Euro 2024 grupy – kto gra na Mistrzostwach Europy?

Euro 2024 grupy – kto gra na Mistrzostwach Europy?

Wielkimi krokami zbliża się najważniejsza piłkarska impreza w tegorocznym kalendarzu gier. Na niemieckich boiskach zapowiada nam się arcyciekawa rywalizacja. Czas zatem poznać grupy Euro 2024 i poddać je krótkiej analizie. 

Euro 2024 – grupy Mistrzostw Europy w piłce nożnej

Mistrzostwa Europy to turniej, który ma na celu wyłonienie najlepszej reprezentacji narodowej na Starym Kontynencie. W nadchodzącej edycji czempionatu Euro 2024 grupy zapowiadają się wyjątkowo interesująco, przez co już na tym etapie zmagań może dojść do wielu niespodzianek. O czym dokładnie mowa? Szczegóły poniżej.

Grupa A

1. Niemcy

2. Szwajcaria

3. Szkocja

4. Węgry

Trudno w to uwierzyć, ale z trzech poprzednich międzynarodowych turniejów Niemcy wracali już po rywalizacji grupowej. Podobny scenariusz podczas zawodów rozgrywanych na własnym terenie byłby gigantyczną klęską, z czego Julian Nagelsmann zdaje sobie prawdopodobnie doskonale sprawę.

Nasi zachodni sąsiedzi mają jednak tym razem to szczęście, że oponenci w pierwszej fazie nie powinni sprawić im zbyt dużych problemów. Szkoci oraz Węgrzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony podczas eliminacji i to w nich upatruje zespoły, które rozstrzygną pomiędzy sobą kwestię awansu z drugiego miejsca. Co natomiast ze Szwajcarami? Ich krzywa wznosząca już dawno zaczęła mocno wyhamowywać. Uważam, że ME 2024 będą tym turniejem, który zdecydowanie nie pójdzie po ich myśli.

Grupa B

1. Włochy

2. Hiszpania

3. Chorwacja

4. Albania

Znasz kultową discopolową balladę Zenka Martyniuka pod tytułem “Przekorny los”? Gwiazdor z Podlasia w refrenie tej piosenki śpiewa o tym, że los chce grać z nim w pokera, raz dając i później zabierając. W podobnym położeniu zdają się być w tym momencie reprezentanci Albanii. Zespół dowodzony przez Sylvinho zwyciężył eliminacje, pokonując w ich trakcie m.in. kadry Czech czy też Polski. Przedłużenie tej zwycięskiej passy w meczach o stawkę będzie jednak piekielnie trudne, gdyż zespół z Bałkanów trafił do jednej grupy z takimi potęgami jak Włochy, Hiszpania oraz Chorwacja.

Oczywiście Euro 2024 grupy mają to do siebie, że często zdarzają się w ich trakcie jakieś niespodziewane zwroty akcji. W wyżej wymienionym gremium jakoś specjalnie bym aczkolwiek na takowe nie liczył. Moi faworyci do awansu to Hiszpanie oraz Włosi.

Chorwaci wraz z Albańczykami stoczą natomiast zażarty bój o pozycję numer trzy. Pamiętajmy bowiem, że cztery najlepsze reprezentacje z trzecich miejsc w swoich grupach również zameldują się 1/8 finału. Jest więc zdecydowanie o co walczyć!

Grupa C

1. Słowenia

2. Dania

3. Anglia

4. Serbia

Dwoje półfinalistów poprzednich mistrzostw znalazło się tym razem w jednej grupie i wcale nie jest powiedziane, że znów uda im się w komplecie zameldować w najlepszej szesnastce. Pewniakiem do gry o najwyższe cele są naturalnie podopieczni Garetha Southgate'a. Zmiana pokoleniowa przebiega w tej reprezentacji wyjątkowo bezboleśnie i niewykluczone, że ponownie uda im się zakończyć czempionat z medalem na koncie.

