MŚ w lotach 2024 – klasyfikacja generalna

MŚ w lotach 2024 – klasyfikacja generalna
fot. Icon Sport

Podczas MŚ w lotach klasyfikacja generalna z uwagi na nowatorski sposób jej tworzenia zmienia się bardzo dynamicznie. Sprawdźcie, jak ostatecznie przedstawia się układ sił w lotniczym czempionacie.

MŚ w lotach – klasyfikacja generalna

Pierwotnie podczas mistrzostw świata w lotach na skoczni w Bad Mitterndorf miały odbyć się cztery serie konkursowe. Warunki pogodowe tradycyjnie jednak na to nie pozwoliły. Oto jak ostatecznie ukształtował się układ sił w czołowej dziesiątce:

  1. Stefan Kraft – 647.4
  2. Andreas Wellinger – 645.2
  3. Timi Zajc – 642.7
  4. Johann Andre Forfang – 629.3
  5. Lovro Kos – 628.6
  6. Piotr Żyła – 626.4
  7. Niko Kytosaho – 613.9
  8. Michael Hayboeck – 610.1
  9. Ryoyu Kobayashi – 603.5
  10. Stephan Leyhe – 588.8

Ponad 12 oczek przewagi nie pozwoliło finalnie sięgnąć Timiemu Zajcowi po pierwszy, historyczny tytuł indywidualnego mistrza świata w lotach narciarskich. Słoweńca na przysłowiowej ostatniej prostej wyprzedził fenomenalny Stefan Kraft. Lepszy od 23-latka z Lublany okazał się także Andreas Wellinger. Najlepszym z Biało-czerwonych oczywiście Piotr Żyła. Cieszynian zakończył zmagania na lokacie numer sześć.

Jak tworzona jest klasyfikacja MŚ w lotach narciarskich?

Schemat liczenia punktów klasyfikacji MŚ w lotach narciarskich jest bardzo prosty. Mistrzostwa składają się z czterech odrębnych serii konkursowych rozłożonych na dwa dni. Suma oczek ze wszystkich tych serii tworzy klasyfikację generalną. Pożądana jest więc systematyczność i równa, dobra forma. Ten, kto wykaże się posiadaniem wymienionych cech, prawdopodobnie sięgnie po statuetkę dla najlepszego lotnika.