Najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie

Najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie

Zima i najważniejsze imprezy w skokach narciarskich, jak chociażby Igrzyska Olimpijskie, to zawsze doskonała okazja, żeby przyjrzeć się, jacy są najlepsi skoczkowie narciarscy w historii tej dyscypliny. Na liście umieściliśmy dwóch Polaków, ale też wielu reprezentantów innych nacji.

Jacy są najlepsi skoczkowie narciarscy w historii?

Pewnie się domyślasz, że na tej liście nie mogło zabraknąć takich osobistości, jak Kamil Stoch czy Adam Małysz. Kto jeszcze znalazł uznanie w naszych oczach? Ranking najlepszych skoczków narciarskich stworzyliśmy, biorąc pod uwagę ich największe sukcesy, częstotliwość triumfów, ale też pewną dawkę subiektywnej oceny. Poniższy ranking skoczków narciarskich ułożyliśmy w losowej kolejności.

Adam Małysz

Najlepsi polscy skoczkowie narciarscy w historii to z pewnością Kamil Stoch, Wojciech Fortuna i właśnie Adam Małysz. To właśnie popularny Orzeł z Wisły rozpoczyna nasz ranking, jeśli chodzi także o najlepszych skoczków na świecie. To dzięki Małyszowi i jego olbrzymim sukcesom, pojawiła się w Polsce olbrzymia koniunktura na skoki narciarskie. Nie będzie odważnym, a zupełnie realnym, twierdzenie, że gdyby nie Małysz, to dziś nie oglądalibyśmy sukcesów Stocha, Żyły czy Kubackiego. Dzięki Orłowi z Wisły narodziło się wiele talentów, zrewitalizowane zostały obiekty narciarskie w Polsce, ruszyły zaawansowane programy szkolenia i pojawiło się wiele talentów.

Adam Małysz to czterokrotny medalista olimpijski w skokach narciarskich. Choć nigdy Małyszowi nie udało się zdobyć złota olimpijskiego, to na jego szyi zawisały trzy srebrne (Salt Lake City, 2x Vancouver) oraz jeden brązowy medal (Salt Lake City). Polak zdobył aż sześć medali, w tym cztery złote w mistrzostwach świata w skokach narciarskich. I wreszcie Puchar Świata. Adam Małysz aż czterokrotnie sięgał po Kryształową Kulę. Oprócz niego, takiego wyczynu dokonał tylko jeden skoczek narciarski. Był nim Fin, Matti Nykanen.

Podczas swojej niezwykle bogatej kariery, która w Polsce określana wciąż jest mianem fenomenu społecznego, Adam Małysz aż 92 razy stawał na podium konkursów Pucharu Świata, w tym aż 39 razy na jego najwyższym stopniu. Pierwszą wygraną w Pucharze Świata Adam Małysz odniósł 18 lutego 1996 roku, a ostatnią 20 marca 2011 roku. Jeśli chodzi o ranking najlepsi skoczowie narciarscy, to Małysz bez dwóch zdań jest jego ważną częścia.

Gregor Schlierenzauer

Schlierenzauer na najwyższy poziom trafił, kiedy miał zaledwie 16 lat. Jego talent szybko eksplodował, a kolejni rywale nie potrafili znaleźć sposobu na wyborne skoki Austriaka. Może to spowodowało, że szybko, wraz z kolejnymi sukcesami, Austriak się wypalił, by ostatecznie w 2021 roku, w wieku 31 lat zakończyć sportową karierę. Napisał jednak kawał, pięknej historii na kartach światowych skoków narciarskich.

najlepsi skoczkowie

Gregor Schlierenzauer jest skoczkiem, który odniósł najwięcej triumfów w konkursach Pucharu Świata. Aż 53 razy je wygrywał, a łącznie 88-krotnie stawał na podium Pucharu Świata. I tak właśnie wyglądają najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie! Austriak zdobył dwa brazowe medale olimpijskie indywidualnie oraz złoto i srebro w drużynie. Ma sześć złotych medali mistrzostw świata (jeden indywidualnie), pięć srebrnych (3 indywidualnie) oraz jeden brązowy w drużynie. Ponadto Schlierenzauer dwa razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata, a trzykrotnie był na drugim miejscu. Oddał najdłuższy skok na świecie. W 2018 roku w Planicy poszybował na odległość 253,5 metra, jednak podparł swoją próbę.

