Kto wygrał US Open najwięcej razy? Rekordy turnieju

Kto wygrał US Open najwięcej razy? Rekordy turnieju
Icon Sport

Przed najlepszymi tenisistami i tenisistkami na świecie ostatni w sezonie turniej wielkoszlemowy. Tym razem będą rywalizować na kortach twardych w Nowym Jorku. US Open jest rozgrywany od 1881 roku i ma bogatą historię. Dowiedz się, kto wygrał US Open najwięcej razy.

Kto najwięcej razy wygrał US Open?

Trzech tenisistów ze Stanów Zjednoczonych mogło poszczycić się rekordem turnieju. Najwięcej zwycięstw w US Open odnieśli William Larned, William Tilden i Richard Sears. Wymienieni Amerykanie byli najlepsi w rywalizacji singlistów po siedem razy. Richard Sears rządził na początku historii turnieju od 1881 do 1887 roku. William Larned brylował w US Open na początku wieku. Po raz pierwszy zwyciężył w 1901 roku, a po raz ostatni w 1911 roku. Triumfy Williama Tildena przypadły na lata od 1920 do 1929.

Rekordzistką wśród kobiet jest Nolla Mallory. Urodzona w Norwegii tenisistka reprezentowała na kortach Stany Zjednoczone. Była ona najlepsza w US Open osiem razy. Nieprzerwanie zwyciężała w latach 1915-1918, 1920-1922, a także w roku 1926 jako 42-latka. Do teraz jest najstarszą zwyciężczynią turnieju wielkoszlemowego w historii. Właśnie z US Open są związane jej największe sukcesy w karierze.

Biorąc pod uwagę tylko erę Open, która rozpoczęła się w 1968 roku, najwięcej – po pięć zwycięstw w singlu mężczyzn odnieśli Jimmy Connors, Pete Sampras oraz Roger Federer. Z kolei w grze pojedynczej kobiet Chris Evert oraz Serena Williams – po sześć.

US Open – rekordy wielkoszlemowego turnieju

Rywalizacja w US Open toczy się nie tylko w grze pojedynczej, ale również w deblu i mikście. Biorąc pod uwagę wszystkie tenisowe specjalizacje, rekordzistką wszech czasów jest Margaret Osborne DuPont. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych zdobyła tytuł 25 razy. Amerykanka trzy razy była najlepsza w singlu, a reszta jej wygranych w latach 40. oraz 50. minionego wieku przypadła na grę podwójną. Najwięcej zwycięstw w US Open w turniejach singlistów i deblistów zanotował wspomniany William Tilden – 16.

Najmłodszą triumfatorką US Open była Tracy Austin, która okazała się najlepszą tenisistką w wieku 16 lat i ośmiu miesięcy. W takim samym rankingu rekordzistą turnieju jest Pete Sampras. Amerykanin podniósł trofeum po raz pierwszy w wieku 19 lat i miesiąca. W poprzednim sezonie niewiele brakowało do zdetronizowania Pete'a Samprasa – Carlosowi Alcarazowi. Jeden z kandydatów do tegorocznego triumfu wygrał US Open w wieku 19 lat i czterech miesięcy.

Ze względu na pojemność największych aren US Open, właśnie w tym turnieju wielkoszlemowym są ustanawiane rekordy frekwencji. Główna arena turnieju Arthur Asche Stadium posiada widownię, która pomieści ponad 22,5 tysiąca kibiców. Z kolei Louis Armstrong Stadium ma pojemność 10 tysięcy widzów. W poprzednim sezonie mecze US Open zobaczyło na żywo 776 tysięcy kibiców.