Euro 2024 Grupa A – kursy i faworyci. Gospodarze z pewnym awansem?

Na Euro 2024 grupa A będzie szczególnie istotna z punktu widzenia kibiców ekipy gospodarzy. Czy Niemcy rzeczywiście uzyskają awans do fazy play-off bez najmniejszych problemów?

Euro 2024 Grupa A – kursy na zwycięzcę grupy

Począwszy od mundialu w 2018 roku, trzy kolejne wielkie piłkarskie imprezy nie poszły delikatnie mówiąc po myśli naszych zachodnich sąsiadów. To nic dziwnego, że oczekiwania wobec ich postawy podczas Euro rozgrywanego na niemieckich boiskach są więc bardzo duże.

Bukmacherzy nie mają najmniejszych wątpliwości, że to właśnie podopieczni Juliana Nagelsmanna mają największe szanse na zwycięstwo w grupie A. Dużo wyższe przeliczniki opisują ewentualny triumf Szwajcarów oraz Węgrów, co tylko dobitnie pokazuje, że podobny scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny.

Ogromną sensacją byłaby na pewno sytuacja, w której to na Euro 2024 grupa A padłaby łupem Szkotów. Polskie buki nie dają temu wiary, ale należy pamiętać, że piłka nożna była w przeszłości pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Czemu zatem nie miałby być to kolejny z nich?

Kto wygra Grupę A Euro 2024? Typy na zwycięzcę

Jeśli przyjmiemy, że Niemcy rzeczywiście wygrają tę grupę w przysłowiowych cuglach, to pozostaje jeszcze kwestia awansu z drugiego miejsca. W tej materii pewności co do szczęśliwych uczestników 1/8 finału absolutnie nie mam.

Węgrzy dla przykładu przeszli przez kwalifikacje bez choćby jednej porażki. Ostatni mecz z ich udziałem, który skończył się wygraną rywali miał zresztą miejsce aż we wrześniu 2022 roku! Marco Rossi wykonuje więc za sterami naszych bratanków tytaniczną pracę i wcale bym się nie zdziwił, gdyby do listy swoich sukcesów mógł za chwilę dopisać udział w fazie pucharowej mistrzostw Europy.

euro-2024-grupa-a

Szans na grę w najlepszej szesnastce nie można absolutnie odbierać także reprezentantom Szkocji. Zakończenie eliminacji do Euro 2024 tuż za plecami Hiszpanów to niezbity dowód na to, że wyspiarze znają się na swoim fachu. Wyczuwam, że to właśnie pomięzy nimi a Węgrami rozstrzygnie się walka o pozycję numer dwa w grupie A.

O awansie Szwajcarów do kolejnej fazy zmagań pisze i mówi się chyba najmniej, ale czy słusznie? Warto pamiętać, że Helweci od MŚ w 2014 roku wychodzili z grupy w każdym kolejnym turnieju, w którym brali udział. Los spłatał im co prawda małego figla,  umieszczając ich w grupie z nieobliczalnymi Węgrami oraz Szkocją, ale scenariusz, wedle którego meldują się pośród 15 innych czołowych ekip na Starym Kontynencie jest jak najbardziej możliwy.

Jak zatem wygląda mój ostateczny werdykt co do dwóch początkowych pozycji w grupie A? Pierwsze miejsce bezapelacyjnie będzie należało do Niemców. Z drugiego promocję do rundy pucharowej uzyskają natomiast reprezentanci Węgier.