii.

Jeśli miałbym typować, kto inny zamelduje się w tym decydującym pojedynku Euro 2024, to mój wybór pada na Daniele Orsato oraz Clementa Turpina. Każdy z nich może pochwalić się ogromnym doświadczeniem, a prowadzone spotkania odbywały się raczej bez większych kontrowersji, a to w kontekście tak istotnej potyczki jest niezwykle ważne.