Lublin gotowy na siatkarskie gwiazdy

Lublin gotowy na siatkarskie gwiazdy

Już w ten weekend prawdziwe siatkarskie święto zagości w Lublinie. W sobotę i niedzielę rozegrany zostanie turniej finałowy World Grand Prix II dywizji, w której udział weźmie również nasza reprezentacja.

Przed głównym turniejem polska reprezentacja trenowała w Szczyrku z Holandią, która również wystąpi w ten weekendu w Lublinie. Pierwszy mecz testowy pomiędzy tymi drużynami zakończył się zwycięstwem Polek 3:1, natomiast w drugim lepszy okazał się team gości, który wygrał dopiero w tie-breaku. Był to ostatni sprawdzian przed turniejem, z którego zwycięzcy awansują do I dywizji World Grand Prix 2016, w miejsce Dominikany.

Oprócz Polski i Holandii w rozgrywkach weźmie udział drużyna Portoryko oraz Czech. Z tą pierwszą, w sobotę Biało-Czerwone rozegrają mecz o awans do finałowego turnieju. Drugi mecz to rywalizacja pomiędzy reprezentacją Holandii, a Czech.

W rozgrywkach World Grand Prix reprezentacja Polski mierzyła się z Portorykankami pięciokrotnie. Polska tylko raz zdołała zwyciężyć i to w 2010 roku, później lepsze były rywalki. Final Four w lubelskiej hali Globus będzie miejscem do rewanżu Biało-Czerwonych. W zeszłym roku, podczas turnieju finałowego rozgrywanego w Koszalinie, po porażce z Belgią, Polki uległy drużynie Portoryko w meczu o 3. miejsce. W tegorocznych rozgrywkach interkontynentalnych też lepsze okazały się siatkarki z wyspy, które pokonały u siebie nasze kadrowiczki 3:1. W Lublinie jednak może się to wszystko zmienić, bowiem Jacek Nawrocki do Koziego Grodu zabiera silniejszy skład, niż ten który występował w Carolinie. Również na Final Four wróci kilka zawodniczek, które podczas Igrzysk Europejskich w Baku zdobyły srebrny medal między innymi Katarzyna Zaroślińska, Joanna Wołosz, Maja Tokarska i Agata Durajczyk.

Reprezentacja z Karaibów to drużyna bardzo doświadczona, w której rzadko zachodziły zmiany. O jej sile stanowi przede wszystkim rozgrywająca, która z piłką potrafi zrobić co tylko chce i trudno odczytać jej grę. Również nie można zapominać o atakującej Karinie Ocasio, najlepiej punktującej siatkarce II dywizji oraz Deborze Seilhamer, najlepszej libero zaplecza elity. Jednak team z Portoryko ma też wiele słabości. Żadnego ze spotkań tej edycji WGP nie wygrały w trzech setach. Przyczyną jest słabsza gra, wywołana brakiem koncentracji w niektórych momentach. Również nie najlepiej grają blokiem oraz rzadko środkiem. Więc dobrze rozpisana taktyka przez nasz sztab szkoleniowy, może być kluczowa w tym starciu.

Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa tego turnieju jest natomiast reprezentacja Holandii. Oranje pod wodzą Giovanniego Giudetti, byłego szkoleniowca siatkarek niemieckich, w fazie grupowej, nie przegrały żadnego meczu i zajęły pierwsze miejsce w grupie zaplecza elity. Aby awansować do finału muszą pokonać reprezentację Czech, z którą w tym roku już odniosły zwycięstwo.

Większość biletów na Final Four World Grand Prix zostały sprzedane. Osoby, które chciałyby jeszcze zakupić wejściówki mogą tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej eBilet.pl lub w lubelskich salonach Empiku (CH Felicity, CH Olimp, CH Outlet, CH Plaza, CH Tarasy Zamkowe, DTC „Sezam”) oraz w Cafe Amsterdam (ul. Lwowska 6B) i w Polskim Stylu (ul. Zielona 5 lok. 5). Cena biletów na dwumecz wynosi 20 lub 25 zł zależnie od miejsca w hali.

Skład reprezentacji Polski:

rozgrywające: Joanna Wołosz, Natalia Piekarczyk,
atakujące: Katarzyna Zaroślińska, Izabela Kowalińska, Malwina Smarzek,
środkowe: Maja Tokarska, Zuzanna Efimienko, Aleksandra Sikorska,
przyjmujące:  Ewelina Sieczka, Anna Grejman, Natalia Kurnikowska, Tamara Kaliszuk
libero: Aleksandra Krzos, Agata Durajczyk

Skład reprezentacji Portoryko:

rozgrywające: Vilmarie Mojica, Natalia Valentín
atakujące: Karina Ocasio, Shirley Ferrer
środkowe: Jetzabel del Valle, Alexandra Oquendo, Lynda Morales
przyjmujące: Aurea Cruz, Stephanie Enright, Yarimar Rosa
libero: Debora Seilhamer, Nayka Benítez

Skład reprezentacji Czech:
rozgrywające: Pavla Vincourová, Lucie Smutná
atakująca: Tereza Vanžurová
blokujące: Barbora Purchartová, Nikol Sajdová, Veronika Trnková
przyjmujące: Helena Havelková, Andrea Kossányiová, Michaela Mlejnková, Eva Hodanová, Michala Kvapilová, Marie Toufarová
libero: Veronika Dostálová, Šárka Melichárková

Skład reprezentacji Holandii:
rozgrywające: Femke Stoltenborg, Laura Dijkema
atakujące: Manon Nummerdor-Flier, Lonneke Sloetjes
przyjmujące: Maret Balkestein-Grothues, Celeste Plak, Anne Buijs, Judith Pietersen
środkowe: Quinta Steenbergen, Yvon Beliën, Robin de Kruijf, Nicole Koolhaas
libero: Myrthe Schoot, Debby Pilon-Stam

Harmonogram spotkań:

Sobota, 1 sierpnia:
15.00 – 1. mecz półfinałowy (Czechy-Holandia)
18.00 – 2. mecz półfinałowy (Polska-Portoryko)

Niedziela, 2 sierpnia:
15.00 – mecz o 3. miejsce (przegrany meczu 1. i 2.)
18.00 – mecz finałowy (zwycięzca meczu 1. i 2.).