Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 medale Polaków

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023 medale Polaków
fot. Icon Sport

Jak zapewne doskonale wiecie jakiś czas temu wystartowały Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2023. Medale Polaków to oczywiście kwestia, która nas zagorzałych kibiców interesuje zdecydowanie najbardziej. Sprawdźmy zatem, kto zameldował się na jednym z miejsc na podium w swojej konkurencji.

Medale Polaków na Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce 2023

Jeszcze przed startem czempionatu w Budapeszcie bardzo dużo obiecywaliśmy sobie po zawodach rzutu młotem mężczyzn. Wszak zarówno w męskiej jak i kobiecej odsłonie tej dyscypliny mamy ogromne sukcesy. Można w sumie rzec, że także i w tym roku mamy z czego się cieszyć.

Wojciech Nowicki – 20.08.2023, rzut młotem, srebro

Po bardzo interesującym konkursie drugą lokatę zajął ostatecznie Wojciech Nowicki. Białostocczanin ustąpił miejsca jedynie fenomenalnie dysponowanemu tego dnia Ethanowi Katzbergowi. Austriak rzucił dokładnie 81.25 m, pokonując tym samym Nowickiego o 23 cm (81.02). Niestety poza tzw. pudłem sensacyjnie znalazł się Paweł Fajdek. 34-latek przerwał tym samym swoją imponującą passę pięciu kolejnych imprez mistrzowskich ze złotem na koncie.

Natalia Kaczmarek – 23.08.2023, bieg na 400m, srebro

Po trzech dniach od srebra Wojtka Nowickiego po krążek o takim samym kruszcu sięgnęła także Natalia Kaczmarek. 25-latka w swoim biegu finałowym na dystansie 400m ustąpiła jedynie fenomenalnej Dominikance Paulino, czym spełniła pokładane w niej nadzieję w 100%. Zawodniczka urodzona w Drezdenku zapisała się jednocześnie na kartach historii polskiej lekkoatletyki, gdyż nikt inny w przeszłości nie zdołał stanąć na podium w biegu na tym konkretnym dystansie.

Ile medali zdobyli Polacy na poprzednich Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce?

Na największej międzynarodowej imprezie, jaką są bez wątpienia Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce, Polacy radzili sobie w minionych latach ze zmiennym szczęściem. Najbardziej obfite pod względem medali były zawody w 2009 roku. Z Berlina Polacy przywieźli dokładnie 9 krążków (2 złote, 4 srebrne oraz 3 brązowe). Najwięcej medali z najcenniejszego kruszcu trafiło natomiast do Biało-czerwonych w roku 2015 (3 złote, 1 srebrny i 3 brązowe).

Jak pod tym kątem wyglądały poprzednie Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce? Medale Polaków w Oregonie ograniczyły się raptem do czterech krążków, zaniżając tym samym zdecydowanie średnią zbudowaną na przestrzeni kilku wcześniejszych lat.

Pasowałoby więc, aby zawody na węgierskiej ziemi były dla reprezentantów Polski nieco szczęśliwsze. W teorii jest na to spora szansa. Jak będzie w praktyce? O tym przekonamy się już niebawem.