SEC 2023 terminarz, zawodnicy, kiedy i gdzie Mistrzostw Europy na żużlu?

SEC 2023 terminarz, zawodnicy, kiedy i gdzie Mistrzostw Europy na żużlu?

Na początku 2023 roku przedstawiony został SEC 2023 terminarz. Zmagania o złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Europy zostaną zainicjowane 17 czerwca, a finałowa runda odbędzie się 22 września. Co warto wiedzieć na temat kolejnej odsłony rywalizacji o tytuł najlepszego zawodnika Starego Kontynentu?

Terminarz SEC 2023: Kiedy Mistrzostwa Europy na żużlu

TAURON SEC jest czterorundowym cyklem zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy na żużlu. Zawodnicy będą rywalizować podczas 88 wyścigów, które wyłonią nowego czempiona. Tytułu bronić będzie Leon Madsen. Mistrzowski cykl poprzedzą kwalifikacje i challenge. Oto SEC 2023 terminarz:

  1. Finał – Częstochowa (Polska), 17 czerwca
  2. Finał – Güstrow (Niemcy), 5 sierpnia
  3. Finał – Bydgoszcz (Polska), 9 września
  4. Finał – Pardubice (Czechy), 22 września

Co można napisać o terminarzu SEC 2023?

Wiadomo już SEC 2023 kiedy wystartują zmagania w ramach mistrzowskiego cyklu. Na pewno zagwarantują nam one sporo emocji. Warto więc zarezerwować sobie trochę czasu, by je oglądać.

Tym razem turnieje finałowe odbędą się między innymi w Polsce. 17 czerwca, w ramach inauguracji cyklu, zawodnicy spotkają się na obiekcie w Częstochowie. 9 września natomiast będą rywalizować w Bydgoszczy. Poza tym przewidziano rundy w niemieckim Guestrow (5 sierpnia) i czeskich Pardubicach. Właśnie u naszych południowych sąsiadów cykl zostanie zakończony. Dojdzie do tego 22 września.

SEC 2023 zawodnicy, którzy powalczą o Mistrzostwo Europy

Od jakiegoś czasu wiadomo, jacy SEC 2023 zawodnicy będą walczyć o mistrzowski tytuł. Wszystkich uczestników wyłoniły kwalifikacje i późniejszy turniej challenge. Oto uczestnicy TAURON SEC:

1. Grzegorz Zengota (Polska)
2. Václav Milík (Czechy)
3. Adam Ellis (Wielka Brytania)
4. Kacper Woryna (Polska)
5. Leon Madsen (Dania)
6. Dimitri Bergé (Francja)
7. Jan Kvěch (Czechy)
8. Antonio Lindbäck (Szwecja)
9. Dominik Kubera (Polska)
10. Janusz Kołodziej (Polska)
11. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
12. Mikkel Michelsen (Dania)
13. Patryk Dudek (Polska)
14. Kai Huckenbeck (Niemcy)
15. Andreas Lyager (Dania)

Kto uczestniczy w SEC 2023? Zawodnicy

Do rywalizacji przystąpić ma pięciu reprezentantów Polski. W ciemno można zakładać, że Kołodziej, Dudek czy Kubera (o ile zdrowie pozwoli wystąpić w następnych turniejach) po raz kolejny będą liczyć się w walce o najwyższe cele. Oczywiście można przewidywać również to, iż chrapkę na dobre rezultaty będą mieli też Leon Madsen oraz Mikkel Michelsen. Na pewno będzie ciekawie!

Na liście startowej znaleźli się też tacy polscy żużlowcy jak Grzegorz Zengota i Janusz Kołodziej. Niestety, oni – podobnie jak Kubera – borykają się z problemami zdrowotnymi.

Gdzie i kiedy SEC 2023 kwalifikacje?

Odbyły się cztery kwalifikacje poprzedzające cykl TAURON SEC 2023. Pierwsza runda eliminacyjna odbędzie się 25 kwietnia we włoskim Terenzano. Później zawodnicy spotkają się w łotewskim Daugavpils (29 kwietnia). Na 1 maja zaplanowano natomiast dwie ostatnie rundy kwalifikacyjne. Tego dnia rywalizacja toczyć się będzie w Mureck (Austria) i Debreczynie (Węgry).

Walkę o przepustki do cyklu TAURON SEC 2023 tradycyjnie zwieńczy SEC Challenge. Tym razem dojdzie do niego na węgierskiej ziemi. W Nagyhalasz zawodnicy spotkają się 14 maja.

  1. Runda Kwalifikacyjna – Terenzano (Włochy), 25 kwietnia
  2. Runda Kwalifikacyjna – Mureck (Austria), 1 maja
  3. Runda Kwalifikacyjna – Debreczyn (Węgry), 1 maja
  4. Runda Kwalifikacyjna – Daugavpils (Łotwa), 29 kwietnia

SEC Challenge – Nagyhalász (Węgry), 14 maja

SEC 2023 – zasady Mistrzostw Europy na żużlu

Mistrzowski cykl SEC składa się z czterech rund. Każdy turniej oznacza 20 biegów, po których dwóch najlepszych zawodników trafia do finału, a żużlowcy z miejsc 3.-6. jadą w biegu ostatniej szansy, z którego awans otrzymuje kolejna dwójka zawodników. Każda runda kończy się finałem.

Jak powstaje klasyfikacja generalna SEC? W tym przypadku po prostu sumowane są punkty z poszczególnych rund.

Gdzie oglądać SEC 2023? Transmisja Mistrzostw Europy na żużlu

Znamy już SEC 2023 terminarz. Czas satem odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie będzie można oglądać zmagania. Wszystko wskazuje na to, że rywalizację po raz kolejny pokazywać będzie TVP Sport.