Kamil Stoch

Fenomenu Kamila Stocha nie trzeba przedstawiać. Przez wielu określany był i wciąż jest nowym Adamem Małyszem, choć on sam unika takiego porównania. Mówi, że owszem wzorował się na Orle z Wisły i bardzo go ceni, ale teraz pisze własną historię.

Kamil Stoch jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskch. Rakieta z Zębu, bowiem tak jest nazywany, zdobyła trzy olimpijskie złota i jeden brąz. Stoch ma także dwa złota mistrzostw świata – jedno indywidualnie i jedno w drużynie. Kamil może pochwalić się też jednym srebrnym medalem i trzema brązowymi z imprez tej rangi.

Dwukrotnie sięgał po Kryształową Kulę za zwycięstwa w Pucharze Świata, raz był drugi, a trzy razy trzeci. Do tej pory Kamil Stoch wygrał 39 konkursów Pucharu Świata, a aż 80 razy lądował na podium. Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł 23 stycznia 2011. I było to jeszcze wtedy, kiedy skakał Adam Małysz.

Simon Ammann

Sympatyczny Szwajcar także ląduje na naszej liście, pt. najlepsi skoczkowie narciarscy w historii. Simon Ammann określany jest przez wszystkich, jako specjalista od Igrzysk Olimpijskich. Szwajcar zdobył na nich aż cztery złote medale, aż trzy razy ucierając nosa Adamowi Małyszowi.

najlepsi skoczkowie narciarscy

Harry Potter, bowiem taką stylizację przybrał na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City ma także cztery medale mistrzostw świata, w tym jeden złoty, srebrny i dwa brązowe. Simon Ammann raz zdobył także Kryształową Kulę, a łącznie w swojej karierze wygrał 23 konkursy Pucharu Świata, 80 razy stawając na podium.

Janne Ahonen

Człowiek maska, bowiem takim mianem określano twarz, na której ani przez chwilę nie rysowała się nutka uśmiechu, to jeden z najlepszych fińskich skoczków narciarskich w historii tejże dyscypliny. Janne Ahonen może pochwalić się rekordową liczbą podium w Pucharze Świata. Stawał na nich aż 108 razy – zdecydowanie więcej, niż ktokolwiek inny. Ahonen dwa razy w drużynie wywalczył srebrne medale Igrzysk Olimpijskich. Dwa razy indywidualnie i trzy razy drużynowo był też mistrzem świata w skokach narciarskich. Dwukrotnie wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata oraz aż pięciokrotnie Turniej Czterech Skoczni, uważany za jedną z najbardziej prestiżowych imprez sezonu w skokach narciarskich.

Matti Nykanen

Najlepsi skoczkowie narciarscy w historii to także Matti Nykanen. Niepokorny, ale kapitalnie radzący sobie w powietrzu. Nieżyjący już Fin aż 46 razy wygrywał konkursy Pucharu Świata. Zdobył trzy złote medale olimpijskie i jeden srebrny, dorzucając do tego także złoto w drużynie. Jest multimedalistą mistrzostw świata w skokach narciarskich oraz jako jedyny obok Adama Małysza, skoczek narciarski aż czterokrotnie sięgał po Kryształową Kulę, za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Jens Weissflog

Niemiec 33-krotnie stawał na najwyższym stopniu konkursów Pucharu Świata. Ma 3 złota (jeden w drużynie) i srebro olimpijskie. Weissflog zdobył też dwa złote medale mistrzostw świata (indywidualnie), trzy srebrne (dwa z nich w drużynie) oraz cztery brązowe (trzy w drużynie). Jeden raz w karierze wygrał Puchar Świata w skokach narciarskich. Jest bez dwóch zdań, najwybitniejszym niemieckim skoczkiem narciarskim, o jakim nasi zachodni sąsiedzi w ostatnich latach mogli tylko wspominać.