Euro 2024 drabinka – kto z kim zagra w fazie pucharowej

Jak wygląda na Euro 2024 drabinka? Kto z kim zagra w fazie pucharowej Mistrzostw Europy? Wszystko przedstawiamy w poniższym tekście.

Euro 2024 – drabinka turniejowa

Żeby zrozumieć jak wygląda drabinka Euro 2024, warto też poznać grupy Mistrzostw Europy, które omówiliśmy w tym tekście.

Kliknij na drabinkę, aby ją powiększyć.

Euro 2024 drabinka
drabinka Euro 2024 pochodzi z serwisu Wikipedia

Przechodząc już do meritum sprawy, drabinka Euro 2024 wygląda dość skomplikowanie, a wszystko przez fakt, że do fazy pucharowej Mistrzostw Europy awansują nie tylko po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, ale również cztery drużyny z najlepszym bilansem z trzecich miejsc. Drabinka jest ułożona jednak tak, że wyklucza w 1/8 finału możliwość rywalizacji ze sobą tych reprezentacji, które grały w jednej grupie. Takie pojedynki możliwe będą dopiero od ćwierćfinałów.

Przed turniejem Euro 2024 drabinka niewiele mówi, ale już teraz można zastanowić się, kiedy na siebie mogą trafić najwięksi faworyci, a więc Anglicy oraz Francuzi. Anglia rywalizuje w grupie C, a Francja w D. Mało prawdopodobne jest to, żeby reprezentacje te zagrały już ze sobą w 1/8 finału. Mogłoby tak się zdarzyć jedynie wtedy, kiedy jedna z nich wygra grupę, a druga awansuje z trzeciego miejsca. Zakładając jednak bardziej realny scenariusz, a więc taki, w którym to zarówno Trójkolorowi, jak i Synowie Albionu wygrywają swoje grupy, to Anglicy i Francuzi spotkać mogą się dopiero w półfinale, który zostanie rozegrany 10 lipca w Dortmundzie. Jeżeli tak też się stanie, to śmiało będziemy mogli mówić o przedwczesnym finale Mistrzostw Europy.

Spoglądając na drabinkę Euro 2024, można też wywnioskować z kim może zagrać Polska. Oczywiście pod warunkiem, że biało-czerwoni awansują do fazy pucharowej Mistrzostw Europy. W tym kontekście najbardziej realny scenariusz jest taki, że Polska wychodzi z grupy z trzeciego miejsca. Wówczas możemy zagrać w 1/8 finału ze zwycięzcą grupy B, C lub E, a więc najprawdopodobniej Hiszpanią, Anglią lub Belgią. Łatwe by to nie było, ale najpierw podopieczni Michała Probierza muszą stawić czoła w grupie Holendrom, Francuzom i Austriakom.