Co musi się stać żeby Polska awansowała na Euro 2024?

Co musi się stać żeby Polska awansowała na Euro 2024?
Icon Sport

Kibice zadają sobie pytanie, czy Polska awansuje na Euro 2024 oraz co musi się stać, żeby reprezentacja Polski awansowała na Mistrzostwa Europy. Szanse są niewielkie, ale postanowiliśmy przeanalizować możliwe scenariusze, które dadzą biało-czerwonym bezpośredni awans na turniej.

Wiadomo, co musi się stać żeby Polska awansowała na Euro 2024

Zacznijmy od tego, jak wygląda tabela polskiej grupy w eliminacjach Euro 2024 przed rozpoczęciem piątkowych spotkań. Liderem jest Albania, drugie miejsce zajmują Czesi, a trzecie Polska. Te reprezentacje mają odpowiednio 13, 11 i 10 punktów. Czwarta jest Mołdawia z dorobkiem 9 oczek. Co ciekawe, wszystkie ekipy wciąż mają szanse, aby awansować bezpośrednio na Mistrzostwa Europy.

tabela polskiej grupy
fot. Flashscore

Zatem co musi się stać żeby Polska awansowała na Euro 2024? Warunkiem niezbędnym do myślenia o bezpośrednim awansie na turniej jest pokonanie w piątek reprezentacji Czech. Nie ma znaczenia wynik, a najważniejsze są trzy punkty. Niestety, ale nie wszystko jest w rękach biało-czerwonych, gdyż nasz los zależy także od innych meczów. Jeżeli Polacy pokonają Czechów, to żeby awansować Mołdawia musi zremisować z Czechami i przegrać z Albanią. Drugi wariant, to zwycięstwo Polaków z Czechami oraz wygrana Mołdawii z Cechami i jej porażka lub remis z Albanią.

W takich sytuacjach reprezentacja Polski awansuje na Euro 2024:

  • Polska wygrywa z Czechami i Mołdawia remisuje z Czechami oraz przegrywa z Albanią.
  • Polska wygrywa z Czechami i Mołdawia wygrywa z Czechami oraz przegrywa lub remisuje z Albanią.

Jak zatem widać, losy awansu reprezentacji Polski na Euro 2024 zależne są aż od trzech meczów. Przede wszystkim od meczu Polski z Czechami, ale także spotkań Czechów z Mołdawią i Mołdawii z Albanią.

Jeżeli Polska nie awansuje na Euro 2024, zagra w barażach

Brak bezpośredniego awansu na Euro 2024, który jest realnym scenariuszem, wcale nie oznacza, że biało-czerwoni stracą szanse występu na Mistrzostwach Europy. Polacy zagrają bowiem w barażach, dzięki wynikowi osiągniętemu w Lidze Narodów za kadencji Czesława Michniewicza. Ścieżka barażowa nie rysuje się jednak najlepiej. W chwili obecnej Polacy w półfinale zagraliby z Włochami, a w finale z Chorwacją. Warto zatem powalczyć o bezpośredni awans na Euro 2024.