Euro 2024 – zapowiedź najważniejszej imprezy roku

Euro 2024 – zapowiedź najważniejszej imprezy roku
fot. Icon Sport

Do absolutnie kluczowej imprezy piłkarskiej na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy pozostało bardzo niewiele czasu. To idealny moment, aby dobrze zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi Euro 2024. Zapraszam do lektury.

Kiedy i gdzie jest Euro 2024?

Rywalizacja w ramach 17. mistrzostw Europy w piłce nożnej rozpocznie się już 14 czerwca 2024 roku. Meczem otwarcia będzie starcie gospodarzy tj. reprezentacji Niemiec z kadrą Szkocji. Pierwszy gwizdek tej potyczki zaplanowano na godz. 21:00.

Ogólnie sam czempionat odbędzie się w aż 10 różnych miastach. Arenami zmagań najlepszych piłkarzy w Europie będą m.in. obiekty w Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Frankfurcie, Stuttgarcie, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lipsku, Dusseldorfie oraz Kolonii.

Kto gra na Euro 2024? Grupy

24 czołowe reprezentacje narodowe zostały podzielone na sześć czterozespołowych grup. Biało-czerwoni trafili do grupy D, w której to oprócz nich znajdują się także piłkarskie kadry Francji, Holandii oraz Austrii. Jakie drużyny trafiły do pozostałych pięciu grup? Szczegóły poniżej:

Grupa A

1. Niemcy

2. Szwajcaria

3. Szkocja

4. Węgry

Grupa B

1. Włochy

2. Hiszpania

3. Chorwacja

4. Albania

Grupa C

1. Słowenia

2. Dania

3. Anglia

4. Serbia

Grupa D

1. Polska

2. Austria

3. Francja

4. Holandia

Grupa E

1. Rumunia

2. Belgia

3. Słowacja

4. Ukraina

Grupa F

1. Czechy

2. Turcja

3. Portugalia

4. Gruzja

Jak wypadnie Polska na Euro 2024

Każdy “trzeźwo” myślący kibic piłkarski znad Wisły jest prawdopodobnie doskonale świadomy tego, że podopiecznych Michała Probierza czeka na niemieckich boiskach wyjątkowo trudne zadanie. Konieczność mierzenia się już w fazie grupowej z takimi futbolowymi potęgami jak Francja czy też Holandia to jedna z najtrudniejszych misji na tym etapie turnieju mistrzowskiego w całej dotychczasowej historii występów Polaków na imprezach międzynarodowych podobnej rangi.

Zdecydowanie najważniejszym ze spotkań będzie batalia z Austrią. Tylko ewentualne zwycięstwo z kadrą Ralfa Rangnicka pozwoli nam mieć nadzieje na awans do kolejnej rundy Euro 2024. O ile walka z Trójkolorowymi jest w dużym stopniu skazana na porażkę jeszcze przed jej oficjalnym rozpoczęciem, o tyle w boju z Holendrami należy zostawić na boisku wszystko, co mamy najlepsze. Kto wie, czy bohatersko ugrany punkt w tym meczu nie zaważy o naszym być albo nie być w ME.

Kim są faworyci Euro 2024?

Ekip mających ogromną chrapkę na odegranie znaczącej roli podczas Euro 2024 jest całe mnóstwo. Realne szanse na osiągnięcie sukcesu ma jednak moim zdaniem dość wąskie grono. W pierwszej kolejności zaliczyłbym do nich przede wszystkim takie reprezentacje jak Anglia, Francja oraz Niemcy.

Synowie Albionu posiadają teraz piekielnie silną kadrę. Na pewno zdecydowanie mocniejszą niż chociażby podczas Euro 2024, a przypominam, że wtedy przegrali w starciu finałowym z reprezentacją Włoch. Francuzi po dwóch kolejnych medalach na MŚ potrzebują teraz do kolekcji krążka z europejskiego czempionatu. I to najlepiej tego o złotym kolorze. W tym wąskim elitarnym gronie nie mogło zabraknąć także Niemców. Die Adler pod wodzą Juliana Nagelsmanna odzyskują powoli swój dawny blask i niewykluczone, że ze wsparciem rodzimej publiczności osiągną jeden z największych sukcesów na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat.

Jeśli miałbym jednak typować konkretnie, która z drużyn sięgnie po tegoroczne mistrzostwo Europy, to zdecydowanie poszedłbym w stronę Anglików. To jest wreszcie ten ich czas. Nadarzająca się okazja musi zostać wykorzystana, gdyż na kolejną będą musieli czekać jeszcze wiele, wiele lat.

Najczęściej zadawane pytania o Euro 2024

Kiedy zaczyna się Euro 2024?

Pierwszy mecz Euro 2024 zostanie rozegrany 14 czerwca 2024 roku.

Kiedy jest finał Euro 2024?

Wedle oficjalnego harmonogramu finał Euro 2024 odbędzie się w dniu 14 lipca 2024 roku.

Z kim zagra Polska na Euro 2024?

Biało-czerwoni trafili do grupy D. W czterozespołowym gronie oprócz Polaków znajdują się także Francuzi, Holendrzy, a także reprezentacja Austrii.

Kto wygra Euro 2024?

Zdaniem bukmacherów największe szanse na zwycięstwo w całym turnieju ma ktoś z trójki Anglia, Francja, Niemcy.

Kto zostanie królem strzelców Euro 2024?

Największe szanse na zgarnięcie statuetki dla najlepszego strzelca ME ma Kylian Mbappe. W wąskim gronie faworytów znajdują się także Harry Kane oraz Cristiano Ronaldo.

Gdzie oglądać Euro 2024?

Wyłączne prawa do transmitowania paru największych imprez piłkarskich z rzędu wygrała jakiś czas temu Telewizja Polska. To właśnie za jej pośrednictwem będzie zatem można śledzić poczynania 24 najlepszych reprezentacji narodowych na Starym Kontynencie. Poszczególne spotkania będą rozgrywane m.in. na antenach TVP1, TVP2, TVP Sport, a także poprzez stosowne relacje na stronie internetowej sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport.