Zapewne interesują Ciebie, tak jak i każdego fana tenisa ziemnego, jacy są najlepsi polscy tenisiści w historii. Większość z nazwisk zapewne miałeś okazję podziwiać (a także wciąż masz) na kortach. Niektóre to z kolei prawdziwa lekcja historii. Żeby zbytnio nie przeciągać wstępu, od razu przejdźmy do przedstawienia najważniejszych postaci i tego, jakie były największe sukcesy polskiego tenisa. Oczywiście mamy nadzieję, że lista triumfów stale będzie się wydłużała, a dzięki temu będziemy mieli sposobność do aktualizacji tego niezwykle ciekawego tekstu.
Oto najlepsi polscy tenisiści w historii tej dyscypliny
Na naszej liście umieściliśmy trzy kobiety, które uważamy za najlepsze polskie tenisistki w historii oraz pięciu mężczyzn plus jedną parę deblową. Najstarsze postacie to niewątpliwie Jadwiga Jędrzejowska czy Ignacy Tłoczyński. Jest też naturalnie Wojciech Fibak, Agnieszka Radwańska, duet Fyrstenberg/Matkowski, Jerzy Janowicz, Łukasz Kubot czy wreszcie Iga Świątek i Hubert Hurkacz.
Wojciech Fibak
Kiedy myślimy najlepsi polscy tenisiści w historii, nie sposób nie mieć przed oczami Wojciecha Fibaka. To on w drugiej połowie XX wieku był najlepszym polskim tenisistą, a jednocześnie jednym z lepszych na świecie. Fetował sukcesy zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wojciech Fibak najwyżej sklasyfikowany był na 10. miejscu rankingu w grze pojedynczej. Szczyt jego formy przypadł na lata 1977-1988, kiedy to aż czterokrotnie awansował do wielkoszlemowych finałów. Największy sukces Wojciech Fibak świętował jednak w 1978 roku w grze podwójnej. W parze z Kimem Warwickiem sięgnął po triumf na Australian Open. Rok później, Fibak był notowany na najwyższym w karierze, drugim miejscu w światowym rankingu gry podwójnej. Statystyki pokazują, że Wojciech Fibak podczas swojej kariery wygrał aż 16 turniejów rangi ATP oraz aż 43 turnieje w grze podwójnej.
- Finał Roland Garros 1977 (gra podwójna)
- Zwycięstwo w Australian Open 1978 (gra podwójna z Kimem Warwickiem)
- 1/2 finału US Open 1978 (gra podwójna)
- 1/2 finału Wimbledon 1978 (gra podwójna)
- 1/4 finału Roland Garros (1977, 1980)
- 1/4 finału Wimbledonu (1980)
- 1/4 finału US Open (1980)
Iga Świątek
Jako jedna z ostatnich na karcie “najlepsi polscy tenisiści w historii” zapisała się Iga Świątek, która swoją historię wciąż pisze. I co tu dużo ukrywać, Iga Świątek ma wszelkie papiery by zostać niekwestionowaną królową polskiego tenisa, choć już i teraz, wielu przypisuje jej to miano. W końcu jako pierwsza Polka triumfowała w wielkoszlemowym singlu. Zrobiła to na Roland Garros 2020 w Paryżu. Rok później awansowała na Roland Garros do finału gry podwójnej z Nicole Melichar, w którym musiały jednak uznać wyższość rywalek. Iga Świątek ma na swoim koncie ważne triumfy w turniejach rangi WTA, w tym między innymi cenny skalp na turnieju w Adelajdzie. Mało tego, Iga Świątek jest drugą po Agnieszce Radwańskiej, najwyżej sklasyfikowaną Polką w historii światowego rankingu gry pojedynczej.
- Zwycięstwo na Roland Garros 2020 (czy wygra także w 2022? Sprawdź zakłady bukmacherskie Roland Garros)
- Finał na Roland Garros 2021 (gra podwójna)
- Wygrana w WTA Adelaide (2021)
- Wygrana w WTA 1000 Rzym (2021)
Agnieszka Radwańska
To jedna z najbardziej popularnych polskich tenisistek. Kiedy Agnieszka Radwańska zakończyła karierę, wszyscy zaczęli się obawiać o przyszłość kobiecego tenisa w Polsce. Jak widać niepotrzebnie, bowiem wyrosła nam Iga Świątek. Radwańska to wciąż najwyżej sklasyfikowana w rankingu WTA gry pojedynczej Polska. Popularna “Isia” w lipcu 2012 zajmowała w nim drugie miejsce. O jej sukcesach wiadomo na całym świecie, choć można rzec, że z punktu widzenia kibica nie spełniła się do końca. Nigdy nie wygrała Wielkiego Szlema. W swojej karierze wygrała jednak 20 turniejów rangi WTA, była w finale Wimbledonu 2021 oraz w półfinałach Australian Open 2014 i 2016. Przez wiele lat zaliczała się do ścisłego grona najlepszych tenisistek świata.
- finał Wimbledonu 2012
- 1/2 finału Australian Open 2014 i 2016
- 1/4 Roland Garros 2013
- 1/2 finału Australian Open 2010 (gra podwójna)
- 1/4 finału Roland Garros 2009 i 2010 (gra podwójna)
- 20 zwycięstw w turniejach rangi WTA
Jadwiga Jędrzejowska
Jędrzejowska jest najwybitniejszą polską tenisistką pierwszej połowy XX wieku i jednocześnie jedną z najlepszych polskich tenisistek w historii tejże dyscypliny. W 1937 roku Jadwiga Jędrzejowska została finalistką Wimbledonu oraz US Open w grze pojedynczej. Dwa lata później udało jej się zajść aż do finału wielkoszlemowego French Open i to od razu w grze pojedynczej, jak i podwójnej. W przypadku gry podwójnej, wywalczyła tytuł. Warty podkreślenia jest także fakt, że w okresie swojej aktywności na korcie, która przypadała na lata 1927-1966, Jadwiga Jędrzejowska wywalczyła aż 65 tytułów Mistrzyni Polski.
