Euro 2024 stadiony – poznaj areny Mistrzostw Europy

Euro 2024 stadiony – poznaj areny Mistrzostw Europy

Kontynuujemy cykl artykułów przybliżających nadchodzące mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Stadiony Euro 2024 to dla wielu prawdziwa zagadka. Sprawdź, gdzie będą odbywały się poszczególne spotkania, w tym te z udziałem reprezentacji Polski.

Stadiony Euro 2024 – gdzie zostaną rozegrane Mistrzostwa Europy?

Organizatorzy Euro 2024, którego terminarz pokazuje, że potrwa od 14 czerwca do 14 lipca, rozdzielili wszystkie 51 spotkań turniejowych pomiędzy 10 różnych aren sportowych. Jedne stadiony Euro 2024 są nieco większe, inne to typowe średniaki jak na europejskie warunki. Co do zasady łączy je jeden wspólny mianownik – jakość wykonania. To u naszych sąsiadów zza granicy jednak raczej norma. Nadszedł zatem czas, abym dokładnie przedstawił będące gospodarzami Euro 2024 stadiony.

Olympiastadion (Berlin)

Wzorem rodzimego PGE Narodowego także za naszą zachodnią granicą kluczową areną zmagań jest stadion ulokowany w stolicy. Olympiastadion to budowla, która powstała w latach 1934-1936, jednak w późniejszym okresie przechodziła liczne przebudowy. Tę ostatnią w roku 2004. Pojemność berlińskiego obiektu szacuje się na 70 000. Tyle też osób pojawi się zapewne na zaplanowanym tam finale ME w Niemczech.

olympiastadion

Allianz Arena (Monachium)

Bawaria, a dokładniej jej stolica to miasto słynące przede wszystkim z browarnictwa. Piłkarskim zapaleńcom to miejsce kojarzy się jednak z pewnością przede wszystkim z Allianz Areną. Stadion, na którym swoje mecze rozgrywa Bayern, ma pojemność około 67 000 osób.

 

allianz-arena

Signal Iduna Park (Dortmund)

Legendarna “żółta ściana” tworzona przez kibiców BVB podczas meczów domowych to znak rozpoznawczy Singal Iduna Park zarówno w samych Niemczech, jak i całej Europie. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie Euro 2024 stadiony, to ten z Dortmundu będzie trzecim co do wielkości. Według oficjalnych informacji budowla ta może pomieścić 66 000 widzów. Podczas czempionatu odbędzie się na niej kilka meczów grupowych, spotkanie 1/8 finału oraz jeden z półfinałów.

signal-iduna-park

Mercedes-Benz Arena (Stuttgart)

Stuttgart słynie na cały kraj z gigantycznej fabryki Mercedesa. Naturalną koleją rzeczy jest więc to, że tamtejszy obiekt piłkarski nosi właśnie nazwę Mercedes-Benz Arena. Niemcy spróbują pokonać w Stuttgarcie ekipę Węgier. Swoje starcie stoczy tam także dwóch uradowanych uczestników ćwierćfinału.

mercedes-benz-arena

Veltins-Arena (Gelsenkirchen)

Veltins-Arena w Gelsenkirchen ma w sobie coś magicznego. Przed kilkunastoma laty obiekt ten próbowała podbić krakowska Wisła. Teraz podobnego zadania podejmą się m.in. Hiszpanii oraz Włosi, którzy staną oko w oko podczas batalii grupowej. Są oczywiście dużo większe Euro 2024 stadiony, gdyż kompleks zlokalizowany w Zagłębiu Ruhry nie pomieści więcej aniżeli 50 000 widzów.

veltins-arena

Volksparkstadion (Hamburg)

HSV Hamburg stara się właśnie usilnie powrócić do Bundesligi, ale konkurencja jest ogromna i awansu nie można być oczywiście pewnym. Wsparcie ponad 50 000 gardeł powinno jednak wydatnie pomóc. Na Volksparkstadion pojawią się m.in Polacy w potyczce z Holandią oraz szczęśliwi uczestnicy jednego z ćwierćfinałów.

volksparkstadion

RheinEnergieStadion (Koeln)

Ponad 100 lat, bo aż 16 września 1923 roku otwarto obiekt będący podwalinami dzisiejszego RheinEnergieStadionu. Ostatnia modernizacja odbyła się kilka chwil przed startem MŚ w 2006 roku. Aktualnie piłkarze klubu z Kolonii rozgrywają swoje domowe mecze przy wsparciu około 47 000 osób. W ramach zmagań grupowych do tego ponad milionowego miasta wpadną m.in. Anglicy oraz Słoweńcy. Na RheinEnergieStadion odbędzie się także jeden mecz 1/8 finału.

rheinenergiestadion

Merkur Spiel-Arena (Dusseldorf)

Dusseldorf to miasto na prawach powiatu w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zlokalizowana tam Merkur Spiel-Arena ma pojemność 47 000 osób. Co ciekawe zostaje ona zwiększana na czas koncertów o ponad 20 tys. Oprócz kilku spotkań 1. rundy, w Dusseldorfie zameldują się także uczestnicy jednego meczu 1/8 oraz jednego 1/4 finału.

espirit-arena

Deutsche Bank Park (Frankfurt)

Frankfurt przewrotnie nazywany jest finansową stolicą Niemiec. Nic dziwnego, że tamtejszy stadion nosi imię jednego z banków, a konkretniej Deustche Bank Park. Budowla oficjalnie mieści 46 000 widzów. Na Euro gospodarze podejmą tam Szwajcarów, a w dalszej fazie zostanie rozegrany także jeden bój w ramach 1/8 finału.

deutsche-bank-park

Red Bull Arena (Lipsk)

Euro 2024 stadiony to nie tylko wielkie blisko 70. tys obiekty, ale także budowle o pojemności około 43 000 osób. Mniej więcej tyle kibiców powinno zmieścić się na lipskiej Red Bull Arenie. Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów w całych Niemczech. W trakcie mistrzostw odbędą się tam m.in. ciekawe potyczki grupowe pomiędzy Chorwacją a Włochami, a także Francuzami i reprezentacją Holandii, jak również jedno ze starć 1/8 finału.

red-bull-arena

Gdzie gra Polska na Euro 2024? Stadiony biało-czerwonych

Podopiecznych Michała Probierza ugoszczą trzy różne stadiony Euro 2024. Każde ze spotkań grupowych odbędzie się bowiem w zupełnie innym miejscu. Cała zabawa rozpocznie się 16 czerwca na Volksparkstadion w Hamburgu. Tam Lewy i spółka podejmą reprezentację Holandii.

Kilka dni później, a dokładnie 21 czerwca areną zmagań będzie kultowy Olympiastadion w Berlinie. Na tym piłkarsk0-lekkoatletycznym obiekcie Polacy zagrają z Austriakami.

Pierwszą i miejmy nadzieję nie ostatnią część zmagań na ME ćwierćfinaliści z 2016 roku zakończą w Dortmundzie w dniu 25 czerwca. Stadion ten do tej pory kojarzył nam się niemal wyłącznie pozytywnie. Oby tak pozostało.