Ile waży Złota Piłka? Ile kosztuje? Z czego jest wykonana?

Ile waży Złota Piłka? Ile kosztuje? Z czego jest wykonana?
Icon Sport

W związku ze zbliżającą się galą Złotej Piłki, kibiców interesuje ile waży Złota Piłka? Ile kosztuje? Pojawiają się też pytania, kto ją tworzy i z czego jest wykonana. Najważniejsze informacje o Złotej Piłce sprawdzisz w tekście.

Ile waży Złota Piłka? Ile kosztuje?

Co ciekawe, to ile waży Złota Piłka nie jest wcale takie oczywiste. Nie jest znana dokładna gramatura, ale pewne jest, że Złota Piłka waży co najmniej 10 kilogramów. Trzeba przyznać więc, że jest wyjątkowo ciężka, a każdoroczny triumfator ma co robić, żeby ją dźwignąć ku górze w geście triumfu.

Ile kosztuje Złota Piłka? To kolejne pytanie, które rodzi się w głowach kibiców piłki nożnej i nie tylko. Otóż wartość Złotej Piłki szacowana jest na około 14 tysięcy euro, co daje równowartość ponad 60 tysięcy złotych. Jednak dla piłkarzy, którzy ją zdobywają, co naturalne, Złota Piłka jest bezcenna. Nie chodzi o statuetkę, ale o olbrzymie wyróżnienie.

Kto tworzy Złotą Piłkę? Z czego jest wykonana?

Kolejne pytanie brzmi kto tworzy Złotą Piłkę? Za jej produkcję od początku, a więc od 1956 roku odpowiada jeden z najstarszych domów jubilerskich w Europie. To paryska pracownia Maison Mellerio. Jej siedziba znajduje się nieopodal słynnego placu Vendome. Co ciekawe wspomniany jubiler tworzy nie tylko Złotą Piłkę, ale także chociażby Trofeum Muszkieterów, które jest przyznawane za wygranie tenisowego turnieju Rolanda Garrosa.

Z czego jest wykonana Złota Piłka? Wcale nie ze złota, a z minerału go emitująco, którym w większości jest mosiądz. Na stworzenie Złotej Piłki potrzeba pół roku, a więc około 100 godzin. Proces tworzenia Złotej Piłki jest podzielony aż na siedem etapów, a za jej wytworzenie odpowiada zespół, składający ię z pięciu artystów. Wiesz już jak powstaje Złota Piłka, ile kosztuje, ile waży i z czego jest wykonana. Czas więc poznać wyniki tegorocznego plebiscytu France Football.