Walka o drugą pozycję będzie toczyła się pomiędzy Duńczykami oraz kadrą Serbii. Po sporych perturbacjach stawiam mimo wszystko na awans Gangu Olsena. Doświadczenie w meczach o stawkę powinno zadziałać na ich korzyść.

Grupa D

1. Polska

2. Austria

3. Francja

4. Holandia

Polskiego kibica zdecydowanie najbardziej będzie oczywiście interesował przebieg zdarzeń w grupie D. Biało-czerwoni podejmą w jej ramach tak doświadczone i ograne reprezentacje jak Francja czy też Holandia. W pierwszej kolejce Lewy i spółka spróbują nawiązać równorzędną walkę z Holendrami. Bilans dotychczasowych starć z tą ekipą nie jest dla nas zbyt korzystny, ale warto wspomnieć, że przed niespełna dwoma laty udało nam się uzyskać remis w ramach rywalizacji Ligi Narodów.

Drugie grupowe starcie to mecz z Austrią. Tutaj potrzebujemy wielkiej determinacji, albowiem to właśnie od tego spotkania może zależeć kwestia naszego awansu do fazy play-off. Co natomiast z pojedynkiem przeciwko kadrze Francji? Jeśli z uwagą śledziłeś ostatni mundial, to wiesz zapewne, że remis byłby w tym przypadku ogromnym sukcesem. Warto jednak dawać z siebie wszystko w dwóch poprzednich starciach, by potyczka z Trójkolorowymi nie decydowała o ewentualnym udziale w dalszych zmaganiach.

Grupa E

1. Rumunia

2. Belgia

3. Słowacja

4. Ukraina

Odkąd w marcu 2023 roku nastąpiła zmiana na stanowisku selekcjonera reprezentacji Belgii, to zespół ten nie przegrał nawet jednego meczu. Można więc uznać, że Domenico Tedesco w nowym otoczeniu odnalazł się wręcz znakomicie. Doskonały warsztat Niemca z włoskim paszportem nie był oczywiście tajemnicą, ale dotychczas dane mu było jedynie prowadzić zespoły klubowe. Pierwsza przygoda z piłką reprezentacyjną jest zatem wyjątkowo udana.

Wielu ekspertów wymienia Czerwone Diabły w wąskim gronie ekip z największymi szansami na zdobycie tytułu mistrza Europy. Euro 2024 grupy, a konkretnie stawka grupy E sugeruje, iż komplet oczek jest niemal obowiązkiem. Ciężko bowiem uwierzyć w utratę punktów ze Słowacją czy też Rumunią. Tuż zza pleców Romelu Lukaku i jego kolegów z kadry do następnej rundy wskoczą zapewne Ukraińcy. Niektórzy do drugiej lokaty typują Rumunów, ale mi w taki scenariusz nie chce się raczej wierzyć.

Grupa F

1. Czechy

2. Turcja

3. Portugalia

4. Gruzja

Choć on sam deklaruje, że pojawi się również na MŚ w 2026 roku, to bardzo możliwe, iż europejski czempionat na niemieckich boiskach będzie ostatnią wielką imprezą z udziałem Cristiano Ronaldo. Ukoronowaniem tak długiej i bardzo udanej kariery byłoby oczywiście mistrzostwo, jednak kandydatów do takiego sukcesu jest co najmniej kilku.

Na etapie zmagań grupowych zwycięzcom z 2016 roku mogą prawdopodobnie zagrozić wyłącznie Turcy. Za sprawą Vincenzo Montelli reprezentacja ta zaczyna powoli poczynać sobie bardzo przyzwoicie. Dowodem tego były chociażby towarzyskie wygrane nad Niemcami czy Chorwacją.

Co do obsady dwóch pozostałych miejsc jestem w przysłowiowej kropce. Dużo więcej piłkarskiej jakości mają prawdopodobnie Czesi, ale baraże pokazały, że Gruzinów również nie należy lekceważyć. Ostateczny układ sił w grupie F może być zatem dość sporym zaskoczeniem.

To już wszystkie na Euro 2024 grupy i analizy. Mam nadzieję, że czeka nas wyjątkowo emocjonujący turniej.