- finał French Open 1936 (gra podwójna)
- finał Wimbledonu 1937
- finał US Open 1937
- finał US Open 1938 (gra podwójna)
- finał French Open 1939
- zwycięstwo we French Open 1939 (gra podwójna)
- 65 tytułów Mistrzyni Polski
- Sportowiec roku w Polsce “Przeglądu Sportowego) w latach 1936 i 1937
Łukasz Kubot
Najlepsi polscy tenisiści w historii to także Łukasz Kubot. Choć z przymrużeniem oka trzeba stwierdzić, że Kubot nigdy nie był orłem, jeśli chodzi o singla, to trzeba mu oddać, że zaliczał się do solidnej światowej półki. W grze podwójnej często nie miał jednak sobie równych. I to właśnie do Kubota oraz wspomnianego wcześniej Wojciecha Fibaka należą największe sukcesy polskiego tenisa w grze podwójnej. Kubot wygrał Australian Open w 2014 roku oraz Wimbledon w 2017 roku. Tym samym, jest jedynym polskim tenisistą, który sięgnął po dwa wielkoszlemowe triumfy. Mało tego, Kubot aż czterokrotnie grał w wielkoszlemowym finale i to na czterech różnych imprezach! W 2018 roku Łukasz Kubot został też okrzyknięty rankingową jedynką gry podwójnej.
- 1/4 Wimbledonu 2013
- Zwycięstwo Australian Open 2014 (gra podwójna)
- Półfinał Roland Garros 2016 (gra podwójna)
- Zwycięstwo Wimbledon 2017 (gra podwójna)
- Finał US Open 2018 (gra podwójna)
- Blisko 30 wygranych turniejów
Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski
Kiedy myślisz debel, mówisz Fyrstenberg i Matkowski. Rzeczywiście, ten duet przez wiele lat od 2000 roku cieszył oko polskiego kibica. I choć na Wielkich Szlemach raz byli w finale, a dwa razy w półfinale, to w turniejach rangi ATP wygrywali 15 razy.
- Półfinał Australian Open 2016 (gra podwójna)
- Ćwierćfinał Roland Garros 2010 i 2013 (gra podwójna)
- 15 wygranych turniejów rangi ATP
Jerzy Janowicz
Kariera Jerzego Janowicza tak szybko, jak eksplodowała, tak szybko niestety przygasła. A szkoda. Popularny “JJ” miał bowiem papiery na jednego z najlepszych tenisistów na świecie. Liczne wzloty i upadki, a obecnie po Janowiczu pozostało już tylko wspomnienie. Wspomnienie jest jednak piękne, bo Polak dał się zapamiętać kibicom tenisa na całym świecie podczas Wimbledonu 2013. Stał się pierwszym polskim tenisistą, który dotarł do tej fazy rozgrywek na Wielkim Szlemie. Słynął z potężnego serwisu i niezwykle agresywnej gry.
- Półfinał Wimbledonu 2013
- Ćwierćfinał Roland Garros 2013 (gra podwójna)
- Puchar Hopmana 2015 z Agnieszką Radwańską
Hubert Hurkacz
Wierzymy w to, że Hubert Hurkacz może pisać największe sukcesy w historii polskiego tenisa. “Hubi” ma dobre papiery – i z całym szacunkiem dla Jerzego Janowicza – mocniejszą i przede wszystkim chłodniejszą głowę. Obecnie uważany jest za najlepszego polskiego tenisistę i jednego z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie. Wśród jego sukcesów wymienić można zwycięstwo na prestiżowym ATP 1000 Miami Open czy półfinał Wimbledonu, do którego awans wywalczył pokonując samego Rogera Federera.
- Zwycięstwo w ATP 1000 Miami Open 2021
- 1/2 finału Wimbledonu 2021
Ignacy Tłoczyński
A teraz czas na małą podróż w przeszłość. Największe sukcesy polskiego tenisa odnosiliśmy także w latach 30. i 40. XX wieku. Między innymi za sprawą Ignacego Tłoczyńskiego. W 1939 dotarł on do ćwierćfinału Roland Garros. Był też pierwszym polskim zwycięzcą w Pucharze Davisa oraz wygrywał liczne turnieje w Nicei, Anglii czy Portugalii.
- 1/4 finału Roland Garros 1939
- Pierwszy polski triumfator Pucharu Davisa
- Zwycięzca wielu dobrze obsadzonych turniejów
Najlepsi polscy tenisiści w historii – kto może podążyć w ich ślady?
Oczywiście, Iga Świątek i Hubert Hurkacz wciąż liczymy, że kolejne sukcesy mają przed sobą. Czeka ich chociażby rywalizacja na Indian Wells, ale oprócz tych dwóch postaci, z zaciekawieniem spoglądamy też na największe talenty polskiego tenisa ziemnego. O kim mowa? O tych, na które już wkrótce możemy mówić najlepsze polskie tenisistki czy o tych, których możemy określać jako najlepsi tenisiści. Z zaciekawieniem przyglądamy się Kacprowi Żukowi oraz Magdalenie Fręch. To oni, naszym zdaniem, mają najkrótszą drogę na szczyt, oprócz wspomnianej już “Igi” i “Hubiego”.