Wadim Tarasienko pojedzie jako Polak. To już pewne!

Wadim Tarasienko pojedzie jako Polak. To już pewne!

Zapadła bardzo ważna decyzja w sprawie Wadima Tarasienki. Żużlowiec urodzony w Rosji w sezonie PGE Ekstraligi 2023 będzie rywalizować jako Polak!

Wadim Tarasienko dopiął swego

Wadim Tarasienko ma za sobą roczny rozbrat z żużlem. To efekt wojny w Ukrainie. Po tym, jak Rosjanie zaatakowali wschodniego sąsiada Polski, podjęto decyzję, że rosyjscy zawodnicy nie będą mogli startować w naszym kraju.

Właśnie dlatego polscy kibice nie oglądali w akcji takich zawodników jak choćby Wadim Tarasienko, Artiom Łaguta czy Emil Sajfutdinow. Teraz wracają oni do jazdy w Polsce.

Wiadomo, że Tarasienko będzie traktowany tak, jakby był rodowitym Polakiem. Po tym, jak uzyskał polski paszport, zapadła decyzja, że w rozgrywkach PGE Ekstraligi będzie wliczany w limit krajowych zawodników.

Jeśli Wadim Tarasienko uzyska polską licencję, to będzie traktowany jako polski zawodnik, z polską licencją i będzie wypełniał przepisy dotyczące limitu Polaków w rozgrywkach ligowych w Polsce. Uważam, że przepisy wyższego rzędu i konstytucja są najważniejszym organem ustawodawczym i musimy wszyscy się do nich stosować, podobnie PZM – oznajmił Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego, w rozmowie z WP SportoweFakty.

Oczywiście uzyskanie polskiej licencji przez rosyjskiego żużlowca nie powinno być żadnym problemem. Tym bardziej, że zawodnik płynnie komunikuje się w języku polskim, a i na torze na pewno zrobi to, czego wymaga komisja. Oczywiście o ile to będzie w ogóle konieczne – zawodnik może zostać bowiem zwolniony z którejś części egzaminu.