AZS Lublin zaprasza: Test Coopera dla wszystkich

AZS Lublin zaprasza: Test Coopera dla wszystkich

Po wielu miesiącach mocno ograniczonej aktywności fizycznej nadszedł czas na sprawdzenie swoich możliwości. AZS Lublin zaprasza na wiosenną edycję „Testu Coopera dla wszystkich”, który odbędzie się w dniach: 11 czerwca od godziny 15:30 do 20:30 i 12 czerwca od godziny 9:00 do 11:30 na Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Piłsudskiego 22 w Lublinie. Mieszkańcy Koziego Grodu po raz kolejny otrzymają okazję do szczerego rozliczenia się ze swoją kondycją, a przy okazji mogą „wybiegać” sprzęt sportowy dla lubelskich szkół.

Test Coopera jest próbą wytrzymałościową, opracowaną przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera, polegającą na 12-minutowym, nieprzerwanym biegu. Dla każdej z grup wiekowych przyporządkowana jest tabela pozwalająca na określanie poziomu swojej kondycji. Na przykład – mężczyzna w wieku 20-29 lat, który pokona 2700 metrów, może uznać swoją kondycję za dobrą, ale już jego rówieśniczka – pokonując ten sam dystans – ma sprawność na poziomie bardzo dobrym. Organizatorzy do udziału w Teście Coopera zapraszają w szczególności uczniów lubelskich szkół. Ta, która będzie reprezentowana najliczniej, otrzyma sprzęt sportowy o wartości 2000 zł.

O teście i lubelskiej lekkiej atletyce mówi Urszula Jaros, niegdyś świetna zawodniczka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski i reprezentantka kraju, dziś koordynatorka i trenerka programu Lekkoatletyka dla każdego. – Udział w Teście Coopera jest idealną okazją do tego, aby każdy mógł sprawdzić swoją aktualną wytrzymałość i kondycję fizyczną: od najmłodszych i tych, którzy na co dzień nie mają ze sportem zbyt wiele wspólnego, przez amatorów, dla których ta próba jest prawdziwym sprawdzianem, po zawodników wyczynowych, szukających potwierdzenia swoich możliwości w bardzo wymagający sposób – tłumaczy Jaros.

Wszyscy, którzy wezmą udział w teście, otrzymają butelkę wody oraz pamiątkowy certyfikat, a na pierwszych 100 uczestników będą czekały tradycyjnie pamiątkowe gadżety.

Rozkład jazdy:

Piątek (11.06.2021) pierwszy bieg 15:00, ostatni 20:30.
Sobota (12.06.2021) pierwszy bieg 9:00, ostatni 11:30.
Kolejne biegi co 30 minut, w grupach 20 osobowych.

WAŻNE:

1. Bezpośrednio po wejściu na obiekt należy zdezynfekować ręce i udać się do stanowiska kontroli temperatury.
2. Po pozytywnej weryfikacji należy udać się do Biura Zawodów, w celu wypełnienia karty Uczestnika.

Na czym polega Test Coopera?

Jest to próba wytrzymałościowa, opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera, na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym, nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Celem testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci, określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Co zrobić, by dobrze przygotować się do testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.

Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.

Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.


Fuksiarz kod promocyjny 2021 – cashback do 500 